Jak znaleźć dobrego specjalistę od manipulacji i mobilizacji kręgosłupa?
Kręgarz Warszawa – czy Ty również wpisujesz to hasło w wyszukiwarkę i masz nadzieję, że wyniki pomogą Ci wybrać odpowiedni gabinet? Rozumiemy to – wszak ból kręgosłupa to uciążliwa dolegliwość, a przy tym dotykająca tak wiele osób. Potrzebujemy szybkiej ulgi, by móc pracować, opiekować się dziećmi i prowadzić dom. Taką szybką poprawę kojarzymy właśnie z kręgarstwem. Jednak warto wiedzieć, że techniki manualne na kręgosłupie (także te z wywołaniem charakterystycznego “kliknięcia”) wykonują też fizjoterapeuci, zwani omyłkowo czasem kręgarzami.
Podstawą w poszukiwaniu dobrego specjalisty od manipulacji kręgosłupa są jego kwalifikacje. Czy jest to specjalista, który posiada dyplom ukończenia studiów i aktualne prawo do wykonywania zawodu (PWZF)? Możesz to sprawdzić za pomocą strony prowadzonej przez Krajową Izbę Fizjoterapeutów: https://kif.info.pl/rejestr/. Gdy już przekonasz się, że specjalista, do którego się wybierasz ma prawo do wykonywania zawodu, przystąp do zasięgnięcia opinii. W wielu przypadkach znajdziesz je w sieci. Możesz także zapytać znajomych, kogo polecają w Warszawie i okolicach. Dobrze obejrzyj też stronę gabinetu. Sprawdź, jakimi technikami pracuje wybrany specjalista. Jeśli masz pytania – zadzwoń i omów wszelkie wątpliwości. Po tak dokładnym sprawdzeniu wszystkich informacji z pewnością wybierzesz dobrego specjalistę do pracy z Twoim kręgosłupem!
Na jakie techniki manualne na kręgosłup warto zwrócić uwagę?
Aktualnie fizjoterapeuci stosują np. manipulacje krótkodźwigniowe (HVLA). Wśród metod manualnych stosowanych w bólu i dysfunkcjach kręgosłupa jest także m.in. metoda Kaltenborna-Evjentha. Ponadto Terapia Manualna wg Maitlanda. W wielu przypadkach przydatne są także techniki pracy na tkankach miękkich (np. MTG – Masaż Tkanek Głębokich). Wartościowe są także techniki osteopatyczne. Zorientuj się, jakimi technikami pracuje wybrany przez Ciebie specjalista. Które z nich będą najlepsze dla Ciebie? Zadecyduje o tym fizjoterapeuta po dokładnym badaniu.
Jak przygotować się do manipulacji na kręgosłupie?
Jeżeli miałeś/aś wcześniej wykonywane badania (np. RTG, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny) - zabierz ze sobą ich opis oraz płytę z obrazami z badania. Weź także inne wyniki (np. laboratoryjne, takie jak morfologia, CRP, OB) i dokumentację medyczną (w tym wypisy ze szpitala). To bardzo przydatne w określeniu ewentualnych przeciwwskazań do manipulacji kręgosłupa. Zabierz wygodny strój. Załóż buty, które łatwo można zdjąć. Weź ze sobą okulary. Przydatne będzie także wypisanie sobie wszystkich zażywanych leków i chorób przewlekłych. Na podstawie tych wszystkich informacji specjalista dobierze optymalną dla Ciebie metodę terapii kręgosłupa.
Napisz komentarz
Komentarze