W tym artykule przeczytasz o:
- nowym argumencie, jaki powstał za budową kładki na Cytadelę;
- przygotowaniach do budowy kładki;
- stanowisku Dyrektora Muzeum Wojska Polskiego;
- miejscach schronienia na Żoliborzu;
- planowanym spotkaniu z mieszkańcami w Muzeum Wojska Polskiego.
Temat kładki łączącej aleję Wojska Polskiego z Cytadelą budzi bardzo dużo emocji w ostatnim czasie. Do 30 czerwca w Polsce trwa Prezydencja w Radzie Unii Europejskiej, która ma miejsce na terenie twierdzy. Prezydencja odbywa się w dwóch istotnych obiektach na terenie Warszawy, tj. na PGE Narodowym (Stadion Narodowy) oraz w pawilonie nowego Muzeum Wojska Polskiego mieszczącego się na Cytadeli. To tutaj w tym okresie spotykają się ministrowie i urzędnicy ze wszystkich państw członkowskich, by wypracować wspólne stanowiska w najważniejszych dla obywateli kwestiach.

Budowa kładki ma ruszyć w lipcu
Budowa kładki łączącej zarówno al. Wojska Polskiego, jak również Działobitnię ma zostać połączona z Cytadelą, tworząc oś kompozycyjną łączącą całe założenia alei Chwały Oręża Polskiego z pl. Gwardii, wokół którego to mieszczą się Muzeum Historii Polski oraz Muzeum Wojska Polskiego. Kładka o długości 80 metrów, będzie przebiegała ponad 7 metrów nad Parkiem Fosa i Stoki Cytadeli. Należy podkreślić, że będzie to lekka konstrukcja wykończona cortenem, posadowiona na pięciu słupach o średnicy ok. 80 cm. Pod każdym ze słupów umieszczone zostaną pod ziemią stopy fundamentowe w rozmiarach 2,5 x 2,5 metra. Fundamenty zostaną posadowione na 4 wierconych palach o długości 8 metrów i średnicy 60 cm każda, pod każdą ze stóp. Planowana inwestycja ma ruszyć w lipcu, zaraz po zakończeniu Prezydencji w Radzie UE. O ile początkowo prace te nie będą widoczne jeszcze w obrębie fosy. Jak zapowiadają władze muzeów Historii Polski oraz Wojska Polskiego, prace w pierwszej kolejności rozpoczną się w kazamatach, których remont stanowi część całego zadania inwestycyjnego.
10 maja odbyła się Komisja Infrastruktury, Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska podczas której omówiono zaplanowaną realizację inwestycji budowy kładki prowadzonej przez Muzeum Wojska Polskiego. Jednym z głównych elementów będzie potrzeba współpracy między Muzeum Wojska Polskiego a Urzędem Dzielnicy w celu zmniejszenia negatywnych czynników, które mogłyby wpłynąć na najbliższe otocenia w trakcie inwestycji. Ponadto na czas budowy kładki koniecznie będzie przeniesienie placu zabaw, znajdującego się koło działobotni. Zarząd Dzielnicy planuje tymczasowo przenieść plac zabaw na zieleniec między dwiema jezdniami al. Wojska Polskiego.
Część mieszkańców z Żoliborza Oficerskiego przeciwna budowie kładki
Na ostatniej Komisji Infrastruktury, Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska przybyła kilkunastoosobowa reprezentacja mieszkańców Żoliborza Oficerskiego, która nie zgadzała się z planami inwestycyjnymi, które planuje Cytadela. Głównymi zarzutami były zakłócenie spokoju i charakteru tej okolicy. Głos w tej sprawie zabierała znana artystka, malarka i pieśniarka dr Bogna Lewtak-Baczyńska, której willa mieści się na rogu al. Wojska Polskiego i ul. Śmiałej. Jak sama twierdziła, budowa kładki to kolejne działanie przeciwko mieszkańcom Żoliborza Oficerskiego, którzy od lat są terroryzowani przez organizowanie w każdy weekend Targu Śniadaniowego.

Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego prof. dr hab. gen. Bogusław Pacek podczas posiedzenia komisji zasłynął słowami: „Możecie mnie nawet obrzucić pomidorami”. Dyrektor użył tego sformułowania, ponieważ budowa kładki nie jest na etapie konsultacji społecznych, lecz na etapie rozpoczęcia robót budowlanych, na które nie tylko jest pozwolenie na budowę, ale i został wybrany w przetargu wykonawca tej inwestycji. Gdyby osoby decyzyjne zmieniły zdanie i postanowiły odstąpić od inwestycji, byłbyby posądzone o niegospodarność. Dyrektor Pacek podkreślił, że etap konsultacji społecznych się odbył i to wiele lat temu. Mieszkańcy z kolei uważali, że o konsultacjach nic nie wiedzieli. Te - jak twierdził Dyrektor - były przeprowadzone kilkanaśście lat temu, w związku z czym nie może odpowiadać za swoich poprzedników.
Miejsce ukrycia na Cytadeli dodatkowym argumentem dla kładki?
W ostatnim czasie mówi się dużo o tym, czy na Żoliborzu są schrony w razie zagrożenia. Zgodnie z mapą Straży Pożarnej znajdującej się w aplikajcji „Schrony” na Żoliborzu nie ma żadnego schronu, ani miejsca ukrycia. Mapa zawiera przede wszystkim miejsca doraźnego schronienia (MDS). Te pełnią rolę osłony przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, tj. wichury, orkany, trąby powietrzne, a także odrywającymi się elementami konstrukcji obiektów budowlanych i połamanymi drzewami. MDS-ami są praktycznie wszystkie budynki wielorodzinne znajdujące się na terenie dzielnicy. O ile wiele budynków na Żoliborzu, które powstały w latach pięćdziesiątych i na samym początku lat sześćdziesiątych XX wieku wyposażone były one w schrony, to obecnie nie są one kwalifikowane jako schrony we współczesnym pojęciu. Przede wszystkim wiele z nich nie przeszła odpowiednich remontów, albo została przeznaczone na różnego typu pomieszczenia gospodarcze, itp.

Podczas posiedzenia padło hasło, że na terenie Cytadeli trwa remont miejsc ukrycia w razie zagrożenia. Nie jest to schron, lecz jest to budowla ochronna niehermetyczna, wyposażona w najprostsze instalacje zapewniające ochronę osób, urządzeń, zapasów materiałowych lub innych dóbr materialnych przed założonymi czynnikami rażenia oddziałującymi z określonych stron. W razie zagrożenia, budowa kładki między aleją Wojska Polskiego a Cytadelą może być jeszcze bardziej potrzebna. Jednak pokonanie 200 zamiast 900 metrów miałoby znaczącą różnicę.
Spotkanie ze społecznością Żoliborza
Z inicjatywy Dyrektora Muzeum Wojska Polskiego 22 maja o godz. 16:00 w Centrum Edukacji Historyczno-Patriotycznej MWP odbędzie się spotkanie ze społecznością Żoliborza, podczas którego przewidziana jest prezentacja obiektów znajdujących się na Cytadeli, omówienie działań podejmowanych przez muzea, omówione zostaną zasady współdziałania z władzami Żoliborza, lokalnymi organizacjami i instytucjami (w tym szkołami). Omówiona zostanie także współpraca ze społecznością Żoliborza, a także działania związane z budową kładki oraz zasady korzystania z terenów otwartych Cytadeli.
Napisz komentarz
Komentarze