Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 lipca 2024 22:06

Kółka dwa, czyli jak jeździć rowerem po mieście

Lato w pełni. Wysokie temperatury i ładna pogoda sprzyjają podejmowaniu wielu aktywności na świeżym powietrzu. Wśród nich od wielu lat czołowe miejsce zajmuje jazda na rowerach, którymi poruszają się w zasadzie wszyscy: młodzi, starsi, dzieci. Władze miasta wyznaczają coraz to nowe trakty rowerowe, umożliwiając rowerzystom bezpieczne poruszanie się. Nie wszędzie jednak drogi rowerowe da się wyznaczyć. Co wtedy zrobić? Powinniśmy jechać chodnikiem, czy ulicą? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy przede wszystkim w przepisach ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym (PoRD).

Zgodnie z art. 33 tej ustawy, rowerzysta ma obowiązek korzystać z drogi dla rowerów jeżeli jest ona wyznaczona dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Jest to obowiązek bezwzględny i każde jego naruszenie należy uznać za naruszenie prawa.

Kiedy zatem możemy jechać chodnikiem lub jezdnią? Jeżeli nie ma wyznaczonej drogi rowerowej, przede wszystkim powinniśmy poruszać się jezdnią. Z chodnika lub pasa ruchu dla pieszych rowerzysta może korzystać tylko w szczególnych przypadkach, które wprost wskazuje nam ustawa. Jakie to są przypadki? Art. 33 ust. 5 PoRD pozwala rowerzystom na korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych, gdy: rowerzysta opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem albo gdy szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów, a także, gdy warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni. Warunkami pogodowymi uzasadniającymi przejazd chodnikiem lub pasem ruchu dla pieszych według ustawy są: śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź i gęsta mgła.

Poruszając się po jezdni, nie zapominajmy o ograniczeniach, które nakłada na nas w takiej sytuacji ustawa. Zgodnie z art. 33 ust. 3 PoRD, kierującemu rowerem zabrania się: jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu (chyba że nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego), jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach, czy czepiania się pojazdów.

Korzystając z chodnika lub pasa ruchu dla pieszych, pamiętajmy, że kierujący rowerem ma obowiązek jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym (art. 33 ust. 6 PoRD).

Nie zapominajmy też o dzieciach. Zgodnie z art. 33 ust. 2 prawa o ruchu drogowym, dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 20°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 24 km/h