Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 marca 2024 22:02
Reklama

Nowe umowy na wywóz śmieci weszły w życie. Zmiana operatora na Żoliborzu

Od poniedziałku obowiązują umowy na odbiór odpadów komunalnych z terenu Warszawy zawarte z wykonawcami. Nowe firmy wywożą śmieci w czterech dzielnicach stolicy. Na Żoliborzu będzie robiła to firma BYŚ, która przejęła działalność po Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania.

Umowy z nowymi wykonawcami podpisano w marcu tego roku, które weszły w życie 1 lipca i będą obowiązywały przez najbliższe trzy lata. Nie we wszystkich dzielnicach ratuszowi udało się wybrać docelowego operatora. - Ściśle nadzorujemy wdrożenie systemu w stolicy, tak aby zmiany operatorów były jak najmniej dostrzegalne przez mieszkańców – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Zgodnie z warunkami umów, operatorzy mieli trzy miesiące na przygotowanie się do odbioru odpadów. Śmieci z Żoliborza od poniedziałku odbiera firma BYŚ, która w ramach przygotowań inwentaryzowała altany śmietnikowe, zsypy i pojemniki we wszystkich budynkach na Żoliborzu. Podczas jednej z Komisji Ochrony Środowiska obecni przedstawiciele operatora zapewnili, że każdy pojemnik zostanie oznaczony nalepką informującą o tym, do której z 5 frakcji jest przeznaczony. Dodatkowo, pojemniki mają być wyposażone w chipy rejestrujące ich opróżnianie.

Urzędnicy przypominają również o korzystaniu z Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115 w razie jakichkolwiek nieprawidłowości dotyczących jakości usług firmy odbierającej odpady.

Więcej frakcji odpadów

Od początku roku w Warszawie obowiązuje 5-frakcyjny system odbioru odpadów, który jest w pełni zbieżny z rozporządzeniem ministra środowiska i narzucony tym przepisem do wprowadzenia przez miasto. „W tym systemie najważniejsze jest to, aby jak najmniej odpadów wpadało do czarnego pojemnika (tu powinny wpadać tyko odpady resztkowe). Odpady surowcowe, takie jak papier wyrzucać do niebieskiego pojemnika, tworzywa sztuczne i metale do pojemnika żółtego, szkło do pojemnika zielonego, do pojemnika brązowego bio” – informuje ratusz.

Równolegle prowadzone są działania edukacyjne, które zachęcają do segregowania śmieci i podpowiadają jak to robić. „Kompendium wiedzy o właściwej segregacji jest dostępne na stronie www.czysta.um.warszawa.pl. Zachęcamy również do śledzenia porad w mediach społecznościowych (#RadyNaOdpady;  #SegregujNa5)” – tłumaczą urzędnicy ze stołecznego ratusza.


system_odbioru_odpadow_w_warszawie
system_odbioru_odpadow_w_warszawie


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 8°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 22 km/h