Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 7 grudnia 2023 03:31

Kara za brak OC

Jak podaje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny po naszych drogach jeździ ok. 100.000 pojazdów, które nie posiadają ważnej polisy ubezpieczeniowej, mimo że ubezpieczenie OC należy do ubezpieczeń obowiązkowych i odnosi się do wszystkich pojazdów.

Do ujawnienia braku posiadania ważnej polisy OC może dojść nie tylko podczas kontroli drogowej. Coraz częściej są to ustalenia Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który administruje ogólnopolską bazą ubezpieczeń komunikacyjnych i posiada własne narzędzia wyszukujące nieuzasadnione przerwy w ubezpieczeniu.

Aby zdyscyplinować właścicieli samochodów, ustawodawca przewidział kary za naruszenie tego obowiązku. Ich wysokość uzależniona jest od kilku czynników. Po pierwsze, od rodzaju pojazdu. Po drugie, od tego jak długo trwa przerwa w ubezpieczeniu. Wreszcie od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, które jest zmienne i w 2019 roku wynosi 2.250 złotych.

Na najniższe kary mogą liczyć właściciele pojazdów, które nie są samochodami osobowymi, ciężarowymi, ciągnikami samochodowymi ani autobusami (np. motocykli czy motorowerów). Pełna opłata karna w ich przypadku wynosi 1/3 minimalnego wynagrodzenia za pracę i wynosi obecnie 750 złotych. Opłata ta ulega obniżeniu o 50% jeżeli przerwa w ubezpieczeniu wynosiła od 4 do 14 dni i do 20% jeżeli pojazd nie posiadał ważnego ubezpieczenia nie dłużej niż 3 dni.

Nieco wyższe opłaty będą musieli zapłacić właściciele samochodów osobowych. Dla nich podstawowa kwota kary to dwukrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli 4.500 złotych. Jeżeli jednak przerwa w ubezpieczeniu będzie trwała od 4 do 14 dni, wysokość kary będzie wynosiła jedynie 50% kwoty podstawowej, a jeżeli ich właściciele spóźnią się z wykonaniem obowiązku nie więcej niż o 3 dni wysokość ta zmniejszy się do 20% kwoty podstawowej.

Najsurowsze kary zostały nałożone na właścicieli samochodów ciężarowych, ciągników samochodowych i autobusów. W przypadku braku ważnej polisy OC przez okres przekraczający 2 tygodnie zapłacą oni aż trzykrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli 6.750 złotych. Opłata ta ulegnie zmniejszeniu do 50% jeśli okres przerwy w ubezpieczeniu będzie wynosił od 4 do 14 dni a do 20% jeżeli nie przekroczy 3 dni.

Pamiętajmy również, że opłata karna to nie jedyny negatywny skutek braku ważnej polisy OC. Jeżeli spowodujemy wypadek, prowadząc pojazd nieubezpieczony, zobowiązani będziemy nie tylko do uiszczenia opłaty karnej, ale i do naprawienia szkody powstałej w wyniku takiego zdarzenia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zamglenia

Temperatura: -1°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 17 km/h