Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 21 kwietnia 2024 01:43

Prawie tysiąc nauczycieli potrzebnych w warszawskich szkołach

Kumulacja roczników spędza sen z powiek rodzicom, uczniom i dyrektorom. Nie tylko bilans kandydatów i miejsc w szkołach ponadgimnazjalnych stanowi problem, ale i wzrost wakatów, które wraz z nowym rokiem szkolnym powinny zostać wypełnione przez nauczycieli.

Ten rok w świecie edukacji jest wyjątkowo gorący. Protesty nauczycieli, kumulacje roczników i braki w kadrze. Dyrektorzy szkół już szykują się do nowego roku szkolnego, zakładając ilu nauczycieli i do nauczania jakich przedmiotów brakuje w ich placówkach. W Mazowieckim Banku Ofert Pracy dla Nauczycieli znajdują się ogłoszenia wysyłane przez dyrektorów do kuratorium oświaty. W samej Warszawie do wypełnienia jest ponad 950 wakatów.

O tym jak trudna jest sytuacja przekonali się urzędnicy z Wilanowa, gdzie nowo utworzone przedszkole przy ulicy Vogla od początku roku stoi puste. Do pracy w stołecznych przedszkolach brakuje niemal 200 osób.– Mamy świadomość tego, że jest coraz trudniej pozyskać nauczycieli do pracy. Żoliborz, jeśli chodzi o kadrę przedszkolną, ma bardziej stabilną sytuację. Otwierając przedszkole przy ulicy Rydygiera, gdzie początkowo mieściło się aż 5 oddziałów przedszkolnych, udało nam się bardzo szybko skompletować zespół. Sytuacja nie jest tak komfortowa w szkołach. Wiem, że na chwilę obecną najbardziej brakuje nauczycieli z przedmiotów ścisłych – mówi Artur Nawrot, naczelnik Wydziału oświaty i Wychowania w żoliborskim urzędzie dzielnicy.

Problem w podstawówkach, liceach i technikach

W stołecznych podstawówkach brakuje łącznie niemal 500 nauczycieli. Problem mają również szkoły średnie zwłaszcza w kontekście kumulacji roczników. Łącznie 46,8 tys. uczniów – ósmoklasistów i gimnazjalistów aplikowało do stołecznych szkół ponadgimnazjalnych. W liceach przez trzy lata, a w technikach przez cztery będzie się uczyć niespotykana liczba uczniów – większość uczniów nie chce się uczyć w szkołach zawodowych. Przygotowaliśmy 28 tys. miejsc w liceach, a mamy ponad 35 tys. chętnych. Dlatego mówimy o 7 tys. brakujących miejsc – podkreśla Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.

Na Żoliborzu sytuacja jest podobna. Przykładem jest Liceum Ogólnokształcące XVI, które plasuje się w czołówce najbardziej obleganych szkół. – Do jednej z klas, która ma liczyć 32 miejsca, z pierwszego priorytetu podanie o przyjęcie złożyło 140 absolwentów gimnazjum. Jeśli chodzi o kandydatów po szkole podstawowej sytuacja jest analogiczna - tłumaczy Artur Nawrot  – W celu zapewnienia miejsc dzieciom po gimnazjum i po szkole podstawowej podwoiliśmy możliwości naborowe.  Sytuacja patowa jest też w Zespole Szkół Elektronicznych i Licealnych, gdzie od lat obleganym kierunkiem jest informatyka.  Podwójne roczniki rodzą większe zapotrzebowanie na kadrę, a tej brakuje choćby w technikach, gdzie potrzebni są nauczyciele do nauki zawodu.

W samej Warszawie łącznie poszukiwanych jest około stu matematyków, 50 fizyków czy ponad 20 chemików. Brakuje również nauczycieli od języków obcych. W tej chwili poszukiwanych jest choćby 80 anglistów i 40 nauczycieli języka hiszpańskiego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 4°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 17 km/h