Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 17 czerwca 2024 05:46

Mieszkańcy stolicy rozdysponują 83 mln zł. Ruszyła 6. edycja budżetu obywatelskiego

Mieszkańcy stolicy rozdysponują 83 mln zł. Rusza 6. edycja budżetu obywatelskiego

Po wielomiesięcznym oczekiwaniu startuje stołeczny budżet obywatelski. Urzędy dzielnic na pomysły czekają do 10 czerwca.

W styczniu Rada Warszawy podjęła uchwałę ustalającą nowe zasady budżetu obywatelskiego i konsultacji społecznych. Zwykle, etap zgłaszania projektów przez warszawiaków i warszawianki zaczynał się w ostatnim miesiącu roku poprzedzającego głosowanie. Opóźnienie tegorocznej edycji wynika z wyborów samorządowych i  unieważnienia styczniowej uchwały przez Regionalną Izbę Obrachunkową.

Mieszkańcy zdecydują na co wydać ponad 83 miliony złotych

W tym roku mieszkańcy stolicy rozdysponują łącznie 83 mln zł. Na projekty ogólnomiejskie z tej puli przeznaczone będzie łącznie niemal 25 mln zł.

Na poziomie dzielnicowym, żoliborzanie podzielą na projekty ponad 1,6 mln zł. Zaproponowane pomysły będą musiały zmieścić się w kwocie 332 tys. zł. Tyle obejmuje limit na projekt.

Wraz ze startem przyjmowania wniosków w każdej z dzielnic ruszają maratony pisania projektów. Na Żoliborzu pierwsze spotkanie odbędzie się 25 maja w Miejscu Aktywności Lokalnej przy ulicy Marii Kazimiery. Kolejne zaplanowano na 1 czerwca w sali konferencyjnej im. Aliny Janowskiej urzędu dzielnicy i 8 czerwca w Klubie Mieszkańców "Szafir".

Budżet w tej edycji będzie się rządził nowymi zasadami

- Budżet w tej edycji będzie się rządził nowymi zasadami, które określiła Rada miasta w uchwale przyjętej 11 kwietnia. Zasady będą nowe, ale liczymy na niezmienny entuzjazm mieszkanek i mieszkańców w zmienianiu swojej najbliższej okolicy i decydowaniu o mieście – mówi Magdalena Roguska, radna Warszawy.

Nowością w tegorocznej edycji będzie są projekty ogólnomiejskie. - Mamy nadzieję, że mieszkańcy chętnie skorzystają z nowości, czyli możliwości zgłoszenia projektów ogólnomiejskich -mówi Aldona Machnowska-Góra, dyrektorka koordynatorka ds. kultury i komunikacji społecznej -  Projekty mogą być różne – montaż hamaków w parkach, organizacja zajęć w domu kultury, remont boiska, budowa nowego placu zabaw czy ścieżki rowerowej. Wprowadzono także spójną zasadę oceny zgłoszonych projektów m.in. jedno kryterium ogólnodostępności dla całego miasta.  

Każdy będzie mógł zagłosować maksymalnie na 15 projektów dzielnicowych i  10 ogólnomiejskich. Zmianie uległa liczba wymaganych podpisów na liście poparcia. Projekt dzielnicowy musi uzyskać 20 podpisów mieszkańców danej dzielnicy, a projekty ogólnomiejskie – 40 podpisów mieszkańców Warszawy.

Projekty, które przejdą do etapu realizacji, na poziomie ogólnomiejskim będą musiały uzyskać co najmniej 100 ważnych głosów, zaś na dzielnicowym co najmniej 50.


podzial_kwoty_przeznaczonej_do_dyspozycji_mieszkancow

podzial_kwoty_przeznaczonej_do_dyspozycji_mieszkancow


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zamglenia

Temperatura: 15°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 11 km/h