Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 lipca 2024 01:41

Muzeum z Żoliborza jednym z siedmiu najpiękniejszych muzeów świata!

Gmach Muzeum Historii Polski w Cytadeli Warszawskiej uznany został za jedno z "Najpiękniejszych Muzeów Świata" w odbywającym się w Paryżu międzynarodowym konkursie Prix Versailles 2024.
Muzeum z Żoliborza jednym z siedmiu najpiękniejszych muzeów świata!
Muzeum Historii Polski

Źródło: MHP

W tym artykule przeczytasz o:

  • nagrodzie Prix Versailles dla Muzeum Historii Polski
  • idei i prestiżu Prix Versailles
  • krótkiej historii budynku MHP

Prix Versailles (Nagroda Wersalska) to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w dziedzinie architektury i designu. Przyznaje ją złożone ze światowych autorytetów jury, którego werdykt ogłaszany jest co roku w siedzibie UNESCO w Paryżu. Do tej pory nagrody przyznawane były hotelom, restauracjom, centrom handlowym i sklepom, stacjom przesiadkowym, lotniskom, kampusom uniwersyteckim oraz obiektom sportowym. W tegorocznej jubileuszowej - dziesiątej edycji konkursu po raz pierwszy pojawiła się osobna kategoria obejmująca architekturę muzeów.

Gmach MHP wśród siedmiu najpiękniejszych

Budynek Muzeum Historii Polski usytuowany w żoliborskiej Cytadeli Warszawskiej znalazł się wśród siedmiu nowych lub otwartych ponownie obiektów muzealnych z całego świata uznanych przez jury konkursu Prix Versailles za najpiękniejsze. Gmach Muzeum Historii Polski został doceniony za szczególne walory architektoniczne. "Muzeum Historii Polski to nie tylko miejsce, w którym opowiadamy o dziejach państwa i narodu. To dzieło samo w sobie, budynek pełen przemyślanych znaczeń. Jego fasada nawiązuje do kolejnych warstw naszej historii: od czasów najdawniejszych, do współczesności" - pisze w informacji o nagrodzie Muzeum Historii Polski.

Z kolei jurorzy konkursu napisali w uzasadnieniu: - Misja muzeum została subtelnie wyryta na ścianach kamiennego monolitu Muzeum Historii Polski. Koncepcja pracowni WXCA zakładała pokrycie fasady płytami marmuru ułożonymi w poziome pasma, które podkreślają warstwową strukturę kamienia i zróżnicowanie poszczególnych kompozycji poprzez zmiany tonalności i faktury" - napisało w uzasadnieniu przyznania nagrody jury konkursu. - "Dzięki lokalizacji Muzeum Historii Polski na Cytadeli Warszawskiej, w bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Katyńskiego, instytucja jeszcze mocniej splata się z historią kraju, stanowiąc jeden z największych i najnowocześniejszych kompleksów muzealnych w Europie".

Jak i za ile budowano muzeum na Cytadeli? 

Przypomnijmy, że nowy budynek Muzeum Historii Polski otwarty został dla zwiedzających we wrześniu 2023 roku. Zaprojektowała go warszawska pracownia architektoniczna WXCA. Jej projekt zwyciężył w konkursie na ten budynek i sąsiadujące z nim dwa pawilony ogłoszony w 2009 roku. Budowa się jednak przeciągała i kamień węgielny pod budynek MHP wmurowano dopiero w 2018 roku. Termin ukończenia inwestycji był potem kilkakrotnie przesuwany, a koszt budowy szacowany pierwotnie na 310 mln zł wzrósł ostatecznie do 750 mln zł. Powierzchnia budynku wynosi 44 tys. m kw. Mieści przestrzenie ekspozycyjne, sale dydaktyczne i warsztatowe, audytorium na 580 widzów i salę widowiskową z 140 miejscami dla publiczności, bibliotekę i czytelnię, pracownie konserwatorskie i magazyny. Ekspozycja stała znajduje się wciąż w budowie i ma być gotowa w 2026 roku. Koszt budowy muzeum może wzrosnąć nawet do 1,3 mld zł. 

Muzeum Historii Polski jako laureat Prix Versailles znalazło się w elitarnym gronie siedmiu nowo otwartych lub otwartych ponownie muzeów z całego świata uznanych przez jury za najpiękniejsze. Wśród zwycięzców sznalazły się również „Muzeum Sztuki A4” w chińskim Chengdu, „Muzeum Pamięci o Trzęsieniu Ziemi w Smritivan” w Bhuj w Indiach, „Muzeum Oman Poprzez Wieki” („Oman Ascross Ages”), „Het Loo” zwany holenderskim Wersalem, japońskie „Muzeum Sztuki Simose” w Hiroshimie oraz „Wielkie Muzeum Egipskie” w Gizie.


Muzeum Historii Polski

Muzeum Historii Polski

Źródło: MHP

Muzeum Historii Polski

Muzeum Historii Polski

Źródło: MHP

Muzeum Historii Polski

Muzeum Historii Polski

Źródło: MHP

Muzeum Historii Polski

Muzeum Historii Polski

Źródło: MHP


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Beatriz 26.06.2024 23:05
Piękne miejsce, byłam kilka razy

Igor 26.06.2024 13:47
W pierwszej chwili myślałem że to nowy magazyn Panattoni

3454554 26.06.2024 11:59
(ddd)[https://www.gazetazoliborza.pl/artykul/3979,muzeum-z-zoliborza-jednym-z-siedmiu-najpiekniejszych-muzeow-swiata]

3454554 26.06.2024 11:58
fff [url=https://www.gazetazoliborza.pl/artykul/3979,muzeum-z-zoliborza-jednym-z-siedmiu-najpiekniejszych-muzeow-swiata]ffff[/url]

Łukasz 26.06.2024 06:14
Brzydki. Czy uczestnictwa w konkursie było odpłatne? Jeśli tak to ile kisztowało?

red 27.06.2024 23:06
Chciałeś zabłysnąć to zabłysnąłeś durnotą.

PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 18°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 24 km/h