Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 25 czerwca 2024 00:20
Reklama

Sportowe wyzwania, piknikowa atmosfera i festiwalowy klimat, czyli majówkę czas zacząć!

Majówka to swego rodzaju otwarcie sezonu na grillowanie, spędzanie czasu na świeżym powietrzu i korzystanie z plenerowych wydarzeń. Przygotowaliśmy kilka propozycji na spędzenie majów na Żoliborzu jak i w jego pobliżu.

1 maja Otwarcie Multimedialnego Parku Fontann

W sąsiadującym z Żoliborzem Parku Fontann rozpoczyna się sezon niezwykłych pokazów z wykorzystaniem wody, dźwięków i światła. „Do spektaklu została przygotowana nowoczesna wizualizacja wyświetlana laserami na kurtynie wodnej oraz choreografia fontann ze specjalnie na tę okazję skomponowaną muzyką z utworem finałowym „Pieśń Syreny”. Inspiracją dla pokazów multimedialnych na Podzamczu od kilku lat są warszawskie legendy i opowieści” – czytamy w komunikacie stołecznego ratusza. W ubiegłym sezonie mogliśmy oglądać historię o księciu Niedźwiedziu, w poprzednich latach bohaterami pokazów byli Bazyliszek oraz warszawskie syreny. W tym roku twórcy widowiska nawiązują do historii Warsa i Sawy. - Część obrazów wyświetlana będzie na obiektach znajdujących się poza ekranem głównym – mówi Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady, która jest organizatorem wydarzenia.

Pokazy będzie można podziwiać od 1 do 4 maja o godzinie 21.30. W dalszej części sezonu spektakle wodne będą w piątki i soboty. Z roku na rok w Multimedialnym Parku Fontann pojawia się coraz więcej widzów –  w ubiegłym sezonie widownia liczyła – rekordowo – ponad milion osób.

Do Parku Fontann warto przyjść nieco wcześniej. Z okazji 15-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej odbędzie się tam Festiwal Europejski w trakcie, którego wystąpi Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Narodowej pod batutą Krzesimira Dębskiego. Muzykom na scenie towarzyszyć będzie Kayah, Natalia Nykiel, Stanisław Soyka i artyści operowi. Obchody z okazji przystąpienia naszego kraju do UE są hucznie obchodzone w całym mieście.

1 maja, rusza sezon Warszawskich Linii Turystycznych

- Nie siedźcie w domu, spędźcie czas z nami! Chodźmy nad Wisłę, ruszmy w miasto, pojedźmy koleją za Warszawę – zachęca Zarząd Transportu Miejskiego. Pierwszy dzień majówki oznacza pojawienie się na warszawskich drogach Ikarusów i „ogórków”, a na torowiskach zabytkowych tramwajów. „W tym roku na warszawskie ulice powróci również linia 400. Dotychczas w historii stołecznych autobusów numer 400 był nadawany linii turystycznej, zastępczej i okazjonalnej. Teraz będzie to szansa, aby wybrać się na wycieczkę przez Trakt Królewski do Powsina ikarusem” – przypominają urzędnicy ze stołecznego ratusza. Ostatni raz numer 400 pojawił się w 2010 roku. Okazjonalna linia o takim numerze została uruchomiona w związku z uroczystościami beatyfikacji księdza Jerzego Popiełuszki. Wierni mogli dojechać linią 400 z pętli Metro Wilanowska do Świątyni Opatrzności Bożej. Autobus linii 400 startuje z Powązek i będzie kursował od 1 maja do 15 września w soboty, niedziele oraz dni świąteczne.

„Setka” wróciła na warszawskie ulice w ubiegłym roku po kilkuletniej przerwie. Po raz pierwszy linia 100 pojawiła się w 1949 roku. Pasażerowie będą mogli podziwiać Warszawę zza szyby legendarnego „ogórka”, który wyruszy z placu Zamkowego i zatoczy koło przez m.in. Wybrzeże Gdańskie.

Mniej turystycznie, a bardziej praktycznie. W środę, 1 maja, na ulice wróci również linia 385. Podobnie jak w latach ubiegłych autobusy będą kursowały w noce z piątku na sobotę, z soboty na niedzielę i niedzielne wieczory. Połączy plac T.W. Wilsona, Wisłostradą (wzdłuż nadwiślańskich bulwarów) i Trasą Łazienkowską z placem Konstytucji. Dzięki niej warszawiacy będą mogli szybko i wygodnie wieczorami dojechać nad Wisłę, ale też sprawnie dostać się do stacji pierwszej i drugiej linii metra.

Podobnie jak drogi, zabytkowe pojazdy opanują także tory. „Parówki” i „akwaria”, czyli niegdyś najpopularniejsze na warszawskich torach wagony typu 13N i najstarsze egzemplarze wagonów 105N będą królowały na linii tramwajowej 36. - Tramwaje linii 36 przez pół wieku, od 1961 do 2011 roku, obsługiwały Żoliborz. Wyruszyły w trasę pod koniec 1961 roku, gdy oddano do użytku nową linię tramwajową na Marymont biegnącą od placu Wilsona (wtedy Komuny Paryskiej) wzdłuż ulicy Mickiewicza do skrzyżowania z ulicą Potocką – przypomina ZTM  Młodsze zabytki tramwajowe będą wyruszały z pl. G. Narutowicza i ulicami Filtrową, Marszałkowską i J. Słowackiego, dojadą do Metra Marymont. Będzie się nimi można przejechać we wszystkie weekendy od 1 maja do 15 września.

Warszawskie Linie Turystyczne wkraczają również na Wisłę. Cztery bezpłatne promy połączą oba brzegi Wisły. Najbliżej Żoliborza będzie kursowała „Wilga”. Popłynie z okolic  Multimedialnego Parku Fontann i przycumuje przy plaży Rusałka.

Wbijaj do Żolforni na Prochochelle!

W ostatnich dniach festiwalowy świat żył Coachellą. Organizowane na pustyni w Kalifornii wydarzenie ściąga celebrytów, artystów i zwykłych ludzi z całego świata. Każdy chce się tam pokazać i być. Wydarzeniem tym żyje świat mody i muzyki.

Wychodząc naprzeciw Amerykanom, Prochownia Żoliborz organizuje swój festiwal. Co prawda zamiast pustynnych pejzaży mamy bezcenną żoliborską zieleń i wygodne leżaki. „W majówkę na Żolifornii też będziecie mogli poczuć festiwalową atmosferę i kalifornijskie słońce. Inny kaliber, ale zawsze chodzi o to samo - o muzykę, tańce, procenty, modę, znajomych i szeroko rozumiany chill&relaks” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia. Prochochella to kilkudniowy cykl pełny muzyki, gier i zabaw. Za dużo? Jak widać nie, bo w ramach wydarzenia odbędzie się wyprzedaż garażowa, a nawet eko warsztaty DIY.

Żolifornijską scenę pierwszego dnia opanuje DJ WAE i Eklektik Selektah. Choć grają osobno to obaj znani są z wielu warszawskich klubów.

Drugiego dnia na scenie wystąpi  Meek, Oh Why? czyli Mikołaj Kubicki, trębacz, raper i producent. W swoim dorobku ma współpracę płytową i koncertową z różnymi artystami, w tym z Voo Voo, Gary Guthmanem, DagaDaną, Pawbeats i Kapelankiem. Muzyk na polskiej scenie hip hopowej zadebiutował w swoje 20 urodziny autorską solową EP-ką pt. “Księżniczka i buc”. Rok później nakładem kultowej już wytwórni Asfalt Records wydał pełnoprawny album „Miło było poznać”. Łącznie Meek, Oh Why? nagrał dwie EP’ki i dwie płyty. Jego najnowszy krążek to „Płyta Rodzaju”.

W sobotę na żolifornijską scene wracają DJ’e. Tym razem swoje sety będą serwować Nowosad, Totalnie COOL i TBA. Nie będzie to typowa impreza, przy której muzyka rozchodzi się poza horyzont.

2 maja Dzień Flagi

Żoliborz po raz kolejny będzie biegowym sercem stolicy. Wszystko z okazji Dnia Flagi, który przypada 2 maja. Bieg przyciąga zawodników nie tylko z Warszawy, ale i z całego kraju. Śmiałkowie, którzy zdecydowali się na sportowo uczcić narodową flagę zmierzą się z trasą poprowadzoną wzdłuż Wybrzeża Gdyńskiego. Rywalizacja odbędzie się na dystansie 10 km w kategoriach wiekowych dla kobiet i mężczyzn oraz dodatkowej klasyfikacji „mundurowi”. Organizatorzy przygotowali bieg dla dzieci do 7 lat. Najmłodsi pokonają dystans 100 metrów, z kolei miłośnicy Nordic Walking konkurować będą na dystansie 5 km. Ochotnicy wystartują spod Centrum Olimpijskiego PKOl.

Ci, którzy będą kibicować mogą liczyć na szereg atrakcji. „Piknik Biegu Flagi” to okazja do złożenia drewnianego modelu m.in. legendarnej Warszawy czy poznać tajniki szermierki czy judo. Dla dzieci przygotowano 30-metrowy dmuchany tor przeszkód. Jeżeli znudzi im się dmuchany świat czekać będzie świat klocków Lego. Wizytę na pikniku umilą swoimi pokazami tancerze oraz zespół muzyczny „Kapral Zajączek”. Czwartek to okazja do darmowego zwiedzania Muzeum Sportu i Turystki.

Tegoroczna edycja biegu jest już siódmą. Piknik odbędzie się w godzinach 12.00-16.00 na terenie wokół Centrum Olimpijskiego PKOl.

Akcje Podziemia na Żoliborzu

Co wydarzyło się na placu Wilsona i jak kończyli agenci i konfidenci Gestapo? Odpowiedzi na te pytania  udzieli twórca Warszawskiego Zaułka i miejski przewodnik Hubert Smoczyk podczas spaceru po ulicach Żoliborza, gdzie odbywały się spektakularne akcje Polskiego Podziemia. W stolicy nie było dnia bez akcji bojowych, w których padali policjanci i żołnierze. W ten sposób zdobywano broń i zaopatrzenie.

„Akcji było tyle, że nie sposób ich wymienić. O wielu z nich możemy tylko powiedzieć ile odnotowała kronika policyjna lub obwieszczenie władz niemieckich, informujących za jakie wyroki "zamachy" dokonywano ulicznych egzekucji” – podkreśla Hubert Smoczyk. Spacer odbędzie się 3 maja o godzinie 15. Zbiórka na ulicy Krasińskiego pod numerem 3.

3 maja Wisłostradą przemaszeruje defilada poddziałów i pojazdów wojskowych

Blisko 2 tys. mundurowych i 200 pojazdów weźmie udział w defiladzie 3 maja „Silni w sojuszach”. W tym roku po raz pierwszy wraz z żołnierzami przedefilują funkcjonariusze innych służb.

Podczas defilady zaprezentowane zostaną najnowsze sprzęty Wojska Polskiego, Policji i Straży Pożarnej. Tego dnia będzie można zobaczyć m.in. Rosomaki, wyrzutnie rakietowe, moździerze samobieżne, przeciwlotnicze zestawy rakietowe, a nawet czołgi.

Nad głowami z kolei przeleci 80 samolotów i śmigłowców w tym popularne myśliwce F16. Podniebną część defilady rozpocznie przelot zespołu akrobacyjnego „Biało-Czerwone Iskry”.

Defilada odbędzie się na warszawskiej Wisłostradzie, wzdłuż bulwarów na zachodnim brzegu Wisły. W rejonie Parku Fontann i na bulwarach wiślanych będzie można spotkać żołnierzy, spróbować wojskowej grochówki i porozmawiać z mundurowymi o służbie.


warszawskie_linie_turystyczne_2019_-_mapa

warszawskie_linie_turystyczne_2019_-_mapa

290_50336

290_50336

57187638_2377142119002956_6476730426609106944_n

57187638_2377142119002956_6476730426609106944_n


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
pochmurnie

Temperatura: 19°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 23 km/h