Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 lipca 2024 01:06

Nie dla reklam na stacji metra Plac Wilsona!

Kilka tygodni temu na stacji metra Plac Wilsona pojawiły się ogromne ekrany reklamowe. Miasto jest Nasze skierowało petycję do rady miasta domagając się likwidacji reklam.
Nie dla reklam na stacji metra Plac Wilsona!
Nośniki reklamowe na Placu Wilsona

Źródło: Miasto Jest Nasze Żoliborz

W tym artykule przeczytasz o:

  • reklamach na stacji Plac Wilsona
  • petycji MJN domagającej się likwidacji reklam

O demontażu ścian z kortenu i montażu nośników reklamowych na stacji metra Plac Wilsona pisaliśmy już w kwietniu:

Metro zamontowało na stacji 12 podświetlanych modułów reklamowych, po sześć na każdej ścianie symetrycznie względem długości peronu. Czyli stało się to samo, co działo się wcześniej na innych stacjach I linii metra, gdy ściany kolejnych stacji pokrywały się wielkoformatowymi nośnikami reklam wizualnych.

Wedle rzeczniczki Metra Anny Bartoń reklamy na stacji Plac Wilsona zamontowane zostały w oparciu o szczegółowe wytyczne uzgodnione przez przedstawicieli m.st. Warszawy, Metra Warszawskiego, ZTM oraz Biura Architektury i Planowania Przestrzennego w maju 2023 r. i nie spowodowały istotnych zmian w wystroju stacji. Z takim stanowiskiem nie zgadza się wielu mieszkańców Żoliborza, a także aktywiści z Miasto Jest Nasze. Nie da się ukryć, że reklamy w bardzo istotny sposób wpływają na wizerunek zaprojektowanej przez Andrzeja Chołdzyńskiego stacji uważanej za jedną z najpiękniejszych i najbardziej oryginalnych pod względem wystroju, spójnej architektonicznie, nagradzanej wielokrotnie, także na międzynarodowych konkursach. Argument estetyczny wysuwa także Miasto Jest nasze w swej petycji skierowanej do władz Warszawy domagającej się likwidacji reklam. - Uważamy, że należy uszanować estetykę stacji przewidzianą w projekcie. Demontaż fragmentów ścian z charakterystycznej perforowanej blachy kortenowskiej pod reklamy, to zbyt duża ingerencja w wystrój stacji, która jest wizytówką Żoliborza - czytamy w tekście petycji.

- Paradoksem tej stacji jest to, że stosunek procentowy pokrycia reklamami ścian jest mniejszy niż był przed zamontowaniem nowych nośników, a kortenu na ścianach nawet przybyło. Nośniki utrzymane są w jednym standardzie, niemniej stacja Plac Wilsona jest o tyle specyficzna, że sufit usytuowany jest bardzo nisko, tuż nad wagonami - przez co reklama wydaje się być optycznie większa - mówi Wiktor Zając ze Stowarzyszenia Żoliborzan. Co być może jeszcze ważniejsze, w nośnikach zamontowane zostały bardzo intensywne świetlówki, a dwie z nich znalazły się tuż pod kopułą w kształcie elipsy, która zmienia odcienie w zależności od pory dnia. Skutek jest taki, że światło nośników reklamowych dominuje nad kolorowym podświetleniem zamontowanym na krawędziach elipsy. Argument ze zbyt jaskrawym podświetleniem reklam podnosi także Miasto jest Nasze w petycji: - Nośniki Trilight emitują intensywne oświetlenie, co może mieć negatywny wpływ na komfort pasażerów. 12 ekranów na stacji plac Wilsona, to stanowczo za dużo. Świecące reklamy męczą wzrok i rozpraszają uwagę, co może mieć konsekwencje w postaci bezpieczeństwa pasażerów.

Miasto Jest Nasze zwraca też uwagę na ogólnie rzecz biorąc zagadnienie postępującej komercjalizacji przestrzeni publicznej kosztem jej estetyki i funkcjonalności. -Nie godzimy się na komercjalizację przestrzeni, która powstała dzięki środkom podatników. Stacja Plac Wilsona, które ma służyć wszystkim mieszkańcom miasta, bo wszyscy partycypujemy w kosztach jej utrzymania, płacąc podatki i kupując bilety. W komentarzach na forach internetowych wiele głosów popiera ten punkt widzenia, choć zdarzają się także mieszkańcy, którzy argumentują, że nowe nośniki wyglądają bardziej estetycznie niż stare i wystarczyłoby tylko usunąć te reklamy, które znajdują się w pobliżu kopuły oraz zmniejszyć intensywność podświetlenia reklam, żeby pogodzić estetykę z komercją.

Ankieta: Co sądzisz o reklamach na stacji metra Plac Wilsona?
Jestem za
17%
Jestem przeciw
67%
Jest mi to obojętne
17%

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 18°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 24 km/h