Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 14 czerwca 2024 14:03

Europosłowie z Warszawy wybrani!

W Warszawie jak już pisaliśmy zagłosowało najwięcej wyborców w dużych miastach w Polsce - 58%. Skutkiem tej wysokiej frekwencji jest aż osiem mandatów, które były do podziału w okręgu. O dwa więcej niż w poprzednich wyborach.
Europosłowie z Warszawy wybrani!
Marcin Kierwiński uzyskał najwyższe poparcie w okręgu warszawskim.

Źródło: PAP

W tym artykule przeczytasz o:

  • podziale mandatów w wyborach do parlamentu Europejskiego w Warszawie
  • kto zdobył mandaty

Warszawski okręg zyskał mandaty kosztem tych okręgów, w których ludzie poszli do wyborów mniej licznie. Przypomnijmy, że w poprzedniej kadencji miała tylko sześcioro europarlamentarzystów. Z ośmiu mandatów do podziału trzy przypadły według wyników poparcia na poszczególne listy Koalicji Obywatelskiej, dwa zdobyło Prawo i Sprawiedliwość, a po jednym Konfederacja, Trzecia Droga i Lewica.

Europosłowie z Warszawy


Koalicja Obywatelska


Michał Szczerba

Urodził się 14 grudnia 1977 roku w Warszawie. Studiował socjologię na Uniwersytecie Warszawskim oraz ukończył Europejskie Studium Finansowania Inwestycji Samorządu Terytorialnego w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie12. W przeszłości był założycielem stowarzyszenia Młodzi Konserwatyści AWS, pełnił funkcję asystenta poselskiego Franciszki Cegielskiej oraz Bronisława Komorowskiego. Od 2007 roku nieprzerwanie zasiada w Sejmie, a w wyborach parlamentarnych 2023 z powodzeniem ubiegał się o reelekcję. Obecnie jest przewodniczącym Komisji Śledczej ds. afery wizowej1. Polityk chroni swoją prywatność w mediach, ale wiadomo, że jest synem Kazimierza Szczerby, dwukrotnego medalisty olimpijskiego w boksie.

Marcin Kierwiński

Urodził się 22 sierpnia 1976 roku w Warszawie1. Jest synem Andrzeja Kierwińskiego, oficera ludowego Wojska Polskiego i następnie Sił Zbrojnych RP. Ukończył studia na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych oraz Inżynierii Produkcji Politechniki Warszawskiej. W latach 2010–2011 pełnił funkcję wicemarszałka województwa mazowieckiego III i IV kadencji. Marcin Kierwiński jest również posłem na Sejm RP od 2011 roku, zasiadając w VII, VIII, IX i X kadencji. W 2015 roku był sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i szefem gabinetu politycznego premier Ewy Kopacz. Od 2020 roku jest sekretarzem generalnym Platformy Obywatelskiej. W latach 2023–2024 pełnił funkcję ministra spraw wewnętrznych i administracji w trzecim rządzie Donalda Tuska.

Kamila Gasiuk-Pihowicz

Urodziła się 8 maja 1983 roku w Warszawie. Wychowywała się w Siedlcach, gdzie ukończyła I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Prusa. W 2007 roku uzyskała magisterium z prawa na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, a także licencjat z finansów i bankowości na Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Kamila Gasiuk-Pihowicz była posłanką na Sejm VIII, IX i X kadencji oraz przewodniczącą klubu poselskiego Nowoczesnej. Obecnie jest posłanką do Parlamentu Europejskiego X kadencji z ramienia Platformy Obywatelskiej. Jej zaangażowanie polityczne obejmuje również współpracę z różnymi organizacjami i komisjami parlamentarnymi. Zamierza zająć się w Parlamencie Europejskim praworządnością.


Prawo i Sprawiedliwość


Małgorzata Gosiewska

Urodziła się 22 lipca 1966 w Gdańsku. Ukończyła liceum ogólnokształcące w Czersku. Pracowała jako starszy referent w Komisji Krajowej NSZZ “Solidarność” oraz w biurze poselskim Jarosława Kaczyńskiego. Pełniła funkcję pełnomocnika zarządu Fundacji na rzecz Polskich Związków Kredytowych w Gdyni. W latach 2005–2007 oraz od 2011 była posłanką na Sejm V, VII, VIII, IX i X kadencji. W latach 2019–2023 pełniła funkcję wicemarszałka Sejmu VIII i IX kadencji. W 2023 roku została wybrana na posłankę Sejmu X kadencji, zdobywając 36 523 głosy.

Tobiasz Bocheński

W latach 2019–2023 pełnił funkcję wojewody łódzkiego, a w 2023 roku został wojewodą mazowieckim. Ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Jego badania naukowe koncentrują się na anglosaskiej myśli republikańskiej i liberalnej1. W 2024 roku był kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Warszawy w wyborach samorządowych, uzyskując mandat radnego Rady m.st. Warszawy.


Konfederacja

Ewa Zajączkowska-Hernik

Urodziła się 20 stycznia 1990 roku. Zawodowo jest nauczycielką historii, a od 2014 roku była związana z partią Janusza Korwin-Mikkego w Radomiu. W latach 2016-2023 pracowała w mediach, zajmując się tematami politycznymi, gospodarczymi i rolniczymi. Obecnie pełni funkcję rzeczniczki prasowej Konfederacji.


Trzecia Droga

Michał Kobosko

Urodził się 15 kwietnia 1968 w Warszawie. Był redaktorem naczelnym czasopism „Newsweek Polska” (2006–2009) i „Wprost” (2012–2013). W latach 2020–2022 był przewodniczącym, a od 2022 jest I wiceprzewodniczącym partii Polska 2050. Kobosko studiował na Politechnice Warszawskiej oraz w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. Pracę jako dziennikarz rozpoczął na początku lat 90., dołączając do działu ekonomicznego „Gazety Wyborczej”. Znajomość Michała Kobosko i Szymona Hołowni zaczęła się w pierwszej dekadzie XXI wieku, kiedy Kobosko był naczelnym „Newsweeka”. Hołownia pisał wówczas felietony. 


Lewica

Robert Biedroń

Urodzony 13 kwietnia 1976 roku w Rymanowie. Jako założyciel partii Wiosna oraz działacz na rzecz praw osób LGBTQ+, Biedroń wywarł wpływ na kształtowanie postaw wobec mniejszości seksualnych w Polsce. Jego kariera polityczna rozpoczęła się od posłowania w Sejmie VII kadencji, gdzie był pierwszym otwarcie deklarującym się posłem o orientacji homoseksualnej. Jego działalność obejmowała również stanowisko prezydenta Słupska w latach 2014-2018, a od 2019 roku pełni funkcję deputowanego do Parlamentu Europejskiego. Biedroń jest również współprzewodniczącym Nowej Lewicy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ