Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 17 czerwca 2024 02:45

Festiwal Marymonckiej Mączki

Po raz kolejny w parku Kaskada odbędzie się w sobotę, 25 maja w godzinach 12:00 - 17:00 Festiwal Marymonckiej Mączki.
  • Źródło: UD Żoliborz

W tym artykule przeczytasz o:

  • Festiwalu Marymonckiej Mączki
  • programie imprezy
  • artystach, którzy uświetnią festiwal

Na terenie dzisiejszego Marymontu znajdowało się wiele młynów wodnych na rzece Rudawce. Produkowana tam mąka zwana popularnie marymontką słynęła aż do końca XIX wieku z wysokiej jakości i białości. Czasy największej świetności marymonckie młyny przeżywały w okresie panowania Sasów.
Nawiązując do tej mącznej tradycji, po raz kolejny w parku Kaskada odbędzie się w sobotę, 25 maja w godzinach 12:00 - 17:00 Festiwal Marymonckiej Mączki.

W programie tegorocznego festiwalu organizowanego przez Urząd Dzielnicy Żoliborz oraz Żoliborski Dom Kultury znalazły się m.in:

  • warsztaty wypieków:
    - wyśmienitych bułek
    - pysznych pizzerinek w piecu opalanym drewnem
  • warsztaty kreatywne:
    - wianki z kwiatów 
    - botaniczne lampiony 
  • animacje i zabawy dla dzieci 
  • spektakl dla dzieci ,,3x Królewna 3x Smok" Teatru pod Orzełkiem
    To trzy opowieści o królewnach. Choć wszystkie zaczynają się tak samo, to w zależności od charakteru królewny, Złośnicy, Beksy lub Roztropnej dalszy ciąg jest zupełnie inny. Dzieci utożsamiając się z bohaterkami bajki uczą się, że w różnych sytuacjach życia mogą zachować się dobrze lub źle, a najlepszym orężem w walce z bajkowym Smokiem jak i codziennymi strachami jest uśmiech i rozwaga, a nie płacz i złość. 
    Teatr pod Orzełkiem to profesjonalni aktorzy lalkarze, absolwenci Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, Akademii Teatralnej w Warszawie, prezentujący swoje umiejętności w kraju i za granicą. Teatr założył Mariusz Orzełek - aktor-lalkarz, miłośnik teatru przedmiotu i wieloletni praktyk technik lalkowych. W latach 1994-2002 wykładał w Akademii Teatralnej w Warszawie na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Prowadził liczne warsztaty teatralne m.in. dla Polonii w wielu krajach Europy. Juror festiwali teatralnych dla dzieci i młodzieży. Otrzymał tytuł instruktora roku przyznawany przez Towarzystwo Kultury Teatralnej i honorową odznakę Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Oprócz projektów teatralnych angażuje się w produkcje filmowe, m.in. film „Czarna Dama” czy internetowy serial „14 dni”.
  • koncert Doroty Osińskiej (godz. 16:00)
    Dorota Osińska występowała na scenach muzycznych i teatralnych w Polsce, a także w USA, Kanadzie, Niemczech i Francji. Jej dotychczasowy repertuar tworzyli m.in.: Włodzimierz Korcz, Jerzy Satanowski, Zygmunt Konieczny, Magda Czapińska, Jacek Cygan, Ernest Bryll. Śpiewała u boku takich wykonawców jak: Zbigniew Wodecki, Irena Santor, Alicja Majewska, Stanisława Celińska, Magda Umer, Zbigniew Zamachowski, Krzysztof Kolberger, Grupa MoCarta.
    W 1999 zajęła drugie miejsce w konkursie na interpretacje piosenek Agnieszki Osieckiej na festiwalu „Pamiętajmy o Osieckiej” w Warszawie oraz zwyciężyła w konkursie „Śpiewajmy Poezję” w ramach Zamkowych Spotkań w Olsztynie. W 2000 zdobyła pierwsze miejsce w konkursie „Czy to jest kochanie?” w Elblągu, zdobyła Grand Prix w konkursie piosenki artystycznej w Rybniku i otrzymała drugą nagrodę jury oraz większość regulaminowych wyróżnień, w tym od Polskiego Radia, dziennikarzy i fotoreporterów podczas konkursu „Debiutów” podczas 37. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Była też dwukrotnie wyróżniona na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.
    W 2004 nagrała swój debiutancki album studyjny pt. Idę, który wydała Agencja Fonograficzna Polskiego Radia (na rynku polskim) i agencja artystyczna The Paderewski Symphony Orchestra of Chicago (na rynku amerykańskim). Promocji albumu towarzyszył recital pt. „Wpadłam na chwilę” (reż. Laco Adamík), którego premiera odbyła się w Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej.
    W 2010 wydała album pt. Kamyk zielony, na który nagrała piosenki z tekstami Magdy Czapińskiej. Premierze towarzyszył spektakl w Teatrze Rampa w Warszawie. Zagrała w spektaklach teatralnych: Ulica Szarlatanów, Nie ma szatana (premiera telewizyjna jako Myślenie ma kolosalną przeszłość), Para nasycona, Dobranoc panowie i Wyjście z tła. Muzyka teatralna i filmowa Jerzego Satanowskiego oraz w sztuce Oskary, Oskary…. Śpiewała też w widowisku Trzymaj się swoich chmur (reż. Magda Umer), w oratoriach A kto się odda w radość i Woła nas Pan Ernesta Brylla i Włodzimierza Korcza (reż. Krzysztof Jaślar) oraz w Mszy Polskiej ks. Jana Twardowskiego z muzyką Hadriana Filipa Tabęckiego. Po rolach w spektaklach teatru Sztukmistrz z miasta Lublina, Brat naszego Boga i Jajokracja, wykonuje piosenki u boku aktora Roberta Kowalskiego.
    W 2013 zajęła drugie miejsce w finale drugiej edycji programu TVP 2 The Voice of Poland oraz wydała album pt. Teraz. W marcu 2016 z utworem „Universal” zajęła czwarte miejsce w finale w krajowych eliminacji do 61. Konkursu Piosenki Eurowizji. W 2018 wydała album, zatytułowany po prostu Dorota Osińska. W lutym 2020 wydała album pt. Cześć, to ja.

Z marymoncką białą i delikatną mąką wiąże się dawniej popularne, a dziś już nieco zapomniane powiedzonko warszawskie – „Elegant z marymonckiej mąki”, więcej o tym pisaliśmy tutaj:

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 16°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 11 km/h