Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 24 czerwca 2024 18:26
Reklama

Wybory do Parlamentu Europejskiego - listy kandydatów w Warszawie

Znamy już wszystkie listy głównych partii w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w Polsce 9 czerwca w okręgu warszawskim.
Wybory do Parlamentu Europejskiego - listy kandydatów w Warszawie

Źródło: freepik

W tym artykule przeczytasz o:

  • liderach list do Parlamentu Europejskiego
  • znanych nazwiskach na listach
  • warszawskich listach Lewicy, KO, PiS i Trzeciej Drogi 

Znamy już wszystkie listy głównych partii w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w Polsce 9 czerwca w okręgu warszawskim, który oprócz stolicy obejmuje też wianuszek podwarszawskich powiatów.

Warszawską listę Lewicy do Parlamentu Europejskiego otwiera współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń. Z drugiego miejsca wystartuje Karolina Zioło-Pużuk - doktor nauk humanistycznych, warszawska radna, zastępczyni szefa Kancelarii Senatu i specjalistka w dziedzinie edukacji. Trzecie miejsce przypadło natomiast Agacie Diduszko-Zyglewskiej - warszawskiej radnej, doradczyni w Ministerstwie Kultury, pisarce, dziennikarce i kulturoznawczyni. 

Liderem listy Koalicji Obywatelskiej został Marcin Kierwiński - aktualny Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji. Niespodziewanie z drugiego miejsca wystartuje powracająca z politycznej emerytury Hanna Gronkiewicz-Waltz, była prezydent Warszawy, z trzeciej pozycji kandyduje zaś posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Na listach Prawa i Sprawiedliwości dwa pierwsze miejsca przypadły Małgorzacie Gosiewskiej - posłance PiS, która od niedawna jest szefową warszawskich struktur partii oraz Tobiaszowi Bocheńskiemu - byłemu wojewodzie i kandydatowi PiS na prezydenta Warszawy. Swego rodzaju niespodzianką jest natomiast wysokie, bo trzecie miejsce na liście PiS Sebastiana Kalety - posła Suwerennej Polski oraz byłego warszawskiego radnego, związanego z frakcją Patryka Jakiego.

Warszawską listę Trzeciej Drogi otwiera jeden z liderów koalicji Polski 2050 i PSL, aktualny poseł Michał Kobosko. Z drugiego miejsca startuje znana niegdyś aktorka, a od jakiegoś czasu mazowiecka radna Dorota Stalińska (PSL), z trzeciego zaś Mikołaj Dorożała (Polska 2050) - podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska oraz główny konserwator przyrody.

Na warszawskich listach Konfederacji na czołowych miejscach znaleźli się były poseł Krystian Kamiński (Ruch Narodowy) i rzeczniczka Konfederacji Ewa Zajączkowska-Hernik. Sytuacja Konfederacji jest być może najbardziej skomplikowana ze względu na najbardziej eurosceptyczny elektorat.

Na wszystkich warszawskich listach zwraca uwagę obecność wielu aktualnych posłów, radnych, a nawet ministrów. Wynika to poniekąd ze specyfiki wyborów do Parlamentu Europejskiego. W 13 okręgach, na który podzielony jest kraj, nie obowiązuje parytet. Nie ma więc z góry ustalonej liczby mandatów do zdobycia. O tym ilu kandydatów wywalczy mandat decyduje frekwencja. Im wyższa, tym większa liczba mandatów do podziału. I tak w 2014 roku z Warszawy mandat europarlamentarzysty dostało pięcioro kandydatów, a w 2019 roku - nawet sześcioro.  Według analityków w tym roku mandatów z Warszawy może być jeszcze więcej. Dlatego główne partie polityczne umieszczają na listach, zwłaszcza na czołowych miejscach, znane i rozpoznawalne nazwiska, co może budzić pewne wątpliwości i zastrzeżenia, ale jest poniekąd logiczne. Wyjątkiem jest może PiS, bo choć na listach tej partii także wielu jest obecnych posłów, to jednak listę konstruowano wyraźnie w taki sposób, by nikt, kto startuje z odległego miejsca na liście nie zabrał mandatu europosłanki zaufanej współpracowniczce prezesa Jarosława Kaczyńskiego, Małgorzacie Gosiewskiej. 

Listy wyborcze w okręgu Warszawa prezentują się następująco:

Lewica:
1. Robert Biedroń
2.Karolina Zioło-Pużuk
3. Agata Diduszko-Zyglewska
4. Zofia Malisz
5. Jacek Kubiak 
6. Jan Harasimowicz 
7. Anna Tarczyńska 
8. Szymon Nowak
9. Liliana Kozielska 
10. Paulina Piechna-Więckiewicz

KO: 
1. Marcin Kierwiński
2. Hanna Gronkiewicz-Waltz
3. Kamila Gasiuk-Pihowicz
4. Joanna Kamińska
5. Michał Szczerba
6. Krystyna Dembska-Olbrychska
7. Andrzej Rozenek
8. Joanna Staniszkis
9. Patryk Luboiński
10. Olga Radwan
 
PiS:
1. Małgorzata Gosiewska
2. Tobiasz Bocheński
3. Sebastian Kaleta
4. Anita Czerwińska
5. Alvin Gajadhur
6. Dominika Chorosińska
7. Piotr Uściński
8. Paweł Lisiecki 
9. Barbara Socha
10. Błażej Poboży

Trzecia Droga:
1. Michał Kobosko
2. Dorota Stalińska
3. Mikołaj Dorożała
4. Magdalena Biernacka
5. Łukasz Krasoń
6. Agnieszka Petelicka
7. Bożenna Hołownia
8. Józef Zalewski
9. Jacek Bartmiński
10. Anna Ojer

Konfederacja:
1. Krystian Kamiński 
2. Ewa Zajączkowska‑Hernik
3. Diana Ruchniewicz
4. Sylwia Pawełczak 
5. Liliana Wiadrowska        
6. Agnieszka Groszkowska 
7. Mikołaj Kominek  
8. Dominik Owsianka
9. Paulina Kalinowska 
10. Bartłomiej Wilk


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Oko 06.05.2024 20:48
A gdzie Konfederacja?

M
Mateusz Durlik 08.05.2024 13:50
uzupełnione

Oko 06.05.2024 20:47
A gdzie Konferencja?

Oko 06.05.2024 20:49
Konfederacja oczywiście

M
Mateusz Durlik 08.05.2024 13:50
uzupełnione

W
Chomik Maciuś 09.05.2024 16:47
W Magdalence?

PRZECZYTAJ
zachmurzenie małe

Temperatura: 22°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 23 km/h