Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 25 czerwca 2024 01:13
Reklama

Drogowcy doświetlą 400 „zebr”. „W tym roku na Żoliborzu zostały dwie lokalizacje”

W tym roku miasto planuje doświetlić 400 przejść dla pieszych w całej stolicy. Drogowcy właśnie ogłosili przetarg na wykonanie prac. „Wizja zero” marzeniem Warszawy.

Przejścia dla pieszych bez sygnalizacji świetlnej od 2015 roku są sukcesywnie poddawane audytowi bezpieczeństwa. Przejścia oceniane są pod kątem 30 rygorystycznych kryteriów. Jednym z nich jest jakość oświetlenia. Łącznie przez cztery lata sprawdzono 2800 „zebr” w całym mieście. Celem jest objęcie wszystkich przejść bez sygnalizacji audytem do końca przyszłego roku. – Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo. Zwłaszcza pieszych, czyli uczestników ruchu, którzy są zupełnie niechronieni –  mówi Robert Soszyński, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Efektem audytów jest doświetlanie potencjalnie najbardziej niebezpiecznych przejść. W tym roku Zarząd Dróg Miejskich planuje doświetlić łącznie 400 „zebr”. - Na 188 z nich drogowcy mają już przygotowaną dokumentację projektową i właśnie ogłosili przetarg na realizację. Potencjalni wykonawcy mogą składać swoje oferty do 24 kwietnia, a wybrane firmy na realizację prac będą miały pięć miesięcy od momentu podpisania umowy – informuje stołeczny ratusz.

Liczba doświetlonych „zebr” przekroczy w tym roku 1300

Przejścia objęte przetargiem zostaną wyposażone w dodatkowe słupy i oprawy oświetleniowe. Całość jest zaprojektowana tak, aby światło pod odpowiednim kątem padało bezpośrednio na „zebrę”. W ten sposób przechodzący pieszy jest oświetlany z boku, dzięki czemu ma być lepiej widoczny.

Takie oświetlenie zyska 17 dzielnic. Najwięcej tego typu instalacji powstanie na Mokotowie (36). Najmniej z kolei na Żoliborzu. - W tym roku zostały dwie lokalizacje, gdzie planujemy przeprowadzić prace: ul. Gdańska-Bieniewiecka i dwa przejścia na ul. Krajewskiego - Dymińskiej.  W tych dwóch lokalizacjach doświetlimy trzy przejścia dla pieszych – poinformowała Karolina Gałecka, rzecznik prasowy ZDM.

Jak poinformowali drogowcy, w celu wypracowania listy przejść dla pieszych wymagających doświetleń, odbywały się wielokrotne spotkania ze społecznikami z Żoliborza. - Obecnie na terenie tej dzielnicy praktycznie wszystkie przejścia są doświetlone. Nie ma już takich miejsc, które wymagałyby dodatkowego źródła światła. Są niedoświetlone przejścia na drogach gminnych, którymi zarządza dzielnica, a nie ZDM – wyjaśnia Karolina Gałecka.

W 2018 roku udało się zamontować dodatkowe oświetlenie na 435 zebrach – dla porównania w 2017 roku doświetlonych zostało 337 przejść, a w 2016 – 78. – Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo. Zwłaszcza pieszych, czyli uczestników ruchu, którzy są zupełnie niechronieni. Działamy konsekwentnie, od lat. Dlatego też liczba doświetlonych „zebr” przekroczy w tym roku 1300. Statystki pokazują, że przynosi to wymierne efekty, ale trzeba pamiętać, że nasze działania nie są w stanie zastąpić zdrowego rozsądku – mówi Robert Soszyński

Pierwszy raz w historii miasta były miesiące, w których żaden pieszy nie zginął

W ubiegłym roku na Żoliborzu rozświetlono łącznie 12 przejść dla pieszych m.in. na ulicy Krasińskiego przy Wisłostradzie, u zbiegu ulic Słowackiego i Czaki, a także ulic Potockiej i Marii Kazimiery.

Pod koniec ubiegłego roku, podsumowując działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych, ratusz podkreślał, że kładzie nacisk na tego typu inwestycje dążąc do „wizji zero”.  – Pierwszy raz w historii miasta były miesiące, w których żaden pieszy nie zginął. Był to maj, lipiec i sierpień. Te miesiące pokazują, że „wizję zero” redukującą liczbę wypadków można osiągnąć i na warszawskich drogach nie będą ginąć piesi – przedstawił wówczas ubiegłoroczne statystki Michał Domaradzki, zastępca dyrektora Biura Polityki Mobilności i Transportu.


doswietlone_przejscie_dla_pieszych_u_zbiegu_ul._popularnej_i_wilczyckiej._fot._zdm

doswietlone_przejscie_dla_pieszych_u_zbiegu_ul._popularnej_i_wilczyckiej._fot._zdm


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie duże

Temperatura: 19°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 23 km/h