Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 22 maja 2024 00:12

Nie daj się oszukać "na policjanta" - akcja policji

Policjanci codziennie przyjmują zgłoszenia od osób, które zostały oszukane przez fałszywych policjantów, fałszywych bankowców lub fałszywych wnuczków. Policja uruchomiła specjalną linię dla potencjalnych ofiar. Jeśli podejrzewasz, że telefonował do Ciebie oszust, powiadom stołecznych policjantów, dzwoniąc pod nr 47 72 33 222.
Nie daj się oszukać "na policjanta" - akcja policji

Źródło: KRP V

W tym artykule przeczytasz o:

  • akcji policyjnej "Nie daj się oszukać na policjanta" 
  • uruchomieniu specjalnej linii dla potencjalnych ofiar oszustw
  • zasadach postępowania w podejrzanych sytuacjach

Nie milkną telefony od oszustów. Każdego dnia przestępcy dzwonią do swych ofiar, podając się za policjantów, bankowców czy bliskich. Przedstawiają zmyśloną, dramatyczną historię, której celem jest zawsze wyłudzenie gotówki lub cennych przedmiotów. I tak podszywając się pod funkcjonariusza, informują np. o prowadzeniu tajnej akcji, wymierzonej w hakerów. Jednocześnie przekonują rozmówcę, że zgromadzone przez niego w banku oszczędności są zagrożone, a jedyną możliwością zapobieżenia ich utracie, jest przekazanie pieniędzy na przechowanie stróżom prawa. Pamiętajmy, że to oszustwo! 

Najczęściej ofiarami przestępców padają seniorzy, ale nie tylko. W ubiegłym tygodniu do grona oszukanych metodą „na policjanta” dołączył 25-letni mieszkaniec Bielan. Do pokrzywdzonego zadzwonił mężczyzna podający się za pracownika poczty i przekazał, że ma list do dostarczenia. Pokrzywdzony podał mężczyźnie swój dokładny adres zamieszkania. Po pewnym czasie zadzwonił inny mężczyzna, który poinformował młodego mężczyznę, że jest policjantem i słyszał poprzednią rozmowę. Osoba ta oświadczyła, że to są złodzieje, a „policja” rozpracowuje tę grupę przestępczą. Poinformował 25-latka, że aby uratować swoje pieniądze musi przelać je na wskazane konto, co też 25-latek uczynił. Mężczyzna miał przez 72 godziny nikomu nie mówić o zaistniałej sytuacji, w przeciwnym razie miało mu grozić oskarżenie o złamanie tajemnicy służbowej. O tym, że został oszukany uświadomiony został przez innego członka rodziny.

Policja apeluje, by w takiej lub podobnej sytuacji od razu się rozłączyć i zgłosić ten fakt pod specjalny numer telefonu 47 72 33 222 lub 112! Podobnie należy postąpić w przypadku, gdy odbierzemy telefon od osoby podającej się np. za pracownika banku, który informuje o nieuprawnionych transakcjach na naszym rachunku bankowym i w celu ich anulowania, żąda podania danych logowania do konta. Policja apeluje także, aby nigdy nie przekazywać haseł, kodów i innych informacji dostępowych do naszych kont bankowych!

Oszust może także zadzwonić podając się za syna wnuczka lub znajomego, który nagle znalazł się w kryzysowej sytuacji i pilnie potrzebuje pożyczki. Zaznacza, że nie może osobiście odebrać pieniędzy, więc wysyła do naszego mieszkania kolegę. Zdarza się, iż przestępca od razu poleca pozostawić gotówkę we wskazanym miejscu. Także w takich przypadkach policjanci polecają natychmiastowe zgłoszenie próby oszustwa pod numerami 47 72 33 222 lub 112!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 20°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 19 km/h