Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 22 maja 2024 00:50

Wernisaż malarstwa Marii Kiesner

W poniedziałek, 15 kwietnia o godzinie 19:00 w Forcie Sokolnickiego, przy ulicy Czarnieckiego 51 odbędzie się wernisaż prac wybitnej malarki Marii Kiesner.
Wernisaż malarstwa Marii Kiesner

Źródło: Żoliborski Dom Kultury

W tym artykule przeczytasz o:

  • wystawie malarstwa Marii Kiesner
  • sylwetce twórczej artystki
  • stylistyce jej prac

Wystawę zatytułowaną "Modernizmy" będzie można oglądać od poniedziałku do środy w godz. 15:00-19:00 oraz podczas odbywających się wydarzeń w Forcie Sokolnickiego. Wystawa czynna będzie do 8 maja.

Maria Kiesner (ur. 1976) jest absolwentką Wydziału Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom zrobiła pod kierunkiem prof. J. Modzelewskiego w 2002 r.). W 2009 r. obroniła doktorat pod tytułem „Miasto przed burzą” na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W latach 2005 i 2007 była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pracuje w Kolegium Edukacji Artystycznej Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. W roku akademickim 2015/2016 pracowała jako asystent w pracowni Malarstwa i Rysunku Prof. Andrzeja Bieńkowskiego i Prof. Łukasza Korolkiewicza na Wydziale Wzornictwa warszawskiej ASP oraz prowadziła samodzielnie pracownię malarstwa w Katedrze Mody Wydziału Wzornictwa ASP w Warszawie. W 2017 r. decyzją Rady Wydziału Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie uzyskała stopień doktora habilitowanego. 

Zdaniem Marii Kiesner budowle mają w sobie patos, grozę i melancholię, a weduty - miejskie pejzaże są dla niej personifikacją tych dekadenckich nastrojów. Zamiast z natury, woli malować z pocztówek, zdjęć, ilustracji w albumach o architekturze. Proporcje obrazu konstruuje jak XVII-wieczni holenderscy mistrzowie gatunku - dużo nieba, mało ziemi. Puste miasta - pofabryczne pawilony, kominy, wieżowce przypominają papierowe makiety, a kolorystyka ograniczona do szarości, czerni i brązów jeszcze potęguje to wrażenie. - Maluję architekturę i pejzaże miejskie. Przedstawiam obiekty realistycznie, ascetycznie i bez sztafażu. Interesują mnie zapomniane relikty socmodernizmu i modernizmu - mówi malarka.

 


Źródło: Galeria DK „Zacisze"

Źródło: Galeria DK „Zacisze"

Źródło: Galeria DK „Zacisze"

Źródło: Galeria DK „Zacisze"


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 20°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 19 km/h