Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 22 maja 2024 01:29

Pijani kierowcy na Bielanach i Żoliborzu

Na terenie Bielan i Żoliborza policjanci stale prowadzą kontrole kierowców. Tym razem kilka nieodpowiedzialnych osób straciło prawo jazdy. Zatrzymani kierujący mieli od 1,2 do 2,2 promila alkoholu we krwi. Wszystkim zostaną przedstawione zarzuty.
Pijani kierowcy na Bielanach i Żoliborzu

Źródło: Policja

W tym artykule przeczytasz o:

  • zatrzymaniach pijanych kierowców na Żoliborzu i Bielanach
  • grożących im karach
  • rekwirowaniu samochodów na warszawskich ulicach

Przez ostatnich kilka dni funkcjonariusze na ulicach Bielan i Żoliborza prowadzili wzmożone kontrole kierowców. Kontrole miały na celu wyeliminowanie z ruchu kierowców, którzy zagrażają bezpieczeństwu innych uczestników ruchu. Poza badaniem stanu trzeźwości kierujących sprawdzany był stan techniczny pojazdów oraz sposób przewożenia pasażerów.

W ostatnich dniach policjanci zatrzymali trzech nietrzeźwych kierowców. Wśród zatrzymanych był 53-letni mężczyzna, który prowadził pojazd w stanie nietrzeźwości. Na Placu Wilsona, kierujący fordem został zatrzymany przez bielańskich kryminalnych.

Kierowca skody został zatrzymany przez policjantów w Wydziału Ruchu Drogowego KSP na ulicy gen. Maczka. Badanie trzeźwości wykazało, że 21-letni kierowca miał we krwi 1,2 promila alkoholu.

Kolejny kierowca został zatrzymany przez bielańskich mundurowych na ulicy Kasprowicza. W trakcie kontroli okazało się również, że kierowca renaulta był nietrzeźwy, miał we krwi 2,2 promila alkoholu. 46-letni mężczyzna trafił do komendy przy ulicy Żeromskiego.

Wszyscy nietrzeźwi kierujący odpowiedzą za kierowanie w stanie nietrzeźwości, za co kodeks karny przewiduje karę do 2 lat pozbawienia wolności. W żadnym z tych przypadków policjanci nie zdecydowali się na zarekwirowanie samochodu nietrzeźwym kierowcom. Okazuje się, że choć od niedawna taki przepis obowiązuje, jest w znacznej mierze martwy. Do 5 kwietnia w całym garnizonie warszawskim zarekwirowanych zostało 41 samochodów. 26 aut trafiło na parking depozytowy, a 15 zostało przekazanych "osobom godnym zaufania", czyli takim, które zobowiązują się do zwrotu auta na żądanie policji lub prokuratury. W praktyce policjanci przekazują auta osobie godnej zaufania, gdy pijanym kierowcą nie jest właściciel auta. W innym przypadku pojazdy zostają odholowane.  To nie oznacza jednak, że kierowca, którego auto zostanie przekazane np. żonie, może wrócić za kierownicę. - W stosunku do osób prowadzących pojazd pod tak znacznym wpływem alkoholu z reguły stosowane są środki zapobiegawcze, takie jak dozór policji połączony z zakazem prowadzenia pojazdów oraz zatrzymywane jest prawo jazdy - mówi rzecznik prasowy warszawskiej Prokuratury Okręgowej Szymon Banna.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 20°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 19 km/h