Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 25 czerwca 2024 04:54
Reklama

Oszukana przez "amerykańskiego lekarza"!

Oszust podający się za amerykańskiego lekarza wyłudził od wirtualnej znajomej pieniądze na pokrycie kosztów przejścia na emeryturę. Zamieszkała na Żoliborzu kobieta straciła 2400 euro.
Oszukana przez "amerykańskiego lekarza"!

Źródło: AI

W tym artykule przeczytasz o:

  • utracie przez mieszkankę Żoliborza pieniędzy wyłudzonych przez oszusta 
  • mechanizmie "oszustwa nigeryjskiego"
  • apelu policji o ostrożność przy zawieraniu internetowych znajomości

Do żoliborskich policjantów zgłosiła się 58-letnia kobieta, która w listopadzie zeszłego roku poprzez aplikację randkową nawiązała kontakt z mężczyzną podającym się za amerykańskiego lekarza pracującego na kontrakcie w ONZ. W ciągu kilku miesięcy wzbudził on zaufanie mieszkanki dzielnicy. Opowiadał o swojej pracy, o misji w Jemenie, na której aktualnie miał przebywać, "Amerykański lekarz” wspominał również o tym, że ONZ wymaga podania stałego miejsca pobytu w jakimś kraju, aby mógł on przejść na emeryturę. Kobieta zgodziła się na podanie swojego adresu. Po kilku dniach otrzymała informację o konieczności uiszczenia opłaty w wysokości 5000 euro. Z uwagi na fakt, że kobieta nie posiadała takiej gotówki w domu, „ONZ” zgodziło się na spłatę częściową. Kobieta przelała 2400 euro, a za kilka dni otrzymała kolejnego maila z prośbą o dosłanie 7000 euro. Wówczas zorientowała się, że padła ofiarą oszusta.

Policjanci apelują o ostrożność przy zawieraniu wirtualnych znajomości. Funkcjonariusze przestrzegają także przed wysyłaniem nieznajomym osobom pieniędzy, przekazywaniem swoich danych osobowych, czy też informacji o kontach bankowych lub polisach ubezpieczeniowych. Tak zwane oszustwa nigeryjskie polegają na wciągnięciu ofiary w grę psychologiczną. Przestępcy często na portalach społecznościowych, randkowych i aukcyjnych zawierają znajomość z przypadkowymi osobami. Gdy zdobędą ich zaufanie i sympatię wyłudzają od nich pieniądze, stosując techniki wpływu i manipulacji. Jedną z nowszych form tego przestępstwa jest oszustwo "na żołnierza", "na lekarza" lub "na aukcję internetową”.

Oszustwa nigeryjskie podobnie jak oszustwa "na wnuczka” są cały czas modyfikowane i przybierają coraz to nowe formy. Dlatego policja wciąż apeluje, by podczas zawierania znajomości przez Internet zachować czujność i nie dać się nabrać oszustom! Jeżeli poznana w sieci osoba prosi o pieniądze, najlepiej taką znajomość jak najszybciej zakończyć.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ