Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 grudnia 2023 09:40

Ogrodnicy posadzą 1000 drzew. Nowe rośliny ozdobią łącznie trzynaście dzielnic

Ruszyła akcja wiosennych nasadzeń w Warszawie. Nowe drzewka pojawią się w parkach, na skwerach i przy stołecznych arteriach. W sumie, do końca kwietnia, ogrodnicy w całej stolicy posadzą ponad 1000 drzew. - W całym mieście sadzimy drzewa według przyjętych standardów. Dzięki temu mamy pewność, że zieleń przyjmie się w ziemi i każdej wiosny będzie mogła ożywić stolicę na nowo – mówi Renata Kuryłowicz, pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. Zarządzania Zielenią Miejską. Tej wiosny warszawscy ogrodnicy posadzą ponad 1000 nowych, przyulicznych drzew. Pojawią się one m.in. w parkach i przy stołecznych arteriach. - Inwestujemy w kolejne nasadzenia, by miasto było przyjazne zarówno dla warszawianek i warszawiaków, ale także dla środowiska – zaznacza Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy. Wszystkie gatunki nowych drzew według zapowiedzi są przystosowane do miejskich warunków. Dodatkowo, każda sadzonka objęta jest gwarancją szczególnej pielęgnacji i kontroli. Młode drzewa, które mają minimum 16 cm w obwodzie pnia. By ochronić je przed silnymi wiatrami ogrodnicy zabezpieczą je drewnianymi palikami i specjalnym wiązaniem. Nowe rośliny ozdobią łącznie trzynaście dzielnic. Najwięcej drzew pojawi się na Białołęce, Mokotowie i w Śródmieściu. Na Żoliborzu pojawi się 70 nowych drzewek. - Warszawscy ogrodnicy prowadzą wiosenne nasadzenia do końca kwietnia – deklaruje Glusman.

„Prócz dosadzenia drzew, tworzymy nowe pasy trawników, krzewów i ozdobnych kwiatów”

- W ramach programu „Zielone ulice Warszawy” już większość z 76 głównych arterii stolicy przechodzi kolejne etapy metamorfozy. Prócz dosadzenia drzew, tworzymy nowe pasy trawników, krzewów i ozdobnych kwiatów – wyjaśnia Renata Kuryłowicz. W ramach programu nowe nasadzenia zyskała już m.in. ulica Gwiaździsta na odcinku żoliborskim, Wisłostrada od Cytadeli do mostu Gdańskiego i Powązowska. W zeszłym roku warszawscy ogrodnicy z Zarządu Zieleni posadzili ponad 6400 drzew we wszystkich dzielnicach. Warszawa pracuje obecnie nad Polityką Ochrony Drzew, która wyznaczy standardy pielęgnacji dużych roślin we wszystkich dzielnicach miasta. Geodeci i dendrolodzy przygotowują także plan wszystkich dużych drzew rosnących w stolicy. Mapa Koron Drzew ułatwi pielęgnację, planowanie inwestycji oraz pokaże, w której części miasta pokrycie jest najmniejsze. Tam ogrodnicy zintensyfikują nasadzenia.

Kiedy nowe, zielone oblicze Potockiej i Popiełuszki

Pod koniec ubiegłego roku władze stolicy poinformowały o planach zielonej metamorfozy kolejnych 11 ulic w całej Warszawie. Wśród nich – ulica Potocka i Popiełuszki.  Działania Zarządu Zieleni Miejskiej w tym celu poprzedzono konsultacjami społecznymi. W grudniu ratusz poinformował o ogłoszeniu przetargu na wykonanie aranżacji zieleni wzdłuż 11 ulic wraz z projektem wykonawczym nasadzeń i towarzyszących im zmian w granicach pasów drogowych wybranych ulic w Warszawie. Pierwotnie przetarg miał zostać rozstrzygnięty na początku marca jednak jego wyniki poznamy dopiero pod koniec miesiąca. Prace mają objąć ul. Potocką na odcinku  od Gwiaździstej, wraz z rondem J. Turowicza, do pl. Kuronia, a także ul. Popiełuszki od skrzyżowania z ul. J. Słowackiego do pl. Grunwaldzkiego.

Jak zainicjować sadzenie drzew w swojej okolicy?

- Zależy nam, by warszawiacy na każdym kroku, w drodze do pracy czy szkoły, mogli cieszyć się otaczającą przyrodą. Chętnie realizujemy kolejne projekty, dzięki którym zieleń jest bliżej mieszkańców – mówi Aleksandra Gajewska Przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska. Warszawiacy sami mogą decydować o miejscach, w których chcieliby zobaczyć nowe drzewa. Służy im do tego mobilna aplikacja „Milion drzew” i „Warszawa 19115”. Od marca 2017 r., czyli w ciągu dwóch lat wpłynęło ponad 12 500 zgłoszeń i sukcesywnie nowe drzewa pojawiają się w wybranych lokalizacjach.

sadzenie_drzewa_001
sadzenie_drzewa_001

sadzenie_drzewa_005
sadzenie_drzewa_005


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ