Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 24 maja 2024 12:57

Obniżenie opłat za odbiór śmieci?

W czwartek, 14 marca, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski przekazał, że w najbliższym czasie zarekomenduje Radzie Warszawy obniżenie opłat dla mieszkańców za odpady.
Obniżenie opłat za odbiór śmieci?

Źródło: freepik

  • W tym artykule przeczytasz o:
  • obniżeniu opłaty za odbiór śmieci dla mieszkańców
  • nowych stawkach
  • terminie obowiązywania obniżonych opłat

Projekt obniżenia opłat wiąże się z faktem, że od dwóch lat wpływy z opłat za odbiór śmieci w Warszawie są wyższe, niż koszty ponoszone przez miasto. Nadwyżka wynosi już około 180 mln zł.

Planowana obniżka ma w przybliżeniu oznaczać następujące stawki, które miałyby obowiązywać od 1 lipca tego roku do 30 czerwca 2025 roku:

  • obniżka o 15% dla mieszkających w zabudowie jednorodzinnej (ze 107 zł do 91 zł miesięcznie)
  • obniżka o 30 % dla mieszkających w zabudowie wielolokalowej (z 85 zł do 60 zł miesięcznie)

Sama metoda naliczania opłat śmieciowych nie ulega zmianie. Obowiązująca pozostaje stawka za gospodarstwo domowe w podziale na rodzaj zabudowy. Mieszkańcy nie będą musieli składać nowych deklaracji, a zawiadomienia o zmianie wysokości stawki zostaną wysłane przez urzędy dzielnic.

- Od lat domagamy się zmian w sprawie gospodarowania odpadami. Takich, które wprowadziłyby większą przewidywalność, jeśli chodzi o koszty funkcjonowania systemu, a przede wszystkim uczyniły go tańszym dla mieszkańców i samorządów. Jesteśmy za jak najszybszym wdrożeniem rozszerzonej odpowiedzialności producenta i realizacją zasady „zanieczyszczający płaci" - mówił w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Rafał Trzaskowski.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Bartek 16.04.2024 10:54
Ostatni rachunek za niesortowane i liczone od ilości rzeczywiście wywiezionych kontenerów śmieci (blok) wyniosły we wspólnocie poniżej 7zł/osoba. Potem nastąpił nakaz sortowania i podwyżki ustanowione przez radę miasta. Teraz 85 zł za 1-osobowe gospodarstwo. Niesortowane byłyby 2x więcej. Podwyżka z 7zł na 170 zł jest ponad 24 razy!

Samotna emerytka 13.04.2024 16:46
Jestem wzruszona, bo będąc samotną emerytką nadal będę płacić tyle samo co 4-osobowa rodzina mieszkająca obok mnie. Chyba tylko w Warszawie to nie ludzie produkują śmieci ale lokale i to obojętnie od ich metrażu.

PRZECZYTAJ
pochmurnie

Temperatura: 27°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 11 km/h