Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 lipca 2024 01:39

Rowery Veturilo gotowe do sezonu!

W piątek 1 marca startuje 13. sezon roweru miejskiego Veturilo. 3281 rowerów, ponad 300 stacji. Ceny za wypożyczenie bez zmian! Pierwsze 20 minut za darmo.
Rowery Veturilo gotowe do sezonu!
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski na inauguracji sezonu miejskich rowerów Veturilo w 2024 r. przy stacji na Ursynowie.

Autor: Ewelina Lach

Źródło: UM Warszawa

W tym artykule przeczytasz o:

  • początku sezonu roweru miejskiego
  • rosnącej liczbie wypożyczeń i użytkowników
  • jak wypożyczyć rower
  • ile kosztuje korzystanie z systemu

– Od 1 marca w pewnym sensie wraca wiosna do Warszawy. A z nią rower Veturilo - mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podczas czwartkowej konferencji przy stacji Veturilo na Ursynowie. Nie omieszkał się przy okazji pochwalić, że za jego kadencji powstało w Warszawie 200 kilometrów nowych ścieżek rowerowych. - Popularność Veturilo wzrasta, jest tak duża jak przed pandemią, a jestem przekonany, że będzie jeszcze większa, bo to jest bardzo tani i bardzo sensowny środek poruszania się po mieście. Utrzymujemy cenę, to jest bardzo ważne. Pierwsze 20 minut za darmo, kolejne 40 minut za złotówkę - argumentował Trzaskowski. 

Coraz większa popularność miejskich rowerów

W zeszłym sezonie system przeszedł rewolucję. W stacjach pojawiły się nowe, lżejsze rowery, a wypożyczanie stało się łatwiejsze za pomocą aplikacji bez szarpania się z elektrozamkiem. W efekcie sezon zakończył się wynikiem 4,9 miliona wypożyczeń, czyli aż o milion więcej niż rok wcześniej. Veturilo odzyskuje popularność sprzed pandemii. W rekordowym roku 2018, wypożyczono rowery Veturilo 6,4 mln razy. Rośnie też liczba zarejestrowanych użytkowników. Od marca do października 2023 roku przybyło ich prawie 195 tys.!

Rowery – sprawdzone i w razie potrzeby naprawione w czasie zimowej przerwy – zaczęły pojawiać się na stacjach od początku tygodnia. Będą dostępne od 1 marca do końca listopada. System liczy dziś 3281 rowerów – w tym 300 elektrycznych i 30 tandemów.

Każda z 329 stacji to od zeszłego roku totem, czyli informacyjny i stojaki pozbawione jakiejkolwiek elektroniki. Tą naszpikowane są rowery wyposażone w GPS i automatyczną blokadę na koło. Dzięki temu można zwrócić rower nie tylko na stacjach – choć zwrot poza nimi wiąże się z opłatą.

Jak wypożyczyć?

Wypożyczenie miejskiego roweru jest proste. Wystarczy zainstalować na smartfonie aplikację Veturilo i zarejestrować się. Następnie należy doładować konto (można to zrobić przez aplikację lub stronę internetową) za pomocą przelewu lub BLIK-iem. Aby konto było aktywne, musi się na nim znajdować minimum 10 zł. Można również podłączyć kartę i opłata za przejazd będzie pobierana automatycznie.  

Gdy już przejdziemy przez proces rejestracji i doładowania konta, wystarczy zeskanować kod QR lub wpisać numer znajdujący się na rowerze. Blokada koła zwolni się automatycznie. Można wsiąść i jechać. Po zakończeniu jazdy wystarczy odstawić rower w dozwolonym miejscu (na stacji z totemem lub za dodatkową opłatą w obszarze zwrotu) i zamknąć blokadę koła. Wówczas zakończy się wypożyczenie.

W nowym sezonie Veturilo będzie kompatybilne z innymi systemami miejskich rowerów z podwarszawskich miejscowości: w Markach, w Otwocku, w Piasecznie oraz Pruszkowie. Dzięki temu rowery Veturilo można będzie zostawiać na stacjach tamtejszych systemów i odwrotnie.

Ile to kosztuje?
Pierwsze 20 minut wypożyczenia standardowego roweru lub tandemu jest bezpłatne, natomiast kolejne 40 minut to tylko symboliczna złotówka. Druga godzina to 3 zł, trzecia to 5 zł, a czwarta i każda następna to 7 zł. Za przekroczenie 12-godzinnego okresu wypożyczenia zapłacimy 200 zł.

W przypadku roweru elektrycznego pierwsze 20 minut również jest bezpłatne. Kolejne 40 minut to z kolei 6 zł. Zaś druga i każda następna godzina to 14 zł. Przekroczenie 12 godzin wypożyczenia wiąże się z opłatą w wysokości 300 zł.

Wspomniany zwrot poza stacją jest możliwy w obszarze zwrotu (przy odpowiednio oznakowanych miejskich stojakach rowerowych) i równa się opłacie dodatkowej w wysokości 15 zł. To z kolei okazja dla osób, które przyprowadzą tak zwrócony rower na stację. Wówczas otrzymają bonus w wysokości 5 zł.

Należy pamiętać, że zwrot roweru w strefie niedozwolonej wiąże się z opłatą dodatkową w wysokości 150 zł. Natomiast zwrot poza strefą użytkowania i stacją kompatybilną w zależności od odległości do najbliższej stacji lub obszaru zwrotu może kosztować do 1000 zł. Pełny cennik dostępny na stronie Veturilo.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 18°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 24 km/h