Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 14:38

Burmistrz Żoliborza Paweł Michalec z dyplomem MBA z "Collegium Humanum"

W ubiegłym tygodniu w mediach ogólnokrajowych było głośno wobec afery wokół Collegium Humanum. Jak się okazuje w 2021 r. dyplom MBA tej uczelni otrzymał także Burmistrz Dzielnicy Żoliborz Paweł Michalec. Obecnie zasiada w Radzie Nadzorczej MPO.
Burmistrz Żoliborza Paweł Michalec z dyplomem MBA z "Collegium Humanum"

Źródło: Profil Pawła Michalca na portalu społecznościowym Facebook

W tym artykule przeczytasz:
-o aferze wokół Collegium Humanum
-o dyplomie MBA Burmistrza Dzielnicy Żoliborz
-o powiązaniach Burmistrza Michalca z MPO

Zatrzymanie rektora Collegium Humanum przez CBA

21 lutego Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało 7 współpracowników Collegium Humanum. Z kolei rankiem 22 lutego b.r. CBA zatrzymało również rektora Collegium Humanum Pawła Cz.  Powodem zatrzymania był masowy handel dyplomami na prywatnej uczelni, w szczególności chodziło o świadectwa ukończenia studiów podyplomowych MBA. Świadectwa te ułatwiają absolwentom objąć stanowisko w radach nadzorczych i zarządach spółek Skarbu Państwa. „W siedzibie uczelni oraz w miejscach zamieszkania osób zatrzymanych funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zabezpieczyli gotówkę, sprzęt elektroniczny oraz dokumentację” - poinformowało Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Dyplomy nie tylko dla działaczy PiS

Collegium Humanum zasłynęło z kształcenia wielu członków PiS, co szczególnie miało związek z umożliwieniem uzyskania stanowisk w spółkach Skarbu Państwa. Jak ustalili Renata Kim oraz Jakub Korbus na łamach gazety „Newsweek”, nominacji partyjnych było 56 osób, wśród nich: Antoni Duda - członek Rady Nadzorczej PKP Cargo, stryj prezydenta czy Bartłomiej Obajtek - brat Daniela Obajtka, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Okazuje się, że wśród osób, które otrzymały dyplom MBA na tej uczelni jest Burmistrz Dzielnicy Żoliborz Paweł Michalec, jak i Zastępczyni Burmistrza Dzielnicy Wola Grażyna Orzechowska-Mikulska, oraz Sylwia Lacek, zastępczyni Burmistrza Bielan.

Post Pawła Michalca na portalu Facebook
Dyplomy MBA dla Burmistrza Żoliborza oraz działaczy samorządowych KO z Woli

Na profilu Pawła Michalca na portalu społecznościowym Facebook z dnia 13 marca 2021 r. czytamy „Dyplom MBA odebrany. Zdobyta nowa wiedza i doświadczenie”. Do postu Burmistrz Michalec zamieścił swoje zdjęcie z rektorem Pawłem Cz. Na innym widnieje z trzema innymi osobami, wśród których jest Zastępczyni Burmistrza Dzielnicy Wola Grażyna Orzechowska-Mikulska oraz Radna Dzielnicy Wola Monika Wiśnioch. Post nadal widnieje na Facebooku Burmistrza

 

Zorganizowany proceder

Jak wynika z informacji od naszego informatora, uczestnicy studiów MBA w Warszawie z KO byli sprytniejsi od tych z PiS, ponieważ faktycznie uczestniczyli w zajęciach (w większości zdalnie). Stworzono jednak inny mechanizm. Za osoby będące najwyżej w partyjnej hierarchii danej dzielnicy, prace pisała osoba będąca w niej najniżej. Z informacji do których udało nam się dotrzeć, osoby najniższe w hierarchii pisały prace maksymalnie za 4 osoby, 

Zdjęcie z profilu Pawła Michalca (Facebook)
Dotacja z tytułu działań zmierzających do przeciwdziałania skutkom pandemii COVID-19

Jak czytamy na portalu tvn24.pl, rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej prokurator Przemysław Nowak przekazał w piątkowym komunikacie, że prokurator zarzucił byłej prezes zarządu uzdrowiska w Rymanowie Zdroju Iwonie O. łącznie dwanaście przestępstw polegających między innymi na usiłowaniu oszustwa na szkodę NFZ w Rzeszowie na kwotę 221 301 złotych poprzez podanie nieprawdy w dokumentacji będącej podstawą do uzyskania dotacji z tytułu działań zmierzających do przeciwdziałania skutkom pandemii COVID-19.

To co zwraca szczególną uwagę, to fakt, że zarówno Burmistrz Michalec, jak i pozostali samorządowcy uzyskali dyplom w trakcie pandemii. Był to okres w którym edukacja prowadzona była zdalnie, zaś hotele, teatry, kina, galerie, muzea, siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria były całkowicie zamknięte.

Paweł Michalec Przewodniczącym Rady Nadzorczej MPO

Od maja 2023 r. Paweł Michalec figuruje w KRS jako przewodniczący Rady Nadzorczej Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w m. st. Warszawie. Wszystko wskazuje na to, że aby zasiadać w organach tej spółki Burmistrz Żoliborza postanowił zdobyć MBA. 

Żródło: bip.mpo.com.pl
Pytania do rzecznik prasowej Urzędu Dzielnicy

Przesłaliśmy pytania do Urzędu Dzielnicy Żoliborz w związku z dyplomami MBA i aferą wokół Collegium Humanum:

1.Czy któryś z członków Zarządu posiada dyplom MBA w tej uczelni?
2.Czy studia te były finansowane lub współfinansowane przez dzielnicę?
3.W jakim trybie odbywały się takie studia?
4.Czy posiadanie dyplomu MBA z tej uczelni spowodowało możliwość objęcia stanowiska w jakiejś radzie nadzorczej przez Członka Zarządu? I o ile zmieniły się jego wynagrodzenia przed i po?

Na ten moment nie otrzymaliśmy od Urzędu żadnej odpowiedzi w tej sprawie. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie małe

Temperatura: 11°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 26 km/h