Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 14:36

"Oddajmy hołd Ukrainie" - spotkanie pod oknem Jacka Kuronia

24 lutego minęła druga rocznica wybuchu wojny w Ukrainie. Mieszkanki i mieszkańcy Warszawy uczcili tę chwilę spotykając się pod oknem Jacka Kuronia. "Spotykamy się na Żoliborzu pod oknem Jacka Kuronia by oddać hołd walczącej za wolność naszą i waszą Ukrainie. Sława Ukrainie! Bohaterkom i bohaterom sława!" - napisała Danuta Kuroń na portalu społecznościowym Facebook.
"Oddajmy hołd Ukrainie" - spotkanie pod oknem Jacka Kuronia

Autor: Wiktor Zając

Z inicjatywy Danuty Kuroń w sobotę 24 lutego 2023 r. mieszkanki i mieszkańcy Warszawy spotkali się, żeby oddać hołd walczącej za wolność naszą i waszą Ukrainie. Spotkanie to zostało zorganizowane pod oknem Jacka Kuronia przy ul. Mickiewicza 27. Skromna uroczystość została poprzedzona i zakończona odśpiewaniem w języku ukraińskim oraz w języku polskim, ukraińskim marszem patriotycznym "Tam na łące czerwona kalina" (ukr. Ой у лузі червона калина) z 1911 r. Podczas uroczystości Danuta Kuroń odczytała list inspirowany artykułem Mirosława Czecha, który został skierowany i wysłany do przyjaciół z Ukrainy. 

"Spotykamy się na Żoliborzu pod oknem Jacka Kuronia, by złożyć hołd Ukrainie za ich bohaterską walkę o wolność naszą i waszą. My, narody Europy Środkowo-Wschodniej od zawsze dzielimy wspólny los i dobrze tą koszmarną alternatywę znamy. Albo moskiewski knut, albo walkę. Spotykamy się pod oknem Jacka symbolicznie. Wielu z nas go znało, więc wiemy, że gdyby żył to dziś, tak jak jego współpracownik Mirosław Czech byłby w Kijowie, skąd tak jak Mirek wołałby do nas, spokojnie tu żyjących, byśmy natychmiast położyli kres tej polsko-ukraińskiej hybrydowej wojnie, której celem jest odcięcie Ukrainy od głównego szlaku lądowego dla potrzeb cywilnych i wojskowych. Stoi nas tu garstka, ale nie spoczniemy, póki rząd wolnej Polski nie odblokuje trwale polsko-ukraińskiej granicy. Hańba tym, którzy dla swych politycznych celów, wbrew prawu międzynarodowemu i unijnemu oraz umowom dwustronnym stosują wobec importu rolnego z Ukrainy formy właściwe dla wojen handlowych. Sława Ukrainie, bohaterkom i bohaterom tej strasznej wojny! Sława!" - odczytała swój list Danuta Kuroń. 

Po odśpiewaniu "Tam na łące czerwona kalina" w wersji polskiej, Danuta Kuroń przekazała uczestnikom list, którzy podpisali go wspierając przyjaciół z Ukrainy. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie małe

Temperatura: 11°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 24 km/h