Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 marca 2024 22:02
Reklama

Akty wandalizmu, dzierżawa Prochowni bez ogródka i pomysł PiS na park Żeromskiego

Dotychczasowemu najemcy Prochowni przedłużono dzierżawę. PiS chce by dzielnica zarządzała parkiem Żeromskiego, a sprawą tajemniczego przycięcia drzew w parku zajmie się policja. - W związku ze stanowiskiem Rady Dzielnicy Żoliborz, biorąc pod uwagę głos podkreślający znaczenie Prochowni Północnej dla Parku Żeromskiego jako ośrodka animacji i upowszechniania kultury, odwołaliśmy konkurs na dzierżawę Prochowni Północnej – poinformował pod koniec lutego Zarząd Zieleni m. st. Warszawy. Przypomnijmy. W połowie lutego ZZW ogłosił konkurs na dzierżawę Prochowni Północnej. Żoliborzanie szybko zareagowali i zaprotestowali przeciwko potencjalnej zmianie najemcy. W sieci pojawiła się w tej sprawie petycja. Z poszukiwań nowego dzierżawcy ostatecznie zrezygnowano. Umowę na dzierżawę Prochowni w parku Żeromskiego przedłużono dotychczasowemu najemcy. Umowa dotyczy jedynie użytkowania lokalu o powierzchni 93 m2 na cele gastronomiczne i dopuszczenie działań kulturalnych. Do tej pory ważnym elementem działalności Prochowni był przylegający do niej teren, gdzie organizowano kino letnie, zajęcia z jogi czy po prostu można było korzystać z letniej aury na leżaku. Zgodnie z decyzją Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z maja zeszłego roku najemca Prochowni Północnej ma pozwolenie "na organizację ogródka gastronomicznego wraz z możliwością ustawiania leżaków, oświetlenia oraz sprzętu niezbędnego dla organizacji kulturalno - rozrywkowych na terenie położonym przy nieruchomości położonej przy ul. Czarnieckiego 51". Termin ważności wydanej decyzji kończy się wraz z 2022 rokiem. W uzasadnieniu decyzji MWKZ czytamy: "działania objęte wnioskiem nie mają negatywnego wpływu na wartości istotne pod względem konserwatorskim". Przedstawiciel ZZW poinformował, że kwestia ogródka pozostaje do negocjacji i aktualnie "jest za wcześnie by mówić o szczegółach". Kwestia zamknięcia parku w godzinach nocnych również jest jeszcze do wyjaśnienia.

Kto przyciął 14 głogów? Sprawą zajmie się policja

- W parku Żeromskiego wydarzyła się dziwna sytuacja. Nieznany wykonawca przyciął w sposób karygodny 14 głogów. Nie był to wykonawca ZZW, inwestycyjny, podwykonawca, ani wykonawca codzienny. Trudno mi to interpretować – odpowiada Tomasz Niewczas pytany przez jedną z radnych dzielnicy, podczas posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska, o to co stało się w ostatnich dniach w parku Żeromskiego. Dodatkowo gaśnicą przeciwpożarową wykonano napisy na murach Fortu Sokolnickiego. Pomazana została także ławka znajdująca się w pobliżu. W tym przypadku użyto jednak farby.

Sprawą zajmie się policja

W kwestii zniszczenia 14 głogów, sprawa została zgłoszona na policję. W czwartkowe popołudnie widzano dwóch mężczyzn przycinających gałęzie. - Przed fortem stała furgonetka prywatnej firmy ogrodniczej – pisze jedna z mieszkanek pod postem zamieszczonym przez Zielony Żoliborz, na temat czwartkowych wydarzeń. - Wszyscy trzej moi wykonawcy będą zeznawać w tej sprawie. Ja znam tych ludzi i wiem, kiedy próbują mówić nieprawdę. Twierdzą, że tego nie zrobili jednak, żeby sprawa została obiektywnie prowadzona będą zeznawać – mówił Tomasz Niewczas koordynator ds. zieleni na Żoliborzu.
Pod postem w mediach społecznościowych Zielonego Żoliborza pojawiło się kilka teorii. „Rzeczywiście wygląda tak, jakby zwolennicy zamykania parku starali się udowodnić, że mają rację. Może jednak monitoring w parku powinien z rozważań przejść do etapu szybkiej realizacji?” – stwierdza jedna z komentujących sprawę. Z kolei inny użytkownik pisze: „Nie wierzę w to, że przyszło paru gości po piwku i tak sobie przycięli drzewa. Zrobiła to któraś z firm opiekujących się parkiem.” „Czy ktoś mógł mieć interes w tym, że głogi przysłaniały jakąś działalność Fortu?” – pyta jeden z użytkowników.
Zastanowimy się nad sposobem prowadzenia działalności kulturalnej i animacyjnej na terenie Parku Żeromskiego”
W lutym urzędnicy ZZW poinformowali również, że rozważają zamykanie parku w godzinach nocnych z powodu dewastacji terenu - w sezonie letnim pomiędzy północą a godz. 6 rano, poza sezonem od godz. 22 do 6. Ostatecznie jednak spory wpływ będą miały przeprowadzone konsultacje społeczne. – Przygotowujemy proces konsultacyjny, w ramach którego, wspólnie z mieszkańcami Żoliborza zastanowimy się nad sposobem prowadzenia działalności kulturalnej i animacyjnej na terenie Parku Żeromskiego – zapewniał w lutym ZZW.

Radni PiS chcą, by park Żeromskiego wrócił w zarząd dzielnicy

Stołeczni radni PiS zaproponowali, by park Żeromskiego zarządzany był przez lokalny samorząd. - Nigdy centralne instytucje takie jak Zarząd Zieleni nie będą potrafiły nim zarządzać zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców dzielnicy. Przykładem tego może być ostatnia sytuacja z Prochownia Żoliborz czy wcześniejsza z Fundacja "Dziecko i Sztuka" – argumentują politycy PiS. W ubiegłym tygodniu podczas konferencji prasowej Maciej Binkowski stwierdził, że nikt nie zna lepiej swojej lokalnej społeczności i ich potrzeb niż lokalny samorząd, a nie ogólnomiejska instytucja jaką jest Zarząd Zieleni.
Radni PiS złożyli projekt uchwały, w myśl której park Żeromskiego miałaby przejąć dzielnica. Projekt zdjęto z obrad rady Warszawy ze względu na wstrzymanie go przez komisję środowiska. Powodem był brak sporządzenia opinii prawnej.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 8°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 22 km/h