Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 27 lutego 2024 01:38
Reklama

Zarysy bezkresu. Wystawa malarstwa Izabeli Manturo i Joanny Gierwielaniec

Wystawa malarstwa Izabeli Manturo i Joanny Gierwielaniec to opowieść o ekspresji, nieograniczonym potencjale i niepowstrzymanej wyobraźni. Wystawę można oglądać od 5 lutego 2024 w Galerii -1, w Centrum Olimpijskim.
  • Źródło: art in house
Zarysy bezkresu. Wystawa malarstwa Izabeli Manturo i Joanny Gierwielaniec
Joanna Gierwielaniec, No light without the shadow

Źródło: Art in House

W tym artykule przeczytasz o:

  • wystawie twórczości Izabeli Manturo i Joanny Gierwielaniec
  • stylu malarskim autorek
  • charakterze, przesłaniu i terminach wystawy

Wystawa twórczości Izabeli Manturo i Joanny Gierwielaniec czynna będzie od 5 do 28 lutego 2024 roku. Wejście na wystawę jest bezpłatne codzienne w godz. 9.00 – 20.00 w  Centrum Olimpijskim, Galeria -1 przy ulicy Wybrzeże Gdyńskie 4, 

Izabela Manturo w swoich pracach eksperymentuje z abstrakcją i figuracją. Stawia zarys pomiędzy różnymi środkami wyrazu. Jej dzieła najczęściej przedstawiają portrety, które poprzez odpowiednie dobranie palety barw wydają się być niezwykle statyczne, a jednak wbrew zasadom logiki – dynamiczne. Artystka dzięki starannie przemyślanym ruchom pędzla nadaje swoim dziełom ekspresji. Być może statyczność tych prac polega na skłonieniu obserwatora do zatrzymania się i doświadczaniu ruchu w bezruchu? W pracach monochromatycznych widać to najlepiej. Mimo zastosowania bardzo ograniczonej palety barw, mimowolnie poddajemy się szeptom dochodzącym wprost z płótna. Widzimy głębię i doświadczamy emocji portretowanych postaci. Zostajemy wciągnięci w osobiste historie, którym możemy nadać  własną narrację i przyczynić się do współistnienia z artystą i jego dziełem.  

Izabela Manturo, od lewej: f029, od prawej: i043

Joanna Gierwielaniec w swoich pracach wykorzystuje światło, przestrzeń i kolor kreując emocjonalne kompozycje przyczyniające się do odczuwania serii ulg i napięć. Używając ograniczonych środków wyrazu, artystka tworzy ekspresyjne narracje pomiędzy wieloma warstwami farb. Abstrakcjonizm w przypadku Joanny Gierwielaniec pozwala na swobodę kreacji poza znanymi granicami formy i przedstawienia. Kształty, zarysy i kolory rozprzestrzeniają się po wielkoformatowych płótnach tworząc wrażenie nieskończonej opowieści. Charakterystyczne dla artystki błękity stawiają odbiorcę w obliczu malarskich oceanów, gdzie każdy ruch pędzla jest jak fala na bezkresnym morzu wyobraźni. Struktury i kompozycje zdają się być nieograniczone, prowadząc widza ku refleksji nad istotą fizycznej i metafizycznej przestrzeni. Są to dzieła, które są żywe – zrodzone z ekspresyjnej myśli twórcy, kontynuują swoją opowieść dzięki ich nabywcom dostającym szanse na ujrzenie w nich własnej historii.

Joanna Gierwielaniec, Le grand bleu 18

Izabela Manturo i Joanna Gierwielaniec odkrywają bezkresny krajobraz, w którym granice między abstrakcją a rzeczywistością zlewają się w harmonijną jedność. Taki sposób wyrażenia daje możliwość eksploracji emocji i myśli wykraczających poza codzienne doświadczenia. Bezgraniczna swoboda, z jaką operują artystki, pozwala na doświadczanie najbardziej intymnych obszarów emocji, wydobywając jednocześnie potencjał ukryty w samej naturze abstrakcji.

Wystawa Zarysy bezkresu nie tylko podkreśla brak limitów w procesie twórczym, ale także stawia pytania o granice pomiędzy abstrakcją a sztuką figuratywną. Prezentowane na wystawie dzieła zapraszają do tworzenia własnych interpretacji i odkrywania głębi w monochromatyczności. Wystawa jest manifestem artystycznej wolności i poszukiwania nowych horyzontów w świecie sztuki. Przenikliwe spojrzenie w głąb bezkresu stawia przed odbiorcą pytanie: czy granice istnieją tylko po to, by być przekroczone?


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 10°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 15 km/h