Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 25 czerwca 2024 03:48
Reklama

Dania partnerem Warszawy w zakresie ekologii

Efektywność energetyczna to główny temat spotkań króla Danii w Warszawie. Fryderyk X w czwartek 1 lutego uczestniczył w podpisaniu porozumienia na rzecz ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Planowane działania zmierzają do tego, by w przyszłości ciepło odpadowe powstające w procesach eksploatacji metra mogło służyć ogrzewaniu warszawskich mieszkań.
  • Źródło: UM Warszawa
Dania partnerem Warszawy w zakresie ekologii

Źródło: UM Warszawa

W tym artykule przeczytasz o:

  • wizycie króla Danii Fryderyka X w Warszawie
  • podpisaniu porozumienia między Warszawą a Danią na rzecz ekologii
  • wykorzystaniu nadmiaru ciepła z metra do ogrzewania wody i mieszkań

Na peronie warszawskiego metra na stacji Stadion, król Danii wraz z delegacją i polskimi urzędnikami podpisali porozumienie dotyczące zwiększenia efektywnego wykorzystywania energii. Częścią porozumienia jest odzyskiwanie ciepła odpadowego z metra warszawskiego. Współpraca stolicy z Królestwem Danii ma przyczynić się do poprawy jakości powietrza w mieście.

Odpadowe ciepło

Nadmiar ciepła jest największym niewykorzystanym źródłem energii na świecie. Nawiązane partnerstwo zbada możliwości ponownego wykorzystania nadmiaru ciepła z metra warszawskiego do ogrzewania budynków, domów i wody w mieście. W samej Warszawie dostępny nadmiar może pokryć zapotrzebowanie na ciepło co najmniej 275 tysięcy mieszkańców. Potencjał nadwyżki ciepła szacowany jest na poziomie 3,8 TWh rocznie, z czego trzy największe źródła, w tym metro mogą generować nawet 3,3 TWh energii cieplnej rocznie.

Polsko-duńska ekologia

Współpracę polsko-duńską rozpoczęto uroczystą ceremonią w obecności duńskiego monarchy. List intencyjny na rzecz dekarbonizacji Warszawy podpisali m.in. wiceprezydent m.st. Warszawy Michał Olszewski, prezes Metra Warszawskiego Jerzy Lejk oraz Ole Toft, ambasador Królestwa Danii w Polsce. W wydarzeniu brali udział także przedstawiciele sektora prywatnego.

Po ceremonii, w Centrum Kreatywności Targowa odbyła się debata poświęcona m.in. dekarbonizacji w miastach. W spotkaniu wzięli udział m.in. wiceprezydent m.st. Warszawy Michał Olszewski, Lars Løkke Rasmussen – Minister Spraw Zagranicznych Danii oraz przedstawiciele duńskich miast i sektora biznesu.

Jako Ambasada Królestwa Danii z siedzibą w Warszawie cieszymy się, że możemy pomóc w realizacji tego projektu, który jest doskonałym przykładem polsko-duńskiej współpracy w zakresie efektywności energetycznej i rozwoju miast – komentował podpisanie listu Ole Toft, ambasador Królestwa Danii w Polsce.

Codziennie szukamy rozwiązań, które uczynią nasze miasto jeszcze bardziej ekologicznym. Wszelkie działania zmierzające do ograniczenia emisji CO2 w stolicy spotykają się z naszą aprobatą. Dzięki współpracy z rządem duńskim, będziemy prowadzili innowacyjny projekt, który w pełni wpisuje się w naszą politykę dotyczącą neutralności klimatycznej. Technologię odzysku ciepła odpadowego z metra wykorzystamy przy budowie trzeciej linii. Linia ta będzie skierowana na Pragę-Południe, a właśnie ta dzielnica została wskazana w aplikacji do Komisji Europejskiej dla stu neutralnych klimatycznie miast, jako część Warszawy, w której prowadzone będą projekty pilotażowe – mówi Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Warto przypomnieć, że Warszawa jest miastem uczestniczącym w programie „Horyzont Europa”. Projekt Komisji Europejskiej zakłada utworzenie do 2030 r. stu neutralnych dla klimatu i inteligentnych miast w Unii Europejskiej. Współpraca z Królestwem Danii ma stanowić istotny krok w kierunku osiągnięcia tego celu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ