Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 27 lutego 2024 00:39
Reklama

Nie żyje Zofia Merle - znana aktorka i żoliborzanka

Zofia Merle - znana aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, niegdyś szczególnie kojarzona z serialem „Klan” zmarła w środę 13 grudnia w wieku 85 lat. Od ponad 50 lat była związana z Żoliborzem. [artykuł premium]
Nie żyje Zofia Merle - znana aktorka i żoliborzanka

Źródło: AKPA

Przebieg kariery zawodowej Zofii Merle

Zofia Merle debiutowała w Studenckim Teatrze Satyryków (STS) w Warszawie (1956-66). Pracę zawodową zaczęła w Teatrze Współczesnym. Tam Konrad Swiniarski obsadził ją w miusicalu „Opera za trzy grosze” w 1957 r. Przez wiele lat była związana z żoliborskim teatrem „Komedia”,bo już od 1966 r. To właśnie z tego powodu Zofia Merle postanowiła zamieszkać na Żoliborzu na początku lat 70. W 1984 r. Stanisław Tym zaangażował ją w Teatrze Dramatycznym w Elblągu. pracowała z Tymem w wystawianych w Warszawie: „Pralni” (Zmianowa), „Mississippi” (Bufetowa). Współpracowała również z Teatrem „Scena Prezentacje” Romualda Szejda. Występowała także w teatrze Północnym w Warszawie (1990-92). W latach 1958-59 występowała gościnnie w Teatrze Współczesnym w Warszawie. Współpracowała także z teatrami warszawskimi Na Woli, a także Polonia.

Sławę Zofii Merle przyniosły role w komediach, m.in. „Co mi zrobisz jak mnie złapiesz”, „Miś”, „Alternatywy 4” czy „Zmiennicy” Stanisława Barei. W późniejszych latach zasłynęła z roli salowej, sprzątaczki i gosposi w serialu „Klan”, a także z roli bufetowej Genowefy Burczykowej w serialu „Na dobre i na złe” czy też z roli Walerii, matki Graczyka w serialach „Graczykowie” czy „Buła i Spóła”.

W 2002 r. Merle zasłynęła z krótkiej, lecz mocno zapadającej w pamięć drugoplanowej roli właścicielki psa odegranej w windzie w kultowym filmie Marka Koterskiego „Dzień Świra”. W 2006 r. zagrała także rolę w filmie „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”.     

Zyskała na popularności dzięki drugoplanowym rolom

Zofia Merle zapadła widzom w pamięć dzięki drugoplanowym rolom. Mimo, że jej role były przeważnie krótkie, to dzięki jej niepowtarzalnej osobowości Merle zawsze dawała się bardzo łatwo zapamiętać. 

Wyróżnienia aktorki

Zofia Merle zdobyła wiele nagród, m.in.: wyróżnienie za rolę Zosi w spektaklu „Duże jasne” na IV Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych we Wrocławiu (1963 r.); Odznaczenie „Zasłużony Działacz Kultury” (1987 r.); Nagroda Specjalna za kreację aktorską w widowisku telewizyjnym "Czupurek" na Festiwalu Filmów dla Dzieci i Mlodzieży w Poznaniu (1988 r.); indywidualna nagroda specjalna w kategorii: najlepsza aktorka na II Festiwalu Dobrego Humoru w Trójmieście (2001 r.); "Kryształowy Granat" na Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu (2001 r.); Nagroda za całokształt twórczości na X Festiwalu Dobrego Humoru w Gdańsku (2009 r.)

Rodzina Zofii Merle

Mężem Zofii Merle był aktor Jan Mayzel (ur. 1930 r. - zm. 2021 r.). Mieli syna Marcina (ur. 1971 r. - zm. 2013 r.) II reżysera, kierownika produkcji.
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
pochmurnie

Temperatura: 11°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 15 km/h