Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 19 czerwca 2024 12:17

Prochownia z samą gastronomią? Ogłoszono konkurs na dzierżawę

30 października Żoliborski Dom Kultury ogłosił konkurs ofert na wydzierżawienie Prochowni Północnej. Po wielu perturbacjach związanych ze zmianami zarządców obu prochowni w parku Żeromskiego, pod koniec września przeszły w administrowanie Żoliborskiego Domu Kultury. Jak się okazało wiele kontrowersji wzbudził informator konkursowy, gdzie na terenie ogródka gastronomicznego nie dopuszcza się możliwości odtwarzania muzyki oraz korzystania z urządzeń służących prezentacji materiałów audiowizualnych. Czy oznacza to, że przyszła Prochownia Północna będzie wyłącznie lokalem małej gastronomii?
Prochownia z samą gastronomią? Ogłoszono konkurs na dzierżawę
Prochownia Żoliborz w okresie swojej działalności

Autor: Wiktor Zając

Prawie 2 lata bez „Prochowni Żoliborz”

W lutym 2022 r. zakończyła się umowa dzierżawy pomiędzy Zarządem Zieleni a Marianną Zjawińską, która od 9 lat prowadziła „Prochownię Żoliborz” na terenie parku Żeromskiego. Zarząd Zieleni postanowił, że tym razem nie dojdzie do przedłużenia umowy, ani zawarcia nowej umowy bez konkursu na kolejne 3 lata. „Prochownia Żoliborz” musiała opuścić lokal, aby następnie zgłosić swoją ofertę w konkursie. Niedługo później okazało się, że konkurs wygrał ktoś inny. Zwycięzcą była firma Dapius, która w swojej ofercie zaproponowała bistro. Oferent przedstawił najlepszą cenę 6 700 zł. Było to jedyne kryterium przez które oferent wygrał. Niedługo później okazało się, że nowy dzierżawca zaaranżował lokal zupełnie inaczej niż było to w jego ofercie konkursowej. Od samego początku Dapius nie przestrzegał warunków umowy. Sam lokal był dostępny dla klientów wyłącznie na parterze, z czego połowa powierzchni była wydzielona. Wybór menu był bardzo ograniczony, a ceny mocno wygórowane. Meble ogrodowe nie spełniały warunków umowy, o co Zarząd Zieleni interweniował po interwencjach mieszkańców. Po pewnym czasie okazało się, że nowy dzierżawca zniknął. Okazało się, że przez cały ten okres nie płacił czynszu.

Cisza w eterze

Po odejściu Dapiusa z Prochowni Żoliborz z końcem 2022 r. wśród wielu mieszkańców nastała nadzieja, że nadchodzi nowa szansa. Jedni spodziewali się szybkiego ogłoszenia nowego konkursu przez Zarząd Zieleni, drudzy że Zarząd Zieleni pójdzie na rękę i podpisze umowę z Marianną Zjawińską. Niestety miesiące mijały, a o zagospodarowaniu słynnej Prochowni nikt z władz Miasta nic nie mówił. W kwietniu b.r. władze Warszawy podjęły decyzję, że obie prochownie odbierze Zarządowi Zieleni i przekaże je pod zarządzanie Zarządowi Mienia Miasta. Wtedy też wiceprezydent Tomasz Bratek zaprosił dawną dzierżawczynię Prochowni na rozmowę. W przeciągu 2 miesięcy miały być przygotowane dokumenty i umowa dla Marianny Zjawińskiej, której zaproponowano dzierżawę nie tylko Prochowni Północnej, ale także Prochowni Południowej. Niestety miesiące mijały, a obietnice nie zostały dotrzymane.

Stanowisko Rady Dzielnicy, żeby parkiem Żeromskiego znów zarządzała Dzielnica

W maju radni dzielnicy podjęli stanowisko w sprawie przywrócenia administrowania Urzędowi Dzielnicy parku Żeromskiego. Miało to oznaczać, że parkiem już nie będzie zarządzać Zarząd Zieleni. O ile stanowisko to było wyłącznie opinią, gdyż Dzielnica jest jedynie jednostką pomocniczą Miasta, to w lipcu takie stanowisko podjęła także Rada Warszawy. Niedługo później okazało się, radni Żoliborza nie chcą przejęcia obu prochowni przez Dzielnicę, lecz chcą aby Urząd Dzielnicy mógł zarządzać parkiem jak za dawnych lat. Chwilę później okazało się, że zarówno Zarząd Mienia Miasta nie będzie mógł zawrzeć umowy z Marianną Zjawińską, gdyż jednak obie prochownie przejdą pod Dzielnicę. 

Prochownie przechodzą pod Żoliborski Dom Kultury

Dnia 20 września Urząd Dzielnicy Żoliborz przekazał Żoliborskiemu Domowi Kultury w użytkowanie na 3 miesiące grunt o powierzchni ok. 250 m2, zabudowany obiektami Prochowni Północnej i Południowej. Aneksem z dnia 24 października 2023 przedłużono ŻDK okres użyczenia obu obiektów z 3 miesięcy na 3 lata - czyli do września 2026 roku. Oznacza to, że ŻDK nie tylko będzie mieć ograniczoną czasem możliwość wydzierżawienia obu prochowni, to jeszcze będzie w przyszłości musiało mieć przedłużane użyczenie od Urzędu Dzielnicy. W końcu 30 listopada Żoliborski Dom Kultury ogłosił konkurs na okres 3 lat Prochowni Północnej.

Konkurs bez ogródka gastronomicznego

Żoliborski Dom Kultury ogłaszając konkurs zamieścił na swojej stronie informator konkursowy. W ramach tego informatora przyszły oferent będzie musiał dostosować swoją ofertę do wymagań opracowanych nie tylko przez Żoliborski Dom Kultury, ale także przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, jak i przez Zarząd Zieleni. W informatorze zamieszczono granice przyszłego ogródka gastronomicznego, który ma mieć 250 m2, co stanowi niewielką część terenu w stosunku do tego co mieszkańcy pamiętają z dawnych lat. Ponadto Żoliborski Dom Kultury określił profil działalności ma mieć przyszły ogródek.

Prochownia bez muzyki i kina plenerowego

Jak się okazuje cały profil ma się kończyć wyłącznie na małej gastronomii. Jednym z zapisów jest „nie dopuszcza się działalności muzycznej na terenie ogródka, w tym odtwarzania muzyki oraz korzystania z urządzeń służących prezentacji materiałów audiowizualnych”. Oznacza to, że przyszły dzierżawca nie będzie mógł organizować tam zarówno potańcówek, jak i pokazów letniego kina plenerowego. Spore kontrowersje może dziwić fakt, że umowa dzierżawy na ogródek gastronomiczny z Zarządem Zieleni w okresie od 1 kwietnia do 31 października nie jest formalnie w żadnej sposób związana z samym konkursem czy umową za lokal. Powstanie tu wiele rozbieżności czy obszar ogródka gastronomicznego będzie ograniczony wyłącznie do 250 m2, czy też Zarząd Zieleni wyrazi ewentualną wolę na wydzierżawienie większej powierzchni przyszłemu dzierżawcy? Trudno nawet się dziwić, że konkurs nie dopuszcza organizowania większych imprez, skoro dzierżawca miałby tak niewielki teren do wykorzystania na tego typu działalność.

Kary za uchybienia

Ogródek zgodnie z zaleceniami konserwatora nie może być niczym wygrodzony, w związku z czym trudno jest upilnować by jakiekolwiek większe imprezy mogły się tam odbywać, skoro każdy kto przyszedłby na taką imprezę swobodnie poruszałby się po znacznie większym terenie. Zgodnie z zapisami w informatorze konkursowym „za każde stwierdzone naruszenie w/w zakazów lub obowiązków Wydzierżawiający naliczy Dzierżawcy karę umowną w wysokości 1 500 złotych”.

Termin zgłaszania ofert i otwarcie kopert

Termin zgłaszania ofert trwa do 30 listopada. Część jawna konkursu zostanie przeprowadzona w dniu 5 grudnia 2023 r. o godz. 11:00 w Forcie Sokolnickiego w Warszawie, ul. Czarnieckiego 51. O szczegółach konkursu możecie przeczytać na stronie Żoliborskiego Domu Kultury. 

 

Inne artykuły tego autora:


Prochownia Żoliborz w ostatnią zimę swojej działalności.

Prochownia Żoliborz w ostatnią zimę swojej działalności.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
pochmurnie

Temperatura: 29°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 17 km/h