Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 26 lutego 2024 07:49
Reklama

Nowe przepisy dla rowerzystów

Straż Miejska uzyska nowe kompetencje nakładania mandatów karnych. Czy to koniec z nieostrożnie jeżdżącymi rowerzystami?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie są wymagane uprawnienia do prowadzenia rowerów,
  • jakie kary przewiduje nowelizacja ustawy.

Od 20-go października w życie wchodzą nowe przepisy, zabraniające poruszania się rowerem bez odpowiedniego dokumentu, czyli tzw. karty rowerowej.

Czy jednak nie możemy jeździć rowerami bez dokumentów? Możemy. Do prowadzenia roweru nie są wymagane żadne uprawnienia - jednak dotyczy to jedynie osób pełnoletnich.

Dotychczas użytkownikom dróg publicznych nieraz przeszkadzały dzieci, jeżdżące chaotycznie i niezupełnie zgodnie z przepisami. Aby ograniczyć ryzyko wypadków drogowych z udziałem młodocianych rowerzystów, straż miejska będzie mogła skontrolować, czy posiadają oni uprawnienia do jazdy. Jeżeli nie, może zostać nałożony mandat w wysokości do 1500 złotych.

Prawo jazdy czy karta rowerowa? Objaśniamy

Zapewne wielu spośród naszych czytelników pamięta szkolne wyrabianie karty rowerowej, zazwyczaj w okolicy 3 klasy podstawówki.

Czy jednak faktycznie owe karty były w użyciu? Prawdopodobnie nastoletni rowerzyści nie zaprzątali sobie już głowy dokumentami. Teraz będą musieli o nich pamiętać.

Dziecko do 10 roku życia może poruszać się rowerem jedynie pod opieką osoby dorosłej. Jest wówczas traktowane jako pieszy, więc prawo nakazuje tutaj poruszanie się po chodniku.

Dokumentem uprawniającym do samodzielnej jazdy rowerem może być karta rowerowa (nie ma limitu wieku, ale zazwyczaj wyrabiana jest właśnie w wieku około 10 lat), prawo jazdy kategorii AM (możliwe do wyrobienia od 14 roku życia) lub prawo jazdy kategorii A1, B lub T, o które można się starać w wieku 16 lat.

Przeczytaj również: Rozwiązania dla przeciążonej stacji Warszawa Gdańska. Ogłoszono przetarg

Stacja Warszawa Gdańska od dłuższego czasu mierzy się z problemem tłoku, będąc przedmiotem licznych narzekań pasażerów. Problem ten narósł, gdy z powodu przebudowy Dworca Zachodniego wiele pociągów zostało przekierowanych na stację Warszawa Gdańska.


rowerzysci
rowerzysci


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
pochmurnie

Temperatura: 5°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 7 km/h