Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 lipca 2024 01:48

Zmiany w głosowaniu i więcej pieniędzy na pomysły warszawiaków - rusza szósta edycja budżetu partycypacyjnego

W nowej edycji budżetu obywatelskiego będzie można zgłaszać projekty obejmujące całe miasto. Pomysły mieszkańców będą mogły dotyczyć dzielnic i ich fragmentów, ale bez możliwości dzielenia kwoty.

- Cieszę się, że wkrótce mieszkańcy będą mogli zgłaszać pomysły w kolejnej, szóstej edycji warszawskiego budżetu partycypacyjnego - mówi Magdalena Roguska, radna Warszawy. Stołeczni radni zaakceptowali zmiany w budżecie partycypacyjnym. Na kształt tegorocznej edycji wypłynęły przede wszystkim konsultacje społeczne.

W poprzednich edycjach mieszkańcy głosowali do puli środków przeznaczonych na obszar, czyli „do kwoty”. Taka tendencja w poprzednich latach dość mocno zakorzeniła się m.in. na Żoliborzu. Według sporządzonych analiz skutkowało to pozycjonowaniem projektów, które były najtańsze, a nie koniecznie zaspokajały konkretne potrzeby ogółu mieszkańców. Jedną ze zmian wynikającą z analiz i konsultacji są zasady głosowania. W nowej edycji mieszkaniec będzie mógł zagłosować na maksymalnie 15 projektów na poziomie dzielnicowym i 10 projektów na poziomie ogólnomiejskim.

Zmienia się również kryterium ogólnodostępności. Będzie ono obowiązywało we wszystkich dzielnicach. Do tej pory każdy dzielnicowy zespół ds. budżetu partycypacyjnego ustalał niezależnie od innych zespołów definicję ogólnodostępności. Projekty, które w jednej dzielnicy spełniały warunek ogólnodostępności, w innej już nie i nie mogły być realizowane. Zmiana ta ma ujednolicić zasady i jest odpowiedzią na uwagi mieszkańców zgłaszane podczas konsultacji społecznych.

Nie możemy już dzielić puli pieniędzy na mniejsze obszary niż jednostki pomocnicze. Bardzo martwi nas ta zmiana

- Będzie można głosować na projekty dzielnicowe i ogólnomiejskie. Ważne było dla nas, aby móc podzielić dzielnice na mniejsze obszary. O taką możliwość wnioskowało wielu mieszkańców - uwzględniliśmy to w przyjętej uchwale - wyjaśnia Magdalena Roguska. Dzielnice mogą się podzielić na mniejsze obszary, ale bez możliwości dzielenia kwoty, co wynika z przepisów ogólnokrajowych. „Środki wydatkowane w ramach budżetu obywatelskiego mogą być dzielone na pule obejmujące całość gminy i jej części w postaci jednostek pomocniczych lub grup jednostek pomocniczych” - czytamy w zapisie Dziennika Ustaw RP o „zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych”.

- Nie możemy już dzielić puli pieniędzy na mniejsze obszary niż jednostki pomocnicze. W ten sposób odchodzimy od budowania lokalnych społeczności, wspólnotowości. Bardzo martwi nas ta zmiana - wyjaśniała, na przełomie listopada i grudnia dla Gazety Żoliborza, Justyna Piwko kierownik Zespołu Budżetu Partycypacyjnego w Centrum Komunikacji Społecznej.

12 mln więcej niż w poprzedniej edycji Przepisy ogólnokrajowe określają również wysokość kwotę jaką będą mogli rozdysponować mieszkańcy w ramach budżetu partycypacyjnego. Wedle zapisu w miastach powiatowych jest on obowiązkowy i ma stanowić co najmniej 0,5% budżetu miasta - w przypadku Warszawy jest to 77 mln zł czyli o 12 mln więcej niż w poprzedniej edycji.

Jakie inne zmiany czekają w nowej edycji budżetu partycypacyjnego

W szóstej edycji zmieniła się liczba wymaganych podpisów na liście poparcia. W tym roku projekt dzielnicowy musi uzyskać 20 podpisów mieszkańców danej dzielnicy, a projekty ogólnomiejskie - 40 podpisów mieszkańców Warszawy.

Więcej głosów decyduje o wyłonieniu projektów do realizacji. Na poziomie ogólnomiejskim projekt będzie musiał uzyskać co najmniej 100 ważnych głosów. Projekty na poziomie dzielnicowym będą musiały mieć poparcie w formie przynajmniej 50 głosów. Pozostałe pomysły mieszkańców przechodzą do realizacji, gdy otrzymają największą liczbę głosów do wyczerpania ogólnej kwoty w danej dzielnicy. Takie rozwiązanie ma zwiększyć  szanse na realizację przynajmniej jednego projektu w mniejszych obszarach i tych rzadziej zaludnionych.

Powstanie także miejski zespół ds. budżetu partycypacyjnego - wynika to z wprowadzenia możliwości zgłaszania projektów na poziomie ogólnomiejskim i zastosowania analogicznej procedury jak na poziomie dzielnicowym. Zadania będą takie same jak w zespołach dzielnicowych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 18°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 24 km/h