Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 lipca 2024 21:52

Żoliborz - ten Urzędniczy. Spacer z przewodnikiem

Odkryj historię i architekturę Żoliborza Urzędniczego!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • gdzie i kiedy odbędzie się spacer,
  • kto jest organizatorem.

Warszawa to miasto bogate w historię i różnorodność architektoniczną. Jednym z ciekawych miejsc wartych odkrycia jest "Kolonia Urzędnicza", która jest prawdziwym klejnotem w koronie tej dynamicznej metropolii. Jest to obszar, który przechodził przez wiele przemian, od XVIII wieku po dzisiejsze czasy.

Początki Kolonii Urzędniczej sięgają wieku XVIII, ale to lata dwudzieste XX wieku przyniosły najważniejsze zmiany w tym rejonie. To właśnie wtedy powstała miejska zabudowa, nawiązująca do idei szlacheckiego dworku. Planowanie miejskie uwzględniło potrzeby mieszkańców, tworząc jednocześnie miasto-ogród, co było innowacyjne w tamtych czasach. Na ulicach Kolonii Urzędniczej można odnaleźć awangardowe akcenty architektoniczne, z widocznymi wpływami modernizmu i funkcjonalizmu.

Obecnie Kolonia Urzędnicza to przede wszystkim miejsce zamieszkania pracowników administracji i urzędów. Jest to dobrze zaplanowana i przyjazna przestrzeń dla rodzin. Jednak przed tym, zanim wprowadzili się tutaj urzędnicy, ta okolica przeszła długą i interesującą historię.

Spacer po Kolonii Urzędniczej, organizowany przez Stolicę Dobrych Historii i prowadzony przez Monikę, licencjonowaną przewodniczkę po Warszawie, to doskonała okazja, aby poznać tę niezwykłą dzielnicę od podszewki. Spacer rozpocznie się 16 września 2023 roku o godzinie 14:00 na placu Wilsona, przy wejściu do Parku Żeromskiego.

Podczas trwającej około 2 godziny wędrówki uczestnicy zostaną zabrani w podróż przez czas. Przechadzając się zielonymi uliczkami Żoliborza, zanurzą się w atmosferze międzywojennej Polski. Będą mieli okazję odkryć tajemnice trudnego XIX wieku i dowiedzieć się więcej o XVIII-wiecznej historii tej fascynującej okolicy.

Warto również dodać, że spacer nie jest płatny, ale organizatorzy cieszą się z napiwków, które są mile widziane. Jeśli jesteście ciekawi historii Warszawy i fascynujących przemian Kolonii Urzędniczej, to ten spacer jest idealnym sposobem, aby je poznać. Wszelkie dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 507857057. Nie przegapcie tej okazji, aby odkryć ukryte zakątki stolicy i zgłębić jej fascynującą historię!

Przeczytaj również: Historia linii 15

Trudno wyobrazić sobie bardziej "żoliborską" linię niż piętnastka. Czy jednak jej trasa zawsze przebiegała podobnie?

rhdr

rhdr

urzedniczy

urzedniczy


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 20°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 24 km/h