Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 3 marca 2024 02:59
Reklama

Patroni żoliborskich ulic: Kazimierz Brodziński

Kazimierz Brodziński urodził się 8 marca 1791 roku w Królówce i zmarł 10 października 1835 roku w Dreźnie. Był wybitnym polskim poetą epoki sentymentalizmu, historykiem, teoretykiem literatury, krytykiem, tłumaczem, publicystą i myślicielem chrześcijańskim, uważanym za czołowego przedstawiciela preromantyzmu w Polsce.

Kazimierz Brodziński pochodził z rodziny szlacheckiej, a jego życie i twórczość były nieodłącznie związane z polską kulturą i historią. Przez lata służył w armii Księstwa Warszawskiego, a później związał się z życiem literackim i naukowym Warszawy. Był cenionym wykładowcą literatury na Królewskim Uniwersytecie Warszawskim.

Jego twórczość ewoluowała, początkowo inspirowana sielanką i życiem wiejskim, później przeszła głęboką przemianę pod wpływem wydarzeń historycznych, szczególnie wojen najezdnych. Brodziński stał się gorącym orędownikiem wartości religijnych i narodowych. Jego filozofia opierała się na miłości do ojczyzny, a po upadku powstania listopadowego skupił się na mesjanizmie i cierpiętniczym aspekcie narodowej historii.

Przeczytaj również: Status zabytku vs dobro mieszkańców

ednym z głównych trendów, obecnych w działaniach warszawskich samorządowców, jest zazielenienie przestrzeni publicznej. To pozytywny nurt, który pozwala zwalczać postępujące zmiany klimatyczne. 
Pomimo starań i dobrych intencji, nie zawsze możliwe jest wprowadzenie tego typu działań. 


brodzinski
brodzinski


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 8°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 17 km/h