Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 14 czerwca 2024 14:07

Noc nietoperzy na Cytadeli

Zarząd Zieleni Warszawy i Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Nietoperzy zapraszają na wyjątkową noc nietoperzy w żoliborskim Parku Fosa i Stoki Cytadeli.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • kiedy odbędzie się noc nietoperzy,
  • jaki jest jej program.

Noc nietoperzy odbędzie się w piątek, 25.08 od godz. 19:30 do północy. Można zjawić się na chwilę lub zostać nieco dłużej.

W programie pojawią się rozmowy o nietoperzach, podczas których dowiecie się, ile gatunków nietoperzy występuje w Polsce i czy łatwo je rozróżnić. Poznacie także wyniki inwentaryzacji nietoperzy w Warszawie, a specjaliści podzielą się z wami metodami badania tych zwierząt oraz informacjami na temat budowy ich ciała.

Ponadto poznacie odpowiedzi na różne pytania oraz będziecie mogli przekonać się, ile fałszywych opinii krąży na temat tych niezwykłych stworzeń. Według stereotypów nietoperze piją ludzką krew, wplątują się we włosy podczas lotu, przynoszą pecha... Być może z tego powodu są częstym motywem halloweenowych dekoracji. Są również porównywane do wampirów lub "latających myszy".

Zapoznacie się z warsztatem pracy chiropterologa, czyli naukowca zajmującego się nietoperzami. Będzie można się przekonać m.in:

  • w jaki sposób wykonuje się odłowy nietoperzy w sieci (jest wysokie prawdopodobieństwo, że odłów zakończy się sukcesem i będzie można zobaczyć nietoperza z bliska);
  • jak prowadzone są nasłuchy detektorowe – będzie można podsłuchiwać dźwięki echolokacyjne nietoperzy za pomocą specjalnych urządzeń;
  • jak wyglądają nagrania nietoperzy zarejestrowane przy pomocy kamery termowizyjnej.

Atrakcje dla całej rodziny!

W przypadku niepogody spotkanie nie odbędzie się, o czym organizatorzy poinformują z wyprzedzeniem.

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Nietoperzy

Towarzystwo Ochrony Nietoperzy to organizacja, której priorytetami są dokumentacja stanu krajowej populacji nietoperzy, opracowywanie skutecznych metod ochrony oraz realizacja działań mających na celu zachowanie tych zwierząt.

Poprzez działania edukacyjne i popularyzacyjne, Towarzystwo dąży do zwiększenia świadomości społecznej na temat istotności nietoperzy oraz zagrożeń, które im zagrażają. Ważnym celem jest również promowanie pozytywnego stosunku do tych zwierząt i przełamywanie uprzedzeń w społeczeństwie.

Przeczytaj również: Modliszki na Żoliborzu

Być może w tej informacji nie byłoby nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że modliszki rzadko pojawiają się w centralnej Polsce. 

nietoperki

nietoperki


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ