Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 25 czerwca 2024 01:01
Reklama

Czy można pić nad Wisłą? Wyjaśniamy

Żoliborskie bulwary wiślane to spokojniejsza i otoczona naturą część nadrzecznego kompleksu. Sprawia to, że odcinek ten często jest wybierany, jako punkt spotkań w towarzystwie alkoholu. Czy działanie to jest zgodne z prawem?

W tym artykule przeczytasz m.in.:

  • o historii wiślanego sporu,
  • czy można wg. prawa spożywać alkohol nad Wisłą?

Plażowanie i spożywanie różnego rodzaju napojów alkoholowych nad Wisłą stało się charakterystycznym elementem letniej Warszawy. Wielu mieszkańców i turystów cieszy się na widok plaż i bulwarów, gdzie można spotkać się z przyjaciółmi, delektując się piwem czy drinkiem, podziwiając zachód słońca nad wodami Wisły. To także czas, gdy organizowane są różnego rodzaju imprezy plenerowe, koncerty, a miejscowe bary i kluby nadbrzeżne zapełniają się gośćmi pragnącymi poczuć wyjątkowy klimat miejsca.

Wraz z upływem lat tradycja ta zaczęła jednak znajdować wielu przeciwników. Problemy z porządkiem publicznym, hałas, odpady - takimi argumentami próbowano zatrzymać możliwość spożywania napojów procentowych nad Wisłą. Czy skutecznie?

Bezprawie - prawo - bezprawie - i…

W ostatnich latach władze miasta podejmują działania mające na celu zezwolenie na legalną konsumpcję napojów procentowych nad Wisłą. Nie było tak jednak od zawsze. Przez wiele lat milczano w sprawie okrzyknięcia stołecznych bulwarów wiślanych strefą, w której spożywanie alkoholu jest dopuszczone. Zmieniło to się natomiast w 2018 roku. Wówczas Rada m.st. Warszawy podjęła dwie oddzielne uchwały dopuszczające spożywanie alkoholu nad Wisłą. Jedna dotyczyła bulwarów wiślanych, druga zaś plaży Poniatówki. 

Nie minęło długo, aby na powyższe zarządzenie zaczęły napływać skargi. 9 lutego 2022 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny rozpatrywał skargi na uchwałę rady dotyczącą właśnie bulwarów. Uznał uchwałę Rady Warszawy dopuszczającą spożywanie alkoholu za nieważną.

Z tym wyrokiem z kolei nie zgodził się prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i w kwietniu 2022 roku wniósł skargę kasacyjną do Najwyższego Sądu Administracyjnego. Wstrzymało to decyzję sądu wojewódzkiego. NSA ogłosił, że uchwała warszawskich urzędników nie narusza ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Oznacza to, że spożywanie alkoholu na bulwarach (również żoliborskich) pozostaje – zgodnie z uchwałą Rady Warszawy sprzed pięciu lat – dozwolone.


96C12B34-29DF-4F23-AE14-319F13F5595A

96C12B34-29DF-4F23-AE14-319F13F5595A


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie duże

Temperatura: 19°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 23 km/h