Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 13:20

Prochownia nie wróci. Dzielnica przejmuje cały Park Żeromskiego

Trzaskowski zmienia zdanie w sprawie Prochowni. - Tak stanowcze i jednoznaczne stanowisko radnych blokuje możliwość realizacji przyjętego na jego polecenie scenariusza – mówi zastępca prezydenta Warszawy Tomasz Bratek.

Park Żeromskiego i obie Prochownie trafią do zasobów dzielnicy. Taką decyzję podjął Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. Po godzinie 15 na naszą skrzynkę redakcyjną otrzymaliśmy oficjalne pismo Ratusza w tej sprawie.

– Bardzo żałuję, że znajdujemy się dziś w tym miejscu. Celem działań prezydenta Warszawy było uporządkowanie sytuacji związanej z Prochownią. Udało się nam porozumieć z twórczynią tego miejsca, rozmawialiśmy też z mieszkańcami, byliśmy o krok od podpisania umowy dzierżawy. Okazało się jednak, że nie wszyscy chcą powrotu „starej” Prochowni. Prezydent Rafał Trzaskowski miał inne zdanie od Rady Dzielnicy i Radnych Miasta. Tak stanowcze i jednoznaczne stanowisko radnych blokuje jednak możliwość realizacji przyjętego na jego polecenie scenariusza – mówi zastępca prezydenta Warszawy Tomasz Bratek, wyznaczony przez prezydenta Trzaskowskiego do nadzorowania sprawy.

Zwrot w sprawie Prochowni nastąpił w wyniku wniosku Rady Dzielnicy, który następnie poparła Rada Miasta

Wniosek o przejęcie całego Parku Żeromskiego zainicjowała Rada Dzielnicy w maju. Poparła ją Rada Miasta. Dodatkowo, w przekazanym nam komunikacie prasowym z miasta napisane jest, że Żoliborski Dom Kultury zawnioskował o możliwość prowadzenia działalności także na terenie Parku. – Żoliborski Dom Kultury posiada pełnię możliwości do tego, żeby sprawić, że kulturalne serce Parku Żeromskiego będzie biło rytmicznie przez cały rok. Mieszkańcy zyskają atrakcyjną ofertę wydarzeń zachęcających do spędzania wolnego czasu właśnie w tym miejscu – zapewnia Wiktor Jasionowski.

O komentarz poprosiliśmy dyrektorkę Żoliborskiego Domu Kultury, Panią Iwonę Mirosław-Dolecką.
"Informuję, że Żoliborski Dom Kultury nigdy nie występował z wnioskiem, prośbą, inicjatywą, czy chęcią przejęcia obu Prochowni w Parku Żeromskiego"

Poparcie dla Rady Dzielnicy Żoliborz oraz argumentów przedstawionych w jej stanowisku wyraziła Rada Warszawy. 25 maja 2023 r. niemal jednogłośnie przyjęła stanowisko w tej sprawie.

Niezrozumienie i poczucie oszukania

W międzyczasie Marianna Zjawińska, twórczyni Prochowni podjęła kroki by uruchomić Prochownię zbierając personel, a także inwestując w wyposażenie. We wtorek o godzinie 17.00 przed Prochownią odbyło się spotkanie informacyjne w trakcie którego, Marianna Zjawińska odczytała oświadczenie. Podkreśliła w nim, że razem z miastem pracowała nad warunkami umowy i właściwie brakowało już tylko podpisu na umowie dzierżawy. Sprawa stanęła w miejscu w chwili, gdy parkiem Żeromskiego i Prochowni zainteresowała się Rada Dzielnicy. Na miejscu pojawiła się grupka miłośników miejsca, które stworzyła. Wszyscy obecni nie mogli zrozumieć decyzji prezydenta. Wśród rozmów było słychać rozczarowanie.

Budynki Prochowni wkrótce trafią pod nadzór Dzielnicy. Zarząd Zieleni zostanie zobowiązany do podpisania porozumienia z Dzielnicą w sprawie warunków gospodarowania Parkiem. Musimy zabezpieczyć odpowiedni poziom pielęgnacji zieleni. Dzielnica nie posiada wystarczających kompetencji w tym zakresie. To jest decyzja kompromisowa – dodaje wiceprezydent Tomasz Bratek.

Posłuchaj podcastu: “Park Żeromskiego to nie jest spektakularny sukces ZZW, można wymieniać wiele błędów”


prochownia sm

prochownia sm

IMG_7350

IMG_7350

IMG_7351

IMG_7351

IMG_7352

IMG_7352

IMG_7353

IMG_7353


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 10°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 28 km/h