Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 lipca 2024 23:26

Ostatnia szansa na głosowanie do budżetu obywatelskiego w Warszawie!

Czas na decyzję! Mieszkańcy Warszawy mają ostatnią okazję, by wziąć udział w głosowaniu do budżetu obywatelskiego. Głosowanie trwa do 30 czerwca, włącznie.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

  • o tym jak przebiega budżet obywatelski,
  • w jaki sposób i do kiedy można głosować.

Warszawianki i warszawiacy mają ostatnią okazję, by wziąć udział w głosowaniu do budżetu obywatelskiego. Do tej pory blisko 45 tysięcy osób wzięło udział w tegorocznym głosowaniu, co świadczy o dużym zainteresowaniu tym projektem. Największe zaangażowanie obserwuje się w Ursusie, na Białołęce i w Wawrze, gdzie zagłosowało odpowiednio 40, 36 i 32 osoby na tysiąc mieszkańców. Również na Żoliborzu widoczne jest duże zaangażowanie.

- Przypominamy, że w budżecie obywatelskim mogą głosować wszyscy mieszkańcy Warszawy – nie trzeba być zameldowanym. Także studenci czy osoby wynajmujące mieszkanie w stolicy mogą mieć wpływ na swoje otoczenie - mówi dyr. Marta Dermańska wicedyrektorka Centrum Komunikacji Społecznej w stołecznym ratuszu. – To samo dotyczy dzieci i młodzieży. W ramach budżetu obywatelskiego mogą powstać miejsca i przestrzenie, z których będą korzystali również młodsi i najmłodsi mieszkańcy. Warto, żeby zabrali głos w sprawach, które mogą ich dotyczyć – to może być też świetna lekcja obywatelskiego zaangażowania.

Głosowanie trwa do 30 czerwca, włącznie, dlatego każda osoba, która jeszcze nie oddała swojego głosu, powinna się pospieszyć. Do wyboru jest aż 1183 projekty, w tym 1065 dzielnicowych i 118 ogólnomiejskich. Miasto przeznaczy ponad 100 milionów złotych na realizację wybranych pomysłów. W przypadku Żoliborza mieszkańcy zgłosili 83 projekty, z czego 46 zostało dopuszczonych do głosowania. Koszt realizacji tych projektów wyniósłby 5 564 682 złote. Jest to ponad dwukrotnie więcej niż dostępne środki na żoliborskie projekty, gdyż w tym roku Żoliborzowi przypada 2 028 543 złote w ramach budżetu obywatelskiego.

Głosowanie za pośrednicywem strony lub stacjonarnie w urzędzie dzielnicy

Najprostszym sposobem oddania głosu jest skorzystanie z głosowania elektronicznego na stronie budżetu obywatelskiego. Istnieje również możliwość oddania głosu tradycyjnie poprzez wypełnienie papierowej karty do głosowania w urzędzie dzielnicy w godzinach pracy urzędu.

Każdy mieszkaniec może oddać głos na maksymalnie 15 projektów dzielnicowych w wybranej dzielnicy oraz 10 projektów ogólnomiejskich.

W 10. edycji budżetu obywatelskiego mieszkańcy mają do dyspozycji ponad 101 milionów złotych. Z tego 30 milionów stanowi pula ogólnomiejska, a blisko 71 milionów złotych przypada na poszczególne dzielnice, proporcjonalnie do liczby mieszkańców.

Projekty do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego były zgłaszane przez mieszkańców już w grudniu. Urzędnicy dokonali ich formalnej i merytorycznej oceny, a teraz czas na głosowanie, które potrwa do 30 czerwca do godziny 23:59.

Przeczytaj również: Rozpoczyna się głosowanie w budżecie obywatelskim. Na Żoliborzu jest 46 projektów do wyboru

Najtańszy projekt dopuszczony do głosowania to kontynuacja zwycięskiego pomysłu zgłoszonego w BO 2022 pn. „Wiosna i jesień z Gośćmi ze schroniska 2024”. Projekt ten zakłada odwiedziny podopiecznych schronisk dla zwierząt w wybranych żoliborskich parkach w celu nauki empatii, promocji odpowiedzialnej adopcji zwierząt i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Koszt tego projektu to 4000 zł.

budżet obywatelski

budżet obywatelski


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 20°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 24 km/h