Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 19:47

Planowane zmiany na Żoliborzu. Kładka i nowe przejście dla pieszych nad Wisłostradą

Zaplanowane zmiany na Żoliborzu budzą dyskusję i zainteresowanie mieszkańców. Projekt miejscowego planu dla rejonu Cytadeli Warszawskiej uwzględnia m.in. budowę kładki łączącej Żoliborz z Cytadelą oraz nowe przejście dla pieszych nad Wisłostradą.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

- o założeniach urbanistycznych związanych z osią alei Wojska Polskiego,
- o planach na kładkę na Parkiem Fosa i Stokami Cytadeli.

Do wtorku, 27 czerwca trwają konsultacje w sprawie planu miejscowego dla rejonu Cytadeli Warszawskiej. Plan miejscowy dla obszaru Żoliborza i części Śródmieścia obejmuje około 74 ha i dotyczy m.in. Muzeum X Pawilonu, parku Fosa i Stoków Cytadeli, szkoły podstawowej przy al. Wojska Polskiego, fragmentu ul. Wybrzeża Gdyńskiego, bulwaru Religi oraz fragmentu rzeki Wisły. Te przestrzenie publiczne mają duże walory historyczne i przyrodnicze, dlatego plan ma na celu wzmocnienie ich ochrony.

W dyskusjach mieszkańców, a także w trakcie spotkania informacyjnego online, najgłośniej wybrzmiał temat kładki łączącej Żoliborz z Cytadelą, którą projekt planu miejscowego uwzględnia.

„Kładka przez środek polany w Parku Fosa - to niestety plan miasta. Taką kładkę dopuszcza plan zagospodarowania przestrzennego dla Rejonu Cytadeli, który jest w ostatniej fazie konsultacji społecznych.  Co ważne: do 27 czerwca (wtorek) można zgłaszać uwagi do planu (i to naprawdę proste!), w tym elektronicznie/mailowo (wypełniając formularz i podpisując cyfrowo, np. profilem zaufanym), ale też pocztą i osobiście.  Zachęcam do zgłoszenia uwag tych wszystkich, którzy cenią nasz Park Fosa, ostoję zieleni w zgiełku miasta i wspaniałe miejsce na złapanie oddechu w naturze!” – motywuje na Żoliborz Platforma Sąsiedzka mieszkaniec Żoliborza.

Kładka ma stanowić przedłużenie osi jaką wytycza aleja Wojska Polskiego i przebiegać nad najszerszym fragmentem Parku Fosa i Stoki Cytadeli od zachodniej strony na plac Gwardii. Park Fosa i Stoki Cytadeli, jest nowatorskim przykładem gospodarowania przestrzenią parkową, którą z ramienia Zarządu Zieleni Warszawy zainicjował dzielnicowy ogrodnik Tomasz Niewczas. Teren ten stał się siedliskiem dla wielu płazów czy nietoperzy, a także jednym z ulubionych miejsc żoliborzanek i żoliborzan ceniących sobie walory przyrodnicze.

– Mamy na uwadze walory tego miejsca. Park Fosa jest magicznym miejscem, spędzam tu czas z rodziną, gdzie wybieramy się na spacery – relacjonował Dariusz Matlak, zastępca dyrektora ds. budowy nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego uznając park, dzięki swojemu charakterowi za lepszy od Powsina czy Łazienek. – Chcielibyśmy jak najmniej ingerować w przestrzeń – dodał wicedyrektor w trakcie w połączonego posiedzenia dzielnicowej Komisji Samorządności i Dialogu Społecznego oraz Komisji Ładu Przestrzennego, którą relacjonowaliśmy w artykule „Kładka na Cytadelę coraz bardziej realna”.

Osi alei Wojska Polskiego aż do Wisły

Ówczesna kładka była jedynie planem. Dziś wiadomo, że jest już sporządzony projekt, a jego realizacja ma dojść do skutku w 2024 roku. W założeniu kładka ma być dostępna tylko dla spacerowiczów i ma być lekką konstrukcją. Od strony Żoliborza swój początek będzie miała przy działobitni, która obecnie wymaga wielu prac by myśleć o tym, aby w jakikolwiek sposób ją zagospodarować. Nadzieje na doprowadzenie obiektu do stanu używalności pokładane są we władzach muzeum.

Kładka, to nie jedyne założenie, które proponuje miejscowy plan, jeśli chodzi o przedłużenie osi alei Wojska Polskiego. Całe założenie ma kończyć się na brzegu Wisły za sprawą planowanego przejścia dla pieszych przez Wisłostradę na bulwar Zbigniewa Religi. Ma powstać na wysokości Bramy Straceń. Dziś w tym miejscu znajduje się przejście podziemne, które nie cieszy się zbytnią popularnością pieszych.

Wytyczona w przyszłości „Zebra” ma prowadzić do nowego placu miejskiego na bulwarach.

Uwagi można również składać do 27 czerwca za pośrednictwem dostępnych poniżej wzorów formularzy.

Uwaga do mpzp do wypełnienia odręcznego
Uwaga do mpzp do wypełnienia na komputerze

Przeczytaj również: NIK o budowie Muzeum Historii Polski: Miliard złotych może nie wystarczyć

– ZDANIEM NIK ZAŁOŻENIA PROGRAMU „BUDOWA MHP” PRZYGOTOWANE W LIPCU 2015 R. PRZEZ WŁADZE MUZEUM I ÓWCZESNEGO MINISTRA KULTURY BYŁY NIE DO OSIĄGNIĘCIA W PRZEWIDYWANYM CZASIE I PRZY PLANOWANYCH KOSZTACH. PRZYJĘTO BOWIEM, ŻE BUDOWA PLACÓWKI O POWIERZCHNI 24 TYS. M² ZAKOŃCZY SIĘ DO LISTOPADA 2019 R., A KOSZT INWESTYCJI WYNIESIE 310 MLN ZŁ – PRZEKAZAŁA NAJWYŻSZA IZBA KONTROLI.


IMG_7268

IMG_7268

IMG_7271

IMG_7271

IMG_7274

IMG_7274

IMG_7276

IMG_7276

IMG_7277

IMG_7277

IMG_7278

IMG_7278

cytadela

cytadela

sm

sm


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ