Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 24 maja 2024 12:42

Rusza sezon filmowy na dziedzińcu Kina Tęcza

Dziedziniec Kina Tęcza znów stanie się miejscem wypełnionym sztuką filmową. W tym roku zaplanowane seanse i cykle będą różnorodne.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

- o tym, kiedy rozpocznie się sezon w Kinie Tęcza,
- jakie wydarzenia i seanse zaplanowano.

Warszawski Żoliborz szykuje się na trzeci rok z rzędu na transformację dziedzińca kina Tęcza w przestrzeń kultury filmowej. Letnie miesiące tego roku przyniosą mieszkańcom stolicy wiele filmowych atrakcji, w tym specjalne wydarzenia dedykowane Alinie Janowskiej, słynnej żoliborzance obchodzącej w 2023 roku setną rocznicę urodzin. Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, organizator wszystkich wydarzeń, wraz z partnerami, zaplanowało filmową podróż do Izraela, Senegalu i Ukrainy. Dodatkowo, na dziedzińcu kina Tęcza odbędą się spotkania, a także wystawa prezentująca historię tego kultowego miejsca.

Rozpoczęcie letniego sezonu filmowego na dziedzińcu Kina Tęczy rozpocznie się w czwartek, 22 czerwca. Zostanie zainaugurowane o godzinie 19:00 spotkaniem z Maciejem Karpińskim, autorem książki "Pan Andrzej. Portret z pamięci". Autor opowiada w niej o bliskiej współpracy i przyjaźni z Andrzejem Wajdą. Wydarzenie będzie okazją do poznania ciekawych anegdot i osobistych wspomnień związanych z twórczością Mistrza. Spotkanie poprowadzi dziennikarz filmowy, Janusz Wróblewski, a po nim odbędzie się pokaz filmu "Zemsta".

Rok Aliny Janowskiej na Żoliborzu w Kinie Tęcza

W ramach obchodów Roku Aliny Janowskiej, ogłoszonego przez żoliborskich radnych na 2023 rok, w każdy kolejny czwartek o godzinie 20:45 w kinie letnim będzie można obejrzeć filmy z udziałem tej wybitnej aktorki. Alina Janowska była związana z Żoliborzem przez wiele lat. W ramach seansów filmowych będą prezentowane takie tytuły jak "Podróż za jeden uśmiech", "Powrót", "Cafe Rose/Stawka większa niż życie", "Poradnik matrymonialny", "Dzięcioł", "Zakazane piosenki", "Spóźnieni przechodnie", "Skarb" i "Ostatnia akcja".

Pokazy filmów o tematyce izraelskiej, afrykańskiej i ukraińskiej

Ponadto, na dziedzińcu kina Tęcza odbędzie się także festiwal filmów o tematyce izraelskiej, afrykańskiej i ukraińskiej. W każdy wtorek o godzinie 20:45 zostaną zaprezentowane filmy takie jak "Przepis na pikle", "W poszukiwaniu izraelskiej kuchni", "Syn", "The Band's Visit", "Atlantyk", "Zderzenie", "Donbass" i "Dzikie pola". Festiwal ten ma na celu przybliżenie widzom kultury i sztuki filmowej z tych krajów oraz promocję różnorodności i dialogu międzykulturowego.

Nie tylko filmy, ale również spotkania autorskie z twórcami

Dodatkowo, na dziedzińcu kina Tęcza odbędą się również spotkania z twórcami filmowymi i ekspertami. Będzie to doskonała okazja dla widzów do rozmowy z reżyserami, aktorami, scenarzystami i producentami filmowymi, którzy opowiedzą o procesie powstawania filmów i podzielą się swoimi doświadczeniami.

W ramach obchodów setnej rocznicy urodzin Aliny Janowskiej, na dziedzińcu kina Tęcza zostanie także zorganizowana wystawa poświęcona historii tego kultowego miejsca. Będzie to okazja, aby poznać historię kina Tęcza, jego znaczenie dla lokalnej społeczności i wpływ na rozwój kultury filmowej na Żoliborzu.

Wszystkie wydarzenia organizowane na dziedzińcu Kina Tęcza są bezpłatne. Szczegółowy repertuar znajduje się na stronie Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.

Przeczytaj również: Miasto wyremontuje „Kino Tęcza”. “Nazywamy ten projekt smart cinema”

Zabytek po remoncie będzie dysponował salą kinową na prawie 200 miejsc. Nie zabraknie przestrzeni na wystawy i pozostałe działania kulturalne. Po zakończeniu prac do współpracy zapraszane będą organizacje lokalne, mieszkańcy i ich inicjatyw.

Kino-Tecza-2-fot-Pawel-Arczewski

Kino-Tecza-2-fot-Pawel-Arczewski

Halo-kino-Tecza-pokazy-plenerowe-2023

Halo-kino-Tecza-pokazy-plenerowe-2023

Kino-Tecza-4-fot-Pawel-Arczewski-zrodlo-ze-zbiorow-Warszawskiej-Spoldzielni-Mieszkaniowej

Kino-Tecza-4-fot-Pawel-Arczewski-zrodlo-ze-zbiorow-Warszawskiej-Spoldzielni-Mieszkaniowej

Kino-Tecza-fot-Dagmara-Molga

Kino-Tecza-fot-Dagmara-Molga

kino tęcza 1

kino tęcza 1


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
pochmurnie

Temperatura: 25°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 11 km/h