Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 17 czerwca 2024 06:50

Żoliborz znów ma szansę stać się ukwieconym liderem

Ruszyły zgłoszenia do udziału w konkursie Warszawa w Kwiatach.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

- o historii konkursu,
- o dokonaniach Żoliborza,
- o tym jak się zgłosić.

W czwartek, 1 czerwca, rozpoczyna się 40. edycja konkursu Warszawa w kwiatach. Udział w nim mogą wziąć warszawiacy, którzy chcą pochwalić się swoimi ukwieconymi balkonami i pełnymi zieleni ogrodami. Do konkursu Warszawa w kwiatach zaproszone zostały także szkoły, instytucje, kawiarnie czy ogródki działkowe

"To święto jest świętem wszystkich ogrodników, którzy zmieniają nasze miasto na bardziej zielone, kolorowe i ukwiecone. Biorąc pod uwagę, że mamy okrągłą, 40. edycję Warszawy w kwiatach, chcemy ją obchodzić huczniej i dłużej, i jak najszerzej" – powiedziała dyrektorka koordynatorka ds. zielonej Warszawy Magdalena Młochowska.

Beata Michalec, przewodnicząca komisji konkursowej, przypomniała, że w tym roku przypada nie tylko jubileuszowa 40. edycja konkursu, ale również 60. rocznica Towarzystwa Przyjaciół Warszawy. "W latach 70. po raz pierwszy konkurs został reaktywowany przez Zofię Wóycicką, ostatnią przedwojenną laureatkę konkursu, na Powiślu, gdzie urodził się Stefan Starzyński. Prezydent, który widział wielki potencjał w konkursie Warszawa w kwiatach i zadbał o zieloną i ukwieconą Warszawę. Dopiero w 1984 roku, konkurs stał się ogólnomiejski" – wyjaśniła Beata Michalec.

Żoliborz w przeszłości doceniany

W minionych edycjach żoliborzanie zaznaczali swoją obecność w czołówce. Za ukwiecony balkon nagrodę Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Warszawy w kategorii balkony, loggie i okna otrzymała mieszkanka Żoliborza. Od kilku edycji nikt na Żoliborzu nie zdołał powtórzyć sukcesu pani Izabeli.

W trakcie dwóch edycji nagradzana była Wspólnota Mieszkaniowa Żoliborz Artystyczny. Tereny zielone docenił sam prezydent Warszawy wręczając nagrodę w kategorii Firma/Instytucja. Rok później Wspólnota Mieszkaniowa Żoliborz Artystyczny zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Tereny spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych, budynków komunalnych”.

Pomysłodawcą konkursu był prezydent Starzyński

Warszawa w kwiatach to największa akcja wspólnego upiększania miasta, której pomysłodawcą był prezydent Starzyński. Dzięki niemu rozwijały się miejskie ogrody, powstawały nowe skwery, zieleńce i kwietne rabaty, ale przede wszystkim – pojawiła się wyjątkowa społeczna inicjatywa. W akcję wspólnego dekorowania i zazieleniania miasta, zaangażowali się mieszkańcy Warszawy. Konkurs na najpiękniejsze balkony i ogrody ogłaszany był co roku aż do wybuchu wojny, a uczestniczyły w nim setki warszawiaków.

Po wojnie, od początku lat 70., miasto razem z Towarzystwem Przyjaciół Warszawy kontynuowało tę tradycję i promowało miłość do zieleni wśród mieszkańców - poinformował stołeczny ratusz.

Laureaci tegorocznego konkursu zostaną ogłoszeni na finałowym kwietnym pikniku

Zgłoszenia do 40. konkursu Warszawa w kwiatach będą przyjmowane od 1 czerwca do 17 lipca w kategoriach: balkony, loggie i okna; inicjatywy sąsiedzkie; ogrody i ogródki przydomowe przy budynkach jedno- i wielorodzinnych; osiedla mieszkaniowe; aranżacja zieleni (przy kawiarniach, sklepach, punktach usługowych); ogród lub ogródek edukacyjny (przy placówkach edukacyjnych); założenie ogrodowe statutowe; założenie ogrodowe niestatutowe; ogródki działkowe kwietne.

Ratusz podał, że jury przyzna także 4 nagrody specjalne: "Mister Kwiatów", nagrodę im. Zofii Wóycickiej, nagrodę im. Stefana Starzyńskiego oraz jubileuszową nagrodą "Królowa Róż".

Regulamin konkursu dostępny jest na stronie https://zzw.waw.pl/warszawawkwiatach/. Zgłoszenia można wysyłać poprzez formularz internetowy dostępny na stronie od 1 czerwca oraz listownie.

Formularze zgłoszeniowe są do pobrania także w siedzibach Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, Zarządu Zieleni oraz w Pawilonie Edukacyjnym Kamień (ul. Wybrzeże Puckie 1), w którym codziennie w godz. 10-16 działa punkt konsultacyjny. W razie pytań dotyczących zasad konkursowych można przyjść osobiście lub napisać na adres [email protected].

Laureaci tegorocznego konkursu zostaną ogłoszeni na finałowym kwietnym pikniku, który odbędzie się na terenie Parku Fontann. Ratusz zaplanował w tym dniu m.in. występy artystyczne, warsztaty dla całej rodziny, eksperckie wykłady oraz oficjalne ogłoszenie zwycięzców w poszczególnych kategoriach. Zaprezentowana zostanie także nowa warszawska róża wyhodowana i nazwana na cześć Prezydenta Starzyńskiego.

Przeczytaj również: Żoliborz potwierdził swoje zielone oblicze. Konkurs „Warszawa w kwiatach i zieleni” rozstrzygnięty

 Druga nagroda powędrowała na Żoliborz od prezydenta
Warszawy w kategorii Firma/Instytucja dla Wspólnoty Mieszkaniowej Żoliborz
Artystyczny.

balkon

balkon

zoliborz-artystyczny

zoliborz-artystyczny

balkon

balkon

żoliborz artystyczny

żoliborz artystyczny

kwiaty sm

kwiaty sm

żol

żol


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie duże

Temperatura: 15°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 11 km/h