Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 lipca 2024 23:25

Łucznicze święto na Marymoncie

Olimpijczycy i paraolimpijczycy pojawią się na torze łuczniczym na Marymoncie. Łącznie 240 zawodników będzie rywalizować ze sobą o wygraną w Międzynarodowym Memoriale Mieczysława Nowakowskiego.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

  • o formule zawodów,
  • o tym kim był Mieczysław Nowakowski,
  • o tym kiedy odbędzie się memoriał i kto będzie w nim uczestniczył.

W sobotę 27 i w niedzielę 28 maja, odbędzie się XVII Międzynarodowy Memoriał Mieczysława Nowakowskiego w łucznictwie. To jedne z najważniejszych zawodów tej dyscypliny sportu w Polsce. W tym roku zawody zapowiadają się rekordowo liczne, z udziałem znakomitych łuczników i łuczniczek rywalizujących w różnych kategoriach wiekowych i konkurencjach.

Podczas memoriału, który odbywa się ku czci Mieczysława Nowakowskiego, wybitnego polskiego trenera łucznictwa, uczestniczki i uczestnicy będą mieli okazję zmierzyć się w konkurencjach łuków olimpijskich oraz bloczkowych. Jednak jednym z najbardziej interesujących elementów zawodów będzie rywalizacja wśród łuczników barebow, które od wielu lat cieszą się popularnością na całym świecie.

Zasady tej konkurencji, zgodnie z wymogami światowej federacji łuczniczej World Archery, wymagają od zawodników strzelania na odległość 50 metrów z tzw. "gołymi" łukami. To oznacza, że łuki są pozbawione przyrządów celowniczych oraz sportowych stabilizatorów, co stanowi prawdziwe wyzwanie dla sportowców.

Legenda polskiego łucznictwa

Mieczysław Nowakowski, legenda polskiego łucznictwa, znany trener i twórca polskiej szkoły łuczniczej, odegrał kluczową rolę w rozwoju tego sportu. Jego podopieczni, tacy jak Tomasz Leżański i Maria Mączyńska, zdobyli liczne medale na arenie międzynarodowej, przynosząc chwałę Polsce. Jego techniczne innowacje wpłynęły na całą dyscyplinę. Był on twórcą innowacji technicznych, takich jak klikery i stabilizatory, które zmieniły oblicze łucznictwa i wpłynęły na wyniki zawodników na całym świecie.

Olimpijczycy, Paraolimpijczycy Mistrzowie Świata i Europy na Marymoncie

Nie zabraknie w memoriale utytułowanych zawodników i zawodniczek. Do startu w zawodach zgłosiło się ponad 240 uczestników, w tym olimpijczycy, paraolimpijczycy oraz medaliści Mistrzostw Świata i Europy. Wśród nich znajdują się również ci, którzy mieli przyjemność współpracować z Mieczysławem Nowakowskim. Ten ceniony trener łucznictwa w latach 60. i 70. pracował z wieloma klubami, m.in. Syrena, Łączność, Marymont, a także z reprezentacją Włoch, zdobywając uznanie jako znakomity szkoleniowiec i lubiany wychowawca.

XVII Międzynarodowy Memoriał Mieczysława Nowakowskiego w łucznictwie będzie nie tylko sportowym wydarzeniem, ale także okazją do oddania hołdu wybitnemu trenerowi. Tegoroczne zawody obiecują emocjonującą rywalizację i wspaniałe widowisko dla wszystkich miłośników tej dyscypliny.

Przeczytaj również: Sławomir Napłoszek, zawodnik Stowarzyszenia Łuczniczy Marymont po 29 latach wraca na Igrzyska Olimpijskie

Łucznictwo na Marymoncie istnieje od bardzo dawna i myślę, że na Żoliborzu czegoś by brakowało, gdyby zdecydowano o likwidacji torów. Nie każdy może strzelać na korytarzu, a poza tym to nie jest takie proste, żeby znaleźć teren ogólnodostępny do strzelania i zainteresować młodzież tym sportem. 

marymont święto łucznicze

marymont święto łucznicze


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 20°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 24 km/h