Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 lipca 2024 22:02

"Nowa linia kolejowa łączy Zegrze z Żoliborzem: szybki i wygodny sposób na odpoczynek nad Jeziorem Zegrzyńskim"

Po 29 latach przerwy, na tory wrócą pociągi nad Zegrze. Pierwsze kursy ruszą za niecały miesiąc.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

- o tym, kiedy zaczną jeździć pociągi nad Zegrze,
- o historii linii kolejowej.   

Po 29 latach PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przywracają połączenie kolejowe z Zegrza do Warszawy. To z pewnością ucieszy zwolenników aktywnego spędzania czasu nad wodą i na łonie przyrody. Dla mieszkańców Żoliborza to możliwość by szybko, nawet z rowerami wyjechać w wolny dzień nad Jezioro Zegrzyńskie rezygnując tym samym z jazdy samochodem.

Zgodnie z wstępnymi założeniami, na linii do i z Zegrza ma być realizowanych 30 połączeń w ciągu doby, a pociągi będą osiągać prędkość 80 km/godz. Dzięki temu podróż pociągiem będzie nie tylko wygodna, ale również czasowo konkurencyjna w porównaniu do podróży samochodem.

Nowa perspektywa dla miłośników wypoczynku nad wodą

Pierwszy pociąg do Zegrza ruszy już przed wakacjami. Planowane otwarcie linii kolejowej zaplanowano na niedzielę, 11 czerwca. Z opublikowanego już rozkładu jazdy wynika, że SKM-ka będzie odjeżdżać z nowej stacji Zegrze Południowe mniej więcej co godzinę w kierunku Piaseczna. Po drodze będzie zatrzymywać się m.in. na Białołęce, Dworcu Gdańskim, Powązkach czy Woli. SKM-ka będzie jedynym przewoźnikiem obsługującym trasę do Zegrza.

Trasa kolejowa z Warszawy do Zegrza, która pełniła ważną rolę w przeszłości, została zaniedbana i opuszczona przez długie lata. Tory popadły w ruinę, zarosły samosiejkami, a nieodpowiedzialne działania przyczyniły się do kradzieży infrastruktury. Jednak około dziesięć lat temu, dzięki determinacji samorządowców powiatu legionowskiego oraz Sejmiku Mazowsza, podjęto decyzję o odbudowie tego połączenia kolejowego.

Pierwotnie planowano zakończenie prac reaktywacji linii kolejowej do Zegrza w 2022 roku. Niestety, nieoczekiwane utrudnienia spowodowały opóźnienie inwestycji. Po wielu miesiącach prac remontowych i modernizacyjnych, mieszkańcy i turyści mogą ostatecznie cieszyć się nowym, efektywnym połączeniem kolejowym do jednego z najpopularniejszych miejsc wypoczynkowych w okolicy Warszawy - Jeziora Zegrzyńskiego.

Przeczytaj również: „Słyszymy zapowiedzi pociągów w swoim mieszkaniu”

Wychodząc naprzeciw argumentom, które pojawiają się w dyskusji „kupiliście mieszkanie przy torach”, mieszkaniec, który mówił o problemie zaznaczył, że same pociągi mu nie przeszkadzają, bo tory były od samego początku w przeciwieństwie do przystanku kolejowego.

skm sm

skm sm


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 25°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 27 km/h