Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 01:24

Noc Muzeów na Żoliborzu. Sprawdź co ciekawego będzie się działo

Zwiedzanie z Olimpijczykami, piknik sąsiedzki, inscenizacje historyczne i spacer odkrywający tożsamość dzielnicy.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

- o idei Nocy Muzeów,
- o zaplanowanych atrakcjach na Żoliborzu,
- o wybranych atrakcjach w Warszawie.

Noc Muzeów to jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń kulturalnych. Jest organizowana już po raz 19., a jej celem jest zachęcenie Polaków do odwiedzania wystaw. Dlatego tej jednej nocy muzea w całej Polsce udostępniają oglądającym swoje wnętrza całkowicie za darmo lub za drobną opłatą.

Noc Muzeów na Żoliborzu odbędzie się 13 maja.

Przed nami Noc Muzeów. Sprawdzamy co wydarzy się na Żoliborzu. Otwarte będzie muzeum Sportu i Turystki, działające w Centrum Olimpijskim. Będzie można zobaczyć wystawę stałą "Dzieje Sportu Polskiego i Olimpizmu" oraz wystawa czasowa "100-lecie sportu żużlowego". W czasie zwiedzania, Polscy Olimpijczycy będą pełnić rolę przewodników.

Poza zwiedzaniem, wystaw będzie można wziąć udział w treningu łuczniczym z Adamem Pazdyką z Łuksport i Stowarzyszeniem Łuczniczy Marymont. Ponadto odbędą się pokazy sportów paraolimpijskich oraz pokazy zapaśnicze. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Olimpijczyk Andrzej Supron.

W ramach Nocy Muzeów będzie otwarty też X Pawilon Cytadeli Warszawskiej, gdzie będzie można m.in. zobaczyć pokazy grup rekonstrukcyjnych czy zabytkowe samochody z epoki PRL’u.

Nie tylko muzea są ciekawą opcją tej nocy, ale również takie wydarzenia jak spacer wokół Cytadeli z przewodniczką, która opowie historię Cytadeli. Uczestnicy zajrzą również do Fortu Sokolnickiego, gdzie będzie można obejrzeć makietę Warszawy zaprojektowaną przez dzieci i młodzież z Pracowni Plastycznej Fundacji Dziecko i Sztuka Pani Barbary Szydelskiej. Organizatorzy podkreślają by wziąć ze sobą latarki.

W Noc Muzeów otwiera się również Muzeum Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, a także prywatne Liceum Ogólnokształcące Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego, w którym dostępna będzie wystawa połączona z elementami rekonstrukcji walk powstańczych w Twierdzy Zmartwychwstanek.

Wydarzeniem, które wyróżnia się na tle pozostałych jest nocny koncert gongów i mis tybetańskich w „Jodze Żoliborz”.

W Centrum Lokalnym Żoliborz z kolei odbędzie się sąsiedzki piknik w plenerze. „Dzieci i zwierzęta mile widziane. Przynieś coś, co lubisz jeść oraz ważny dla Ciebie przedmiot, który pomoże opisać Ciebie i przedstawić się sąsiadom. Może to być również przedmiot, który skrywa ciekawą historię lub rodzinną legendę. O 20:00 rozpoczynamy jogę na trawie przy zachodzącym słońcu prowadzoną przez instruktora szkoły Joga Żoliborz” – zapowiadają organizatorzy.

Tradycyjnie do Nocy Muzeów przyłącza się również Defabryka, której wnętrza wypełnią dzieła sztuki. Motywem przewodnim wystawy składającej się m.in. z rzeźb, obrazów czy pokazów multimedialnych jest, jak czytamy „Cud, Cudowność i Cudotwórczynie”.

Mnóstwo atrakcji, czyli na co można liczyć 

Otwiera się także Centrum Nauki Kopernik i zachęca swoim ostatnim hitem: Robot Kopernik nigdy jeszcze nie uczestniczył w Nocy Muzeów. Z tej okazji przygotował specjalny program muzyczny i stworzył pierwszy na świecie zespół jazzowy z robotem humanoidalnym w składzie. Masz okazję posłuchać debiutanckiego występu tej grupy.

Z kolei Warszawa nie tylko przygotowała dla zwiedzających darmowe linie komunikacyjne, które mają dowieźć i odwieźć z muzeów, ale te trasy będą dodatkowo obsługiwane przez pojazdy zabytkowe.

News4Media/Gazeta Żoliborza

Przeczytaj również: NIK o budowie Muzeum Historii Polski: Miliard złotych może nie wystarczyć

– Zdaniem NIK założenia programu „Budowa MHP” przygotowane w lipcu 2015 r. przez władze muzeum i ówczesnego ministra kultury były nie do osiągnięcia w przewidywanym czasie i przy planowanych kosztach. Przyjęto bowiem, że budowa placówki o powierzchni 24 tys. m² zakończy się do listopada 2019 r., a koszt inwestycji wyniesie 310 mln zł – przekazała Najwyższa Izba Kontroli.

x-pawilon

x-pawilon

msit

msit

zmartwychwstanki

zmartwychwstanki

defabryka

defabryka

noc muzeów na żoliborzu sm

noc muzeów na żoliborzu sm


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ