Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 25 lutego 2024 15:11
Reklama

FBI w warszawskim metrze ściga terrorystów – to scenariusz ćwiczeń

W związku z planowanymi ćwiczeniami w metrze warszawskim pasażerowie metra muszą liczyć się z utrudnieniami.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

- o tym, na czym będą polegały ćwiczenia,
- z jakimi utrudnieniami muszą liczyć się pasażerowie,
- w jakich godzinach będą utrudnienia.

W poniedziałek 17 kwietnia, mieszkanki i mieszkańcy Warszawy otrzymali sms-y od RCB o zapowiadanych ćwiczenia w metrze. Te przeprowadzone będą na stacjach linii metra M1 oraz M2.

Ćwiczenia będą się odbywać z poniedziałku na wtorek między godz. 19 a 4 w dwóch epizodach. Pierwszy będzie przeprowadzony na stacji Stare Bielany, drugi na stacji Stadion Narodowy. W związku z tym w trakcie ćwiczeń pasażerowie metra muszą liczyć się z utrudnieniami. Metro na pierwszej linii na odcinku od placu Wilsona do Młocin nie będzie kursowało, z kolei na drugiej linii pociągi będą przejeżdżały przez stację Stadion Narodowy, ale nie będą się tam zatrzymywać.

Żeby być na bieżąco warto śledzić stronę Warszawskiego Transportu Publicznego, gdzie dostępne będą komunikaty na temat aktualnych utrudnień.  

Co FBI robi w Polsce?

Celem ćwiczeń jest reagowanie policji w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej po terrorystycznym ataku chemicznym, biologicznym, radiacyjnym lub nuklearnym. Działania będą prowadzone w ramach międzynarodowych ćwiczeń „Wolf-Ram-23” z zakresu reagowania na zagrożenia terrorystyczne.

„Trudna sytuacja za wschodnią granicą, wymaga od wielu służb ciągłej gotowości oraz podnoszenia umiejętności w zakresie radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych. Organizacja tego typu ćwiczeń ma na celu koordynowanie i współpracę służb stojących na straży bezpieczeństwa, a także sprawdzenie funkcjonujących procedur w przypadku wystąpienia zagrożenia. Ćwiczenia odbywać się będą w warunkach zbliżonych do realnych, dzięki czemu możliwe będzie wypracowanie zasad współpracy z innymi podmiotami uczestniczącymi w działaniach oraz praktyczne sprawdzenie już posiadanej wiedzy przez funkcjonariuszy w zakresie realizacji czynności służbowych w działaniach kryzysowych” – informuje w oficjalnym komunikacie Komenda Główna Policji, która jest organizatorem ćwiczeń we współpracy z Federalnym Biurem Śledczym Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.

Przeczytaj również: Metro Plac Wilsona. Pierwszy pociąg odjechał stąd 16 lat temu

Plac Wilsona jest przystankiem pierwszej linii warszawskiego metra. Żoliborzanie, ze stacji znajdującej się pod głównym placem dzielnicy, po raz pierwszy odjechali pociągiem metra w piątek 8 kwietnia 2005 roku. Jako, że żoliborska stacja metra była przez jakiś czas stacją końcową, pierwszy pociąg odjechał chwilę po 5 rano w kierunku Kabat.

metro
metro

metro ćwiczenia
metro ćwiczenia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
pochmurnie

Temperatura: 14°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 17 km/h