Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 grudnia 2023 11:19

Aplikacja "Schrony" - najbliższe miejsca schronienia

W ciągu doby aplikację odwiedziło prawie 20 mln osób. Dzięki aplikacji każdy może łatwo i szybko znaleźć najbliższe miejsce schronienia.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

  • o różnicach między schronami a miejscami doraźnego schronienia,
  • jakiego typu miejsca do schronienia znajdują sie na Żoliborzu,
  • jak je znaleźć.

Od kilku dni działa aplikacja "Schrony" będąca skutkiem przeprowadzonej przez strażaków inwentaryzacji budynków i obiektów służących do schronienia ludności. W ciągu doby odnotowano prawie 20 mln wejść na aplikację.

Inwentaryzacji zostały poddane wszystkie pomieszczenia, które należą do instytucji państwowych, samorządowych, wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni oraz te należące do podmiotów gospodarczych, prowadzących działalność pożytku publicznego – powiedział wiceminister Maciej Wąsik podczas konferencji. W zestawieniu nie ujęto budynków prywatnych, czyli np. domów jednorodzinnych z piwnicą, która mogłaby posłużyć za schron.

Pojemność wszystkich zinwentaryzowanych obiektów jest większa niż populacja Polski. Miejsca w różnego rodzaju schronach jest dla 49 mln osób. Obiekty podzielone zostały na dwie główne grupy. Pierwsza to budowle ochronne, do których należą schrony i ukrycia, druga: miejsca doraźnego schronienia (MDS).

Różnice między schronami a miejscami doraźnego schronienia

Różnice między schronami a miejscami doraźnego schronienia polegają na tym, że "miejsca doraźnego schronienia" (MDS) to tzw. rozwiązania osłonowe (chroniące m.in. przed skutkami ekstremalnych zjawisk pogodowych). "W ramach takich rozwiązań wykorzystuje się pomieszczenia istniejących budynków o konstrukcji żelbetowej lub murowanej, usytuowane na najniższej kondygnacji. Dzięki temu możliwe jest zapewnienie skutecznej ochrony np. przed niebezpieczeństwami związanymi z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi" — czytamy w raporcie.

Na Żoliborzu dostępne są jedynie MDS oznaczone w aplikacji kolorem zielonym.

Schrony z kolei to budowle ochronne o obudowie konstrukcyjnie zamkniętej, zapewniające ochronę osób, urządzeń, zapasów materiałowych lub innych dóbr materialnych przed założonymi czynnikami rażenia oddziałującymi ze wszystkich stron.

Najbliższe schrony znajdują się na Bielanach, gdzie jest ich kilkanaście i są rozrzucone w różnych częściach miasta.

Aplikacja działa na komputerach stacjonarnych, laptopach, jak i urządzeniach mobilnych pod adresem schrony.straz.gov.pl. „Ma formę interaktywnej mapy, pozwala na łatwe i intuicyjne wyszukiwanie najbliższego miejsca schronienia” – podkreśla Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA). Dzięki aplikacji każdy może szybko i sprawnie znaleźć odpowiednie miejsce na wypadek niebezpieczeństwa.

Przeczytaj również: Lista punktów wydawania jodku potasu na Żoliborzu. Jest ich dwadzieścia

W przypadku uruchomienia punktów wydawania, tabletki jodku potasu będą wydawane osobom bez względu na miejsce zamieszkania. Punkty wydawania powstały głównie w szkołach i przedszkolach. Cała lista znajduje się poniżej. Aktualnie nie ma podstaw, żeby rozpoczynać wydawanie tabletek jodku potasu. Są to jedynie działania prewencyjne.


schron
schron


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ