Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 08:38

Kładka na Cytadelę coraz bardziej realna

Do tej pory była jedynie w koncepcjach. Teraz prace projektowe już trwają.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

- o tym, kiedy planowane jest otwarcie Muzeum Wojska Polskiego,
- o tym jak na inwestycję zapatruje się ZWW,
- o propozycji jaka padła w kontekście działobitni,
- o tym jaką długość będzie miała kładka,
- o tym jak ma przebiegać kładka.

Na Cytadeli Warszawskiej wkrótce otworzą się dwa muzea. Prowadzić do nich ma kładka na Cytadelę. Muzeum Historii Polski będzie można zwiedzać od września tego roku. Dostępna będzie wystawa czasowa, zaś wystawa stała ma być dostępna za dwa lata.

Tuż obok MHP znajduje się pierwszy z dwóch pawilonów Muzeum Wojska Polskiego. To właśnie do tego budynku trwa przenoszenie eksponatów z dotychczasowej siedziby w Alejach Jerozolimskich. Łącznie MWP ma w swoich zbiorach 300 tys. eksponatów. Nie wszystkie zmieszczą się w wybudowanym pawilonie południowym. W kolejnych latach będzie budowany również pawilon północny. Tymczasem władze MWP zapowiadają wystawę inauguracyjną w nowym budynku na 15 sierpnia.

- Będzie to jeden moduł o powierzchni 3 tys. metrów. To więcej niż mieliśmy do dyspozycji w siedzibie przy Alejach Jerozolimskich. Ta wystawa nie będzie żadną „protezą” – zapewniał Dariusz Matlak, zastępca dyrektora ds. budowy nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego, który był gościem w czasie połączonego posiedzenia dzielnicowej Komisji Samorządności i Dialogu Społecznego oraz Komisji Ładu Przestrzennego.

Kładka na Cytadelę. Trwają prace projektowe

Tematem spotkania była kwestia budowy kładki w osi alei Wojska Polskiego łączącej Żoliborz z Cytadelą od zachodniej strony. Obecnie jest przygotowywany jej projekt, dlatego zaprezentowana została jedynie wizualizacja. Szczegóły mają być znane prawdopodobnie późną wiosną lub na początku lata. Co na chwilę obecną wiadomo na temat planowanej kładki?

Od strony Żoliborza, wejście na kładkę ma znajdować się przed działobitnią w alei Wojska Polskiego, a konkretnie łączyć się z przebiegającą tam alejką. Kładka prowadzić ma do jednego z kazamatów na Cytadeli, z którego będzie się wychodziło prosto na dwu hektarowy plac Gwardii, który w wyniku planów odbudowy Pałacu Saskiego może przejąć funkcję placu Piłsudskiego. Tuż obok wyjścia z kładki w jednym z bastionów będą też place zabaw komponujące się z całym otoczeniem i wyróżniające się od tych, które są dostępne w parkach.

Całość ma mieć charakter spacerowy, dlatego wykluczono ruch rowerowy.

Sama kładka z założenia ma być jak najlżejszą konstrukcją, tak by ograniczyć liczbę filarów, które ingerowałyby w Park Fosa, który ze względu na swą bioróżnorodność jest wyjątkowym miejscem w skali miasta. – Mamy na uwadze walory tego miejsca. Park Fosa jest magicznym miejscem, spędzam tu czas z rodziną, gdzie wybieramy się na spacery – relacjonował Dariusz Matlak uznając park dzięki swojemu charakterowi za lepszy od Powsina czy Łazienek. – Chcielibyśmy jak najmniej ingerować w przestrzeń – dodał wicedyrektor.

ZZW: „Jeśli chodzi o wcześniejsze spotkania z przedstawicielami MWP na terenie Fosy jestem optymistycznie nastawiony”

Na spotkaniu byli również przedstawiciele Zarządu Zieleni Warszawy, Kamila Nowocin zastępczyni dyrektorki ds. utrzymania terenów zieleni oraz Tomasz Niewczas, który opiekuje się żoliborską zielenią i jak przyznał podczas posiedzenia do Parku Fosa ma szczególny stosunek. Jak relacjonował podczas wczorajszego posiedzenia, przed pierwszym spotkaniem z przedstawicielami inwestycji miał obawy, jeśli chodzi o zrozumienie kwestii charakteru tego miejsca i ochrony żyjących tam organizmów. Okazało się, że na tę chwilę były bezzasadne. – Jeśli chodzi o wcześniejsze spotkania z przedstawicielami MWP na terenie Fosy jestem optymistycznie nastawiony – mówił podczas wczorajszej komisji dzielnicowy ogrodnik i dodał: – Sami nie znamy kształtu kładki, więc z zaciekawieniem będziemy się przyglądać temu wszystkiemu. Najbardziej interesuje mnie umiejscowienie filarów.

Sama kładka ma mieć 80 metrów, przechodzić nad murem Carnota i 7 metrów nad Fosą.

Kluczowym obiektem jest jeszcze działobitnia. Dzielnica od kilku lat prowadzi prace w Forcie prace. Zabezpieczono dach oraz mury, jednak wciąż pozostało wiele pracy. Jednocześnie nie ma pomysłu na jej zagospodarowanie. Przewodniczący rady dzielnicy Piotr Wertenstein-Żuławski zasugerował przedstawicielom MWP by zaproponowali dzielnicy koncepcję zagospodarowania działobitni.

Dariusz Matlak przyznał, że w ekipie MWP były prowadzone rozmowy w sprawie działobitni i pojawiły się pomysły by znajdowała się w niej recepcja albo sklepik z pamiątkami. Kwestia zagospodarowania budynku pozostaje więc nadal otwarta.

Za projekt kładki odpowiada pracownia WXCA. Ta sama, która odpowiada za projekt obu muzeów. Wiadomo, że obiekt nie powstanie na otwarcie MWP czyli do sierpień tego roku. Prawdopodobnie zostanie zbudowana w przyszłym roku. Więcej szczegółów będzie znanych pod koniec wiosny lub na początku lata.

Przeczytaj również: Finansowy zastrzyk dla Muzeum Historii Polski. Dodatkowe 1,2 mld złotych zasili budżet inwestycji

Na Cytadelę prowadzi wybudowana od strony Wisłostrady brama wjazdowa. To prawdopodobnie pierwszy w pełni skończony element. Kosztował około 20 mln złotych. Aby powstał wjazd konieczy był przekop skarpy, w którym wybudowano ponad 60 metrowy tunel prowadzący do gigantycznego garażu podziemnego na 700 samochodów. Nad bramą zrekonstruowano również okalający całą Cytadelę mur Carnote’a.

Wyspa-muzeow

Wyspa-muzeow

muzeum-wojska-polskiego

muzeum-wojska-polskiego

WNETRZE_-MWP

WNETRZE_-MWP


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
słabe opady deszczu

Temperatura: 8°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 6 km/h