Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 25 czerwca 2024 00:38
Reklama

Script fiesta. W jakim kierunku będzie podążał Netflix?

Odpowiedź na tytułowe pytanie znajdziecie na Script Fista, jedynym festiwalu scenarzystów w Polsce.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

- o programie Script Fiesty,
- z jakimi twórcami będzie można się spotkać w trakcie wydarzenia.

Zbliża się Script Fiesta festiwal dla scenarzystów organizowany przez Warszawską Szkołę Filmową. To jedyne tego typu wydarzenie w tej części Europy. Znamy już szczegóły całego programu. To wydarzenie nie tylko dla adeptów sztuki scenopisarstwa chcących rozwijać swoje umiejętności na warsztatach prowadzonych przez twórców, ale także dla wszystkich miłośników seriali i filmów.

Podczas festiwalu w Kinie Elektronik odbędą się spotkania z przedstawicielami branży filmowej, projekcje filmów, a także panele dyskusyjne, podczas których poruszane będą tematy, którymi żyje obecnie polska kinematografia. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Festiwal rozpocznie się w czwartek 30 marca. Podczas pierwszego z nich zaproszeni goście i gościnie, a wśród nich m.in. Kaja Wesołek, Marta Zygadło, Katarzyna Butowtt oraz Karolina Porcari, porozmawiają o tym, jak od kulis wygląda kręcenie scen intymnych w polskich filmach, a także – jaką rolę odgrywają na planach zdjęciowych koordynatorzy intymności. Z kolei podczas drugiego panelu Łukasz Kłuskiewicz i Anna Nagler opowiedzą o tym, jaką strategię działania na najbliższe lata ma Netflix – co interesuje twórców platformy, na czym chcą się skupiać, na jakiego typu produkcje stawiają. Będzie to też okazja, aby zadać im nurtujące pytania.

Wieczorem odbędzie się ceremonia otwarcia Script Fiesty z udziałem zaproszonych gwiazd, a zaraz po niej przedpremierowo zaprezentowany zostanie film „Prawdziwe życie aniołów” inspirowany prawdziwą historią Krzysztofa Globisza, który kilka lat temu przeszedł rozległy udar. Jego udział w tej produkcji jest wydarzeniem niezwykłym – prawdopodobnie po raz pierwszy w historii kina aktor cierpiący na afazję i paraliż wciela się w główną rolę. U jego boku zobaczymy również m.in. Kingę Preis, Annę Dymną, a także Jerzego Trelę w jego ostatniej roli przed śmiercią. Po projekcji filmu jego reżyser i scenarzysta Artur „Baron” Więcek, a także Aneta Zagórska opowiedzą o tym, jak napisać scenariusz filmu, w którym zagra aktor z niepełnosprawnością.

Monika Brodka panelistką drugiego dnia

Drugi dzień festiwalu (31 marca) rozpocznie się od panelu „Enter the Script: Cyberpunk – czyli jak stworzyć scenariusz serialu na podstawie gry?”, w którym wezmą udział Marcin Blacha i Bartosz Sztybor.

Na koniec piątkowego dnia zaplanowano „Noc teledysków” z panelem dyskusyjnym, w trakcie którego zaproszeni goście opowiedzą jak napisać dobrą historię pod teledysk. Rozmawiać na ten temat będą m.in. Monika Brodka, Mac Adamczak i Anna Maliszewska. Poza wieloma panelami dyskusyjnymi, które odbędą się tego dnia, wszyscy miłośnicy kina będą mogli obejrzeć film „Przed wschodem słońca”, a także wziąć udział w spotkaniu z jego scenarzystką Kim Krizan.

Rodanie nagród za najlepszy scenariusz i koncepcję serialu telewizyjnego lub internetowego

Trzeciego dnia Script Fiesty odbędzie się m.in. panel dyskusyjny na temat: „Tantiemy z internetu. Obalamy mity” z udziałem Małgorzaty Machczyńskiej i Elżbiety Benkowskiej. Tego samego dnia odbędzie się specjalny pokaz filmu „Trzy kolory. Niebieski” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego, a po nim – spotkanie z jego scenarzystą Krzysztofem Piesiewiczem.

W czasie wieczornej ceremonii rozdania nagród, poznamy zwycięzców konkursów na najlepszy scenariusz oraz koncepcję serialu telewizyjnego lub internetowego. Wydarzeniu towarzyszył będzie koncert reżysera „Juliusza” i „Czarnej owcy” – Alka Pietrzaka. Po wszystkim zaplanowany jest jeszcze zamknięty pokaz filmu krótkometrażowego Nataszy Parzymies „Moje stare” z Dorotą Pomykałą i Dorotą Stalińską w rolach głównych, a także – „Marty Grall” w reżyserii Macieja Stuhra. Po obu projekcjach odbędą się spotkania z twórcami i twórczyniami filmów.

Co jeszcze zaplanowano w trakcie święta scenarzystów?

Z kolei ostatniego dnia festiwalu – 2 kwietnia, podczas panelu „Tyrmand i Kościuszko na nowo. Jak nie zepsuć dobrej opowieści prawdą historyczną?”, będzie można przedpremierowo, po raz pierwszy w Polsce zobaczyć fragmenty długo wyczekiwanego filmu „Kos” w reżyserii Pawła Maślony.

W trakcie całej Script Fiesty, przed większością paneli dyskusyjnych i spotkań z twórcami, będzie można zobaczyć wyselekcjonowane dwuminutówki przygotowane przez najlepszych studentów Warszawskiej Szkoły Filmowej.

Nie zabraknie też paneli dyskusyjnych poświęconych kwestiom, które często dzielą filmowców. W cyklu „Trudny temat”, poza wspomnianym już zagadnieniem kręcenia scen intymnych, poruszone zostaną takie tematy: „Czy poprawność polityczna zabija komedie?”, „Czy trzeba odwagi, aby pisać o Kościele i duchownych?”, a także „Jak pitchować pomysł, żeby nam go nie ukradli?”.

Gazeta Żoliborza jest patronem medialnym wydarzenia.

Program do zobaczenia i pobrania tutaj:

https://scriptfiesta.pl/pl/sf/C_WSFO.SF.PRO/1165/script-fiesta-%e2%80%93-zobacz-pelny-program-11.-edycji-festiwalu

źródło: materiały prasowe

Przeczytaj również: Kim Krizan i Krzysztof Piesiewicz gośćmi specjalnymi 11. edycji Script Fiesty

– Na tegorocznej Script Fieście spełnię swoje pokoleniowe marzenie. Film „Trzy kolory. Niebieski” Kieślowskiego był tym, dzięki któremu w pewnym sensie robię dziś to, co robię. To była iluminacja! To był film, który sprawił, że uznałem, że kino może dotykać spraw metafizycznych. Dlatego bardzo cieszę się, że będę miał okazję poprowadzić spotkanie z panem Krzysztofem Piesiewiczem i o nim porozmawiać – przyznaje Łukasz Maciejewski, dziennikarz i krytyk filmowy.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie duże

Temperatura: 19°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 23 km/h