Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 30 listopada 2023 12:41

Żoliborskie biblioteki z nowoczesnym sprzętem

W żoliborskich bibliotekach zainstalowano nowoczesne pętle indukcyjne powierzchniowe. Czym są i do czego służą? Odpowiedź znajdziesz w artykule.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

- o nowych ułatwienia w żoliborskich bibliotekach,
- o tym czym są pętle indukcyjne powierzchniowe,
- o tym w jaki sposób działają.

Od poniedziałku w żoliborskich bibliotekach zaczęły działać pętle indukcyjne. Urządzenia dostępne są zarówno w wypożyczalniach dla dorosłych oraz dla dzieci i młodzieży.

W wypożyczalni nr 16 przy ulicy Słowackiego oraz czytelni naukowej nr XVI na placu Inwalidów zamontowano pętle indukcyjne powierzchniowe, których przewody poprowadzone są po obwodzie sali. Dzięki takiemu udogodnieniu osoby niedosłyszące mogą bez barier brać udział w wykładach, spotkaniach autorskich czy spotkaniach klubów.

Konkretne stanowiska i miejsca, w których działa pętla indukcyjna oznaczone są charakterystycznym symbolem ucha na niebieskim tle wraz z literą „T”, która jest formą polecenia włączenia odpowiedniego trybu w aparacie słuchowym.

Pętla indukcyjna jest urządzeniem wspomagającym słyszenie. Aparat słuchowy wzmacnia dźwięki, jednak w otoczeniu, w którym jest kilka źródeł dźwięku osoby niedosłyszące mogą mieć trudności w odróżnieniu mowy. Główną zaletą pętli indukcyjnej jest wspomaganie aparatu słuchowego lub implantu ślimakowego, dzięki czemu jego użytkownik słyszy czysty dźwięk bezpośredni z mikrofonu prelegenta czy innego źródła dźwięku.

Żoliborskie biblioteki z nowym ułatwieniem. Żeby skorzystać z pętli indukcyjnej wystarczy przełączyć aparat słuchowy na tryb „T”

Użytkownik aparatu słuchowego lub implantu ślimakowego wyposażonego w odbiornik pętli indukcyjnej słyszy czysty dźwięk bezpośrednio z mikrofonu prelegenta lub innego źródła dźwięku co pozwala wyeliminować problemy związane z niekorzystną akustyką pomieszczenia, w którym się znajduje. Dzięki pętli indukcyjnej osoba słabosłysząca nie musi stosować dodatkowych urządzeń. Wystarczy, że na swoim aparacie słuchowym przełączyć tryb na „T”.

Co ważne, z urządzenia w jednym czasie może korzystać nieograniczona liczba użytkowników. Nie ważne, ile osób korzysta z pętli, jakość dźwięku jest zawsze taka sama i dopasowana do ubytku osoby niedosłyszącej.

Wbrew pozorom system wspomagania słuchu dla osób niedosłyszących z pętlą indukcyjną jest systemem prostym w użyciu, ponieważ jest konfigurowany przez osobę odpowiedzialną za instalację tego systemu tylko jeden raz i nie ma potrzeby dalszego ingerowania w jego ustawienia.

Przeczytaj również: Jakie książki żoliborzanie czytają najchętniej?

Rekordzista do końca czerwca wypożyczył 162 książki. To osoba pomiędzy 20 a 24 rokiem życia. Drugim pod względem wypożyczonych książek największym molem książkowym w dzielnicy jest seniorka z 149 przeczytanymi tytułami. Osobą z trzecim najlepszym wynikiem jest czytelniczka nie starsza niż 19 lat. W pierwszym półroczu dokonała 141 wypożyczeń. Niewiele mniej czytają osoby w grupie wiekowej 45-60 lat – tutaj rekordzistką jest czytelniczka, która przeczytała 130 książek.

petla-indukcyjzdjecia-wyp16-zdjecie-4
petla-indukcyjzdjecia-wyp16-zdjecie-4

petla-indukcyjzdjecia-wyp16-zdjecie-2-1-1
petla-indukcyjzdjecia-wyp16-zdjecie-2-1-1

petla-indukcyjzdjecia-wyp16-zdjecie-4-1
petla-indukcyjzdjecia-wyp16-zdjecie-4-1

petla-indukcyjzdjecia-wyp16-zdjecie-4-2
petla-indukcyjzdjecia-wyp16-zdjecie-4-2

petla-indukcyjzdjecia-wyp16-zdjecie-2-1-2
petla-indukcyjzdjecia-wyp16-zdjecie-2-1-2


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 1°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 7 km/h