Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 21 lipca 2024 12:32
Reklama

Kim Krizan i Krzysztof Piesiewicz gośćmi specjalnymi 11. edycji Script Fiesty

Za miesiąc rusza jedenasty festiwal scenarzystów - Script Fiesta, z warsztatami i spotkaniami z twórcami. Dowiemy się wtedy także, który film zwycięży w konkursie głównym na najlepszy scenariusz. Szanse na to mają „Słoń”, „Inni ludzie” oraz „Piosenki o miłości”.

Script Fiesta to święto miłośników kina, zwłaszcza tych, którzy doceniają scenariusze. Co roku festiwal przyciąga nie tylko najlepszych polskich scenarzystów, ale także gości międzynarodowych, w tym tegorocznego specjalnego gościa, Kim Krizan. Krizan to amerykańska pisarka i scenarzystka, która wraz z Richardem Linklaterem stworzyła trylogię rozpoczynającą się od filmu "Przed wschodem słońca", nietypowej historii miłosnej, która wciąż zachwyca publiczność na całym świecie.

W ramach wydarzenia festiwalowego "Spoiler Masterclass", 31 marca o godzinie 20:15 w Kinie Elektronik odbędzie się spotkanie z Kim Krizan. Spotkanie poprowadzi Michał Oleszczyk. Wcześniej, o godzinie 18:15, odbędzie się specjalny pokaz filmu "Przed wschodem słońca".

Świętowanie 30. rocznicy kultowego filmu Kieślowskiego w czasie Script Fiesty

Tegoroczna Script Fiesta będzie także okazją do świętowania 30. rocznicy kultowego filmu Krzysztofa Kieślowskiego "Trzy kolory: Niebieski". Film został nagrodzony Złotym Lwem na Festiwalu Filmowym w Wenecji i na stałe zapisał się w kartach światowego kina. Wspaniała rola Juliette Binoche, niesamowita muzyka Zbigniewa Preisnera oraz wyjątkowa kinematografia Sławomira Idziaka wciąż zachwycają widzów.

1 kwietnia o godzinie 15:45 w Kinie Elektronik odbędzie się pokaz filmu "Trzy kolory: Niebieski", po którym nastąpi spotkanie z Krzysztofem Piesiewiczem, scenarzystą trylogii filmowej w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego. Spotkanie poprowadzi Łukasz Maciejewski.

- Na tegorocznej Script Fieście spełnię swoje pokoleniowe marzenie. Film „Trzy kolory. Niebieski” Kieślowskiego był tym, dzięki któremu w pewnym sensie robię dziś to, co robię. To była iluminacja! To był film, który sprawił, że uznałem, że kino może dotykać spraw metafizycznych. Dlatego bardzo cieszę się, że będę miał okazję poprowadzić spotkanie z panem Krzysztofem Piesiewiczem i o nim porozmawiać – przyznaje Łukasz Maciejewski, dziennikarz i krytyk filmowy.

Podczas 11. edycji Script Fiesta poznamy także zwycięzców konkursów zorganizowanych w ramach festiwalu - głównego konkursu, w którym można wygrać nagrodę do 50 000 PLN oraz konkursu na koncepcję serialu telewizyjnego lub internetowego, którego zwycięzca otrzyma 20 000 PLN. W skład jury pierwszego konkursu wchodzą Agnieszka Smoczyńska, Ilona Łepkowska, Dorota Kędzierzawska, Jerzy Stuhr, Jerzy Antczak, Szczepan Twardoch i Janusz Majewski. W jury drugiego konkursu zasiądą Joanna Kos-Krauze, Michał Oleszczyk i Piotr Szymanek.

Do finałowej trójki głównego konkursu zakwalifikowały się filmy: "Słoń", "Inni ludzie" i "Piosenki o miłości".

W trakcie Script Fiesty będzie można je zobaczyć w Kinie Elektronik w następujących terminach:

  • „Słoń” – 30 marca o 17.00,
  • „Inni ludzie” – 1 kwietnia o 13.15,
  • „Piosenki o miłości” – 2 kwietnia o 20.30.

Udział w pokazach filmów i spotkaniach jest bezpłatny.

Po pokazach odbędą się spotkania ze scenarzystami i scenarzystkami konkursowych propozycji, czyli kolejno: Kamilem Krawczyckim, Aleksandrą Terpińską oraz Tomaszem Habowskim.

Więcej informacji na temat festiwalu Script Fiesta można znaleźć na stronie internetowej www.scriptfiesta.pl.

Przeczytaj również: “Pewnego razu na Podlasiu”: film twórców związanych z WSF o dążeniu do wolności i sile przeciwstawiania

Obecnie film jest w fazie preprodukcji, a na serwisie zrzutka.pl trwa zbiórka na organizację planu oraz wynajem sprzętu filmowego. W obsadzie znaleźli się tacy aktorzy jak Maciej Zakościelny, Michał Piela, Karolina Adamczyk, Michał Breitenwald oraz debiutująca Emilka Gzylewska. Opiekunem artystycznym projektu jest Radosław Piwowarski – reżyser i scenarzysta z imponującym dorobkiem artystycznym, wielokrotny zdobywca Złotych Lwów oraz nagrody Grand Prix podczas MFF w Wenecji.

Piesiewicz Niebieski

Piesiewicz Niebieski


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 28°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 11 km/h