Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 25 czerwca 2024 00:31
Reklama

"Kaczkomat", czyli jak odpowiedzialnie dokarmiać dzikie kaczki na Gliniankach Włościańskich

Na Gliniankach Włościańskich pojawił się automat z karmą dla dzikiego ptactwa, zwany "kaczkomatem". Urządzenie zainstalowano w ramach realizacji projektu z budżetu obywatelskiego.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

- o tym do kiedy kaczkomat będzie działał
- co ile będzie uzupełniany.

Projekt zgłoszony do budżetu obywatelskiego w trakcie głosowania zyskał poparcie 652 mieszkańców dzielnicy.

- W 2023 roku nasi urzędnicy i jednostki nadzorowane, realizować będą łącznie 17 zwycięskich projektów, z czego aż 6 zostanie wykonanych przez Wydział Ochrony Środowiska. Kolejny rok z rzędu, właśnie ten wydział zarówno ocenia, jak i następnie przeprowadza całą procedurę związaną z realizacją największej liczby zwycięskich projektów. To pokazuje jak dużą wagę nasi mieszkańcy przywiązują do kwestii związanych z zielenią, ochroną środowiska, czy kwestiami bytowymi dzikich zwierząt i działaniami proekologicznymi – mówi Renata Kozłowska, zastępczyni burmistrza Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy.

Kaczkomat na Gliniankach Włościańskich ma mieć również aspekt edukacyjny

Autor projektu w uzasadnieniu zwraca uwagę na aspekt edukacyjny swojego pomysłu, który dotyczy odpowiedniego dokarmiania ptaków w okresie zimowym.

„Zima to ciężki czas dla dzikich zwierząt, w tym dla kaczek bytujących na terenie Glinianek Włościańskich. Warto pamiętać, że w okresie letnim, kaczki zjadają larwy komarów. Wiele osób stara się pomóc im przetrwać okres zimowy, dokarmiając je między innymi chlebem, który zamiast pomagać – szkodzi” – podkreśla autor projektu

Korzystanie z "kaczkomatu" jest bezpłatne. Ziarna są uzupełniane raz w tygodniu i dostępne będą w sezonie zimowym do końca marca oraz w okresie listopad-grudzień. Podczas spacerów z dziećmi można wytłumaczyć, "dlaczego i jak dokarmiać dzikie zwierzęta".

Przeczytaj również: Śnięte ryby w stawie przy Włościańskiej

Na żoliborskim forum Żoliborz – Platforma Sąsiedzka jeden z użytkowników 14 sierpnia opublikował zdjęcia stawu przy ulicy Włościańskiej zrobione z okien jednego z sąsiadujących bloków. Widać na nim, jak w rozkopanym stawie dryfują brzuchem do góry śnięte ryby. Łącznie tego dnia zaobserwowano 11 śniętych 30-40 centymetrowych ryb.

image00003

image00003

image00002

image00002

image00004

image00004

image00005

image00005

image00001

image00001

image00006

image00006


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie duże

Temperatura: 19°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 23 km/h