Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 20:47

[Update] Poznaliśmy wyniki plebiscytu na Żoliborzankę Roku 2022!

We wtorek 28 lutego w restauracji Moonsfera odbyła się gala wręczenia nagród, podczas której poznaliśmy Żoliborzankę Roku 2022. Na kogo mieszkańcy oddali najwięcej głosów?

W tym artykule przeczytasz:
- o tym, kto został Żoliborzanką Roku 2022,
- relację z gali finałowej.

Podczas oficjalnej gali poznaliśmy rozstrzygnięcie plebiscytu na Żoliborzankę Roku 2022. Wcześniej, kapituła, spośród prawie 40 zgłoszeń, wybrała finałową piątkę kobiet, które w głosowaniu czytelników Gazety Żoliborza walczyły o tytuł. W tegorocznej edycji plebiscytu oddano prawie 17 tys. głosów.

Okazja do spotkania - na gali pojawiły się niemal wszystkie finalistki

Na gali spośród finalistek zabrakło jedynie Barbary Szałowskiej, której na przyjście nie pozwolił stan zdrowia. Pozostałe finalistki odebrały nagrody osobiście. Była to doskonała okazja do spotkania i wielu rozmów.

- Ta nagroda pokazuje, że ludzie widzą działania Widzialnej Ręki, nie jesteśmy już anonimową grupą. Coraz więcej osób włącza się w pomoc starszym osobom i docenia nasze działania. Z tego miejsca bardzo wszystkim zaangażowanym dziękuję - mówiła Katarzyna Zielińska.

Wyróżnienie skomentowała także Katarzyna Nowak: - Wspaniały początek roku 2023. Ta nagroda dodała mi skrzydeł, bo pokazuje, że nawet jeśli czasem przychodzą chwile zwątpienia, aktywizm jest ważny i widoczny, a ludzie doceniają to, co robimy. Poprzedni rok pokazuje, że Polska wolontariuszami stoi i to dzięki działalności charytatywnej tak dobrze poradziliśmy sobie z falą uchodźców uciekających przed wojną w Ukrainie. Zaangażowanie w lokalne sprawy Żoliborza także jest doceniane i to dodaje mi siły na ten rok.

- Jest mi bardzo miło, że zostałam wyróżniona. Ten plebiscyt to wspaniała szansa zaprezentowania swoich dokonań szerszej społeczności Żoliborza. Za nami pracowity rok, pełen społecznych działań, a obecny będzie zapewne jeszcze bardziej intensywny - podsumowała Maria Janiak.

Jak wybrano Żoliborzankę Roku 2022?

Plebiscyt przeprowadzono w oparciu o głosy mieszkanek i mieszkańców stolicy. W pierwszym etapie każdy mógł zgłosić swoje kandydatki . Następnie, powołana kapituła zdecydowała o tym, kto znalazł się w ścisłym finale, wybierając 5 finalistek. Członkinie i członkowie kapituły wybierali swoich 5 faworytek, przyznając każdej z nich punkty w skali od 5 do 1.

Kapituła obradowała w składzie: Katarzyna Jaroszyńska (dziennikarka Dzień Dobry TVN), Magdalena Popławska (aktorka), Monika Sobień-Górska (dziennikarka, scenarzystka, pisarka), Aldona Machnowska-Góra (zastępczyni Prezydenta Warszawy), Justyna Glusman (autorka publikacji nt. zielonych miast, dyrektorka zarządzająca w Stowarzyszeniu Fala Renowacji), Maciej Stuhr (aktor), Grzegorz Małecki (aktor). Zebranie kapituły prowadził wydawca portalu gazetazoliborza.pl Mateusz Durlik, który był wyłączony z głosowania.

Monika Sobień-Górska opowiedziała, czym kierowała się podczas oddawania głosów: - Wybór był naprawdę trudny, zgłoszono mnóstwo wspaniałych kobiet. Głównym kryterium, które przyjęłam było to, że niektóre ze zgłoszonych kandydatek nie są znane w dzielnicy i chciałam, aby ten plebiscyt był dla nich szansą pokazania się szerszemu gronu odbiorców. O niektórych zgłoszonych kobietach w ogóle nie słyszałam, a ich dorobek był dla mnie zdumiewający, inspirujący i wręcz dla mnie samej zawstydzający. Starałam się więc promować te kobiety, dla których plebiscyt może być szansą przebicia się do szerszej świadomości żoliborzanek i żoliborzan.

Ostatni etap miał formę otwartego głosowania internetowego. Czytelniczki i czytelnicy Gazety Żoliborza oddali ponad 17 tysięcy głosów, czyli aż 14 tysięcy więcej niż rok temu. Podczas gali wręczono nagrody w kolejności zgodnej z liczbą zebranych głosów internautów.

Wręczenie nagród - kto został Żoliborzanką Roku 2022?

Na miejscu zjawiły się niemal wszystkie finalistki oraz przedstawiciele kapituły konkursu. Po pierwszych rozmowach, gdy wszyscy zasiedli do stołów, wręczono nagrody dla pań, które zajęły miejsca 5 i 4. Następnie, po przerwie, goście poznali laureatki 3. i 2. miejsca oraz zwyciężczynię - Żoliborzankę Roku 2022.

Nagrody wręczono kolejno:

5 miejsce – Katarzyna Nowak - 891 głosów.

4 miejsce – Maria Janiak - 1365 głosów.

3 miejsce – Barbara Szałowska - 1515 głosów.

2 miejsce – Katarzyna Zielińska - 2447 głosów.

1 miejsce – Marianna Zjawińska - 10481 głosów.

Tytuł Żoliborzanki Roku zdobyła więc Marianna Zjawińska.

- Dziękuję za wszystkie głosy. Ta nagroda jest dla mnie wyjątkowo ważna, szczególnie w kontekście tego, co wydarzyło się wokół Prochowni w zeszłym roku. Mam poczucie, że jest ona nie tylko za moją 9-letnią działalność na rzecz lokalnej społeczności, ale jest także jasnym sygnałem od żoliborzan i żoliborzanek, że chcą, aby ta dawna Prochownia wróciła - mówiła Marianna Zjawińska po odebraniu nagrody.

Marianna Zjawińska - kim jest Żoliborzanka Roku 2022?

Marianna Zjawińska to założycielka i twórczyni kultowego lokalu-instytucji „Prochownia Żoliborz”, który pokochały żoliborzanki i żoliborzanie. Powiedzieć o niej restauratorka, to jakby nic nie powiedzieć. Umiejętnie łącząc rolę przedsiębiorczyni oraz animatorki kultury i społeczniczki organizowała setki nieodpłatnych wydarzeń kulturalnych i rekreacyjnych, w których chętnie i tłumnie uczestniczyli mieszkańcy i mieszkanki Żoliborza. Dzięki niej nawet wysoka kultura była „na wyciągnięcie ręki”, dostępna dla wszystkich. Kino pod chmurką, koncerty, spektakle teatralne, standupy, potańcówki, joga, warsztaty plastyczne, wystawy czy leżakowy relaks na trawie – tu każdy mógł znaleźć coś dla siebie. To istny wulkan energii i zapału – nie ustawała w staraniach, by z roku na rok oferta „Prochowni Żoliborz” stawała się coraz ciekawsza i lepiej odpowiadała potrzebom mieszkańców naszej dzielnicy. Dołożyła swoją cegiełkę do promocji Żoliborza wśród Warszawianek i Warszawiaków. Zawsze zaangażowana w sprawy społeczne dbała o to, by przy wsparciu „Prochowni Żoliborz” organizowane były obchody ważnych rocznic, akcje charytatywne czy zbiórki np. dla Ukrainy. Dzięki niej i zespołowi, który stworzyła, przez blisko 10 lat mieliśmy swoje miejsce spotkań na mapie Żoliborza, które cechowała wspólnotowość, tolerancja i uważność. Dziś, jak prawdziwa fajterka, niestrudzenie walczy w naszym imieniu o powrót „Prochowni Żoliborz” – bo czuje puls Żoliborza.

Po odebraniu nagrody zwyciężczyni podsumowała ubiegły rok: - To był najtrudniejszy rok w moim życiu. Bardzo przeżywałam to, co się stało, ponieważ Prochownia była spełnieniem moich marzeń i wszelkich pasji. Musiałam to wszystko zweryfikować i poukładać różne rzeczy w głowie. Mam jednak wrażenie, że wychodzę z tego mocniejsza, widzę reakcję ludzi i ogromne wsparcie. To dla mnie ważne, że dla wielu ludzi Prochownia była czymś wyjątkowym i chcą, aby to miejsce dalej funkcjonowało.

Kto jeszcze brał udział w głosowaniu na Żoliborzankę Roku?

W ścisłym finale, oprócz Marianny Zjawińskiej, znalazły się:

Maria Janiak – współtwórczyni i liderka Owocowych Sadów Żoliborskich, inicjatywy sąsiedzkiej działającej na rzecz zachowania unikatowego charakteru parku, z drzewami sadowniczymi. Zintegrowała sąsiadów w sprawie zatrzymania wycinki jabłoni, grusz i śliw historycznych odmian. Dzięki projektowi z budżetu obywatelskiego jej autorstwa odbyła się pierwsza od kilkudziesięciu lat pielęgnacja ponad 200 starych drzew, a w parku posadzono ponad 50 młodych owocówek. Zorganizowała ponad 60 akcji angażujących dziesiątki sąsiadów, w tym m.in. cotygodniowe owocobrania, sadzenie krokusów, budowanie domów dla jeży, społeczne podlewanie nowych nasadzeń, wyplatanie koszyków na owoce z Janem Sajdakiem, warsztaty z okulizacji, pielęgnacji i oznaczania starych odmian drzew owocowych pod kier. Ryszarda Rawskiego, pomologa z Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie. Założycielka Żoliborskiego Chóru Sąsiedzkiego i Kameralnego. Zapewniła środki na działalność ŻChS w sezonie 2021/22, umożliwiła też udział w warsztatach wokalnych w Grecji i we Włoszech ponad 40 muzykującym amatorsko osobom. Zorganizowała m.in. koncert polsko-grecki w Forcie Sokolnickiego i galę muzyki klasycznej (Jenkis, Mozart) w kinie Elektronik.

Katarzyna Nowak – wiceprezeska stowarzyszenia Żoliborz Przyszłości, współtwórczyni inicjatywy O Tym Się Nie Mówi #OTSNM i współproducentka filmu dokumentalnego z 2022r. o tym samym tytule – o piekle Kobiet po skandalicznym pseudo wyroku Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej.   W grudniu 2022r. wraz z nieformalną grupą Widzialna Ręka – Żoliborz współorganizowała świąteczną akcję pomocy materialnej dla seniorów z naszej Dzielnicy. Autorka i współautorka wielu petycji, Choćby tej w sprawie budowy kompleksu rekreacyjno – sportowego w miejscu starego biurowca i parkingów przy ul. Przasnyskiej 6b   Wierzy, że mądra, świadoma edukacja oparta na empatii to najlepsza odpowiedź na bolączki dzisiejszego świata. I w to, że powinniśmy dbać o jak najwięcej zieleni wokół nas, dosadzać kolejne drzewa i krzewy, bo te nie tylko uzdrawiają cały ekosystem, ale też ich obecność działa na nas kojąco i poprawia samopoczucie. Zarejestrowana w bazie dawców szpiku, uważa, że nie ma nic ważniejszego niż uratowanie życia jakiejś matki, czyjegoś ojca, dziecka, męża, partnerki.

Barbara Szałowska – mieszka na Żoliborzu blisko 60 lat, mimo ograniczeń (problem z poruszaniem się), jest bardzo aktywna w społeczności lokalnej Sadów Żoliborskich. Imponuje konkretem i obowiązkowością, zaangażowana i pomocna, i zawsze ma coś do zrobienia, pozytywnego. Większość sąsiadów kojarzy p. Basię z psem Rudym i z wózkiem na 3 kółkach, nazywanym przez nią wozem ekologicznym. Czego już nim nie transportowała… Worki z ziemią na Sady, kosze i sprzęt na owocobrania sąsiedzkie, sadzonki, owoce. Regularnie robi zakupy sąsiadce, rówieśniczce z bloku. Wyprowadza też codziennie jej psa Sorbeta. Znalazła mu u niej dom po przedwczesnej śmierci pierwotnej opiekunki Sorbeta z tego samego bloku, na początku pandemii. P. Basia stawała na głowie, żeby pies nie trafił do schroniska, a wcześniej pomagała jego pierwszej opiekunce w wyjściu na życiową prostą, znalazła jej pracę i wspierała finansowo w kryzysowych momentach. Była rownież bohaterką w ratowaniu kota z Mariupola, zaginionego na Żoliborzu w maju 2022. Po odnalezieniu Persika, kota zagadki, bez wahania zgodziła się dać mu dom na dłuższy czas, do przyjazdu i odbioru przez ukraińskich opiekunów, którzy kilka miesięcy wcześniej wyemigrowali już do Szkocji. Zna się świetnie na ogrodnictwie.  Efektów jej pracy jest wiele, m.in. słynny w mediach społecznościowych “klomb kwiatowy p. Basi” w parku Sady Żoliborskie. Sama przekopywała i uczyła młodszych jak to robić. Sadziła, pieliła, robiła ogrodzenie. Dzieli się wiedzą i praktyką. Codziennie dostarcza orzechy wiewiórkom!

Katarzyna Zielińska – założycielka i koordynatorka nieformalnej grupy pomocy sąsiedzkiej Widzialna ręka – Warszawa Żoliborz powstałej 13 marca 2020 r. Grupa powstała na początku pandemii i skupia się na pomocy lokalnej Seniorom i Seniorkom, w działania grupy zaangażowanych jest wielu mieszkańców dzielnicy. Co roku dzięki zaangażowaniu wielu mieszkanek i mieszkańców i ich wkładów rzeczowych widzialna ręka robi paczki świąteczne dla osób starszych, które znajdują się w trudnej sytuacji finansowej. W 2022 r: – Katarzyna Zielińska poprowadziła na Żoliborzu szkolenia dla bliskich osób z zaburzeniami psychicznymi – działanie to cieszyło się dużym zainteresowaniem mieszkanek i mieszkańców, pokazało ich potrzeby i konieczność utworzenia grupy wsparcia dla bliskich (grupa rusza w lutym tego roku ) – utworzyła również grupę wsparcia dla bliskich osób w spektrum autyzmu – miejsce  którego brakowało w naszej dzielnicy, a które jest dużą pomocą , daje możliwość dzielenia się swoimi problemami i doświadczeniami oraz uzyskanie wsparcia.


Patron honorowy:

Partnerzy strategiczni:

Partner gali:

Obsługa prawna:


pobrane

pobrane

IMG_2389

IMG_2389

IMG_2403

IMG_2403

IMG_2461

IMG_2461

IMG_2439

IMG_2439

IMG_2450

IMG_2450

IMG_2385

IMG_2385

IMG_2413

IMG_2413

IMG_2413-1

IMG_2413-1

IMG_2424

IMG_2424

IMG_2459

IMG_2459

IMG_2377

IMG_2377

IMG_2375

IMG_2375

IMG_2380

IMG_2380

IMG_2515

IMG_2515

IMG_2464

IMG_2464

IMG_2392

IMG_2392


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ